Prešovskí volejbalisti obhájili Slovenský pohár

(Autor: SITA)
Martin Belej, TASR|12. feb 2017 o 19:33

V Starej Ľubovni porazili Prešovčania vo finále Nitru 3:1.

STARÁ ĽUBOVŇA. Volejbalisti VK Mirad PU Prešov sa stali víťazmi Slovenského pohára pre rok 2017.

Vo finále porazili vo vyrovnanom dueli Nitru 3:1, keď deň predtým v ťažkom semifinále prešli cez Prievidzu.

Zverenci trénera Jaroslava Vlka tak získali prvú cennú domácu trofej v tejto sezóne a celkovo tretí Slovenský pohár (po rokoch 2005 a 2016) v histórii klubu.

Finále Slovenského pohára volejbalistov Nitra - Prešov: fotogaléria

12.2.2017

Nitra vyhrala len prvý set

Úvod zápasu vyšiel lepšie Nitranom, ktorí sa na sieti presadzovali nielen úspešným útokom, ale aj blokmi (8:4). V ďalšom priebehu už Nitra viedla až o šesť bodov, Prešovčania ale set nezabalili a pred koncovkou sa dostali na dosah (19:17, 21:19, 23:21). Bližšie k súperovi sa však už nedostali a Nitra sa ujala vedenia.

Postupné herné zlepšovanie potvrdili Prešovčania v úvode druhého setu, rýchlo viedli 4:0. Ťažili najmä zo zlepšeného servisu, ktorým dostali Nitru od siete a následne úspešne blokovali aj útočili. Výsledkom bol stav 12:6 pre Prešov pri technickom tajme. Hoci sa v ďalšom priebehu ešte tuho bojovalo, rozdiel v skóre sa príliš nezmenil a Prešovčania vyrovnali.

V treťom dejstve sa rozpútal veľký vyrovnaný boj, prvý odskočil Prešov (10:14). Východniari sa opierali najmä o body takmer neomylného univerzála Luxa, darila sa im aj obrana v poli. Nitrania sa pred koncovkou dostali na rozdiel dvoch bodov (19:21), Prešov si však už tesný náskok ustrážil a ujal sa vedenia na sety.

Zlom po prešovskej sérii

Ani vo štvrtom sete sa vyrovnaný obraz hry nemenil, súperi sa striedali vo vedení a hral sa emotívny a kvalitný volejbal vo výbornej atmosfére. Od stavu 11:11 však Nitra využila niekoľko chýb súpera a dostal sa do náskoku 15:11.

Prešovčania pridali na útočnom dôraze a od stavu 18:15 štvorbodovou šnúrou otočili na 18:19, neskôr už na 20:23. Nitra sa dostala pod tlak, chybovala na servise, Prešovčania precízne a trpezlivo zúročovali náskok a napokon sa radovali z obhajoby pohára v zápase, v ktorom neboli vzhľadom na vývoj sezóny favoritom.

Symbolicky ich výhru pečatil smečom najviac bodujúci hráč Marcel Lux.

Hlasy po zápase

Jaroslav Vlk, tréner Prešova: "Po jedenástich rokoch som sa vrátil do Prešova a opäť sa mi podarilo vybojovať Slovenský pohár. Je to skvelý pocit. V sobotu sme mali ťažký zápas s Prievidzou, vo finále nám ušiel úvod prvého setu, ale potom sme sa rozbehli. Chalani ťahali, vynikajúco bránili v poli, hrali obetavo a patrí im veľká vďaka. V dôležitých momentoch zabrali všetci hráči. Výborne hral v útoku Lux, skvele rozhadzoval lopty Halaj, perfektné výkony podali aj Sopko a blokári Červeň s Mackom aj libero Lampart a čiernu robotu spravil Drobňák. Podali sme vynikajúci výkon a sme radi za víťazstvo v Slovenskom pohári. Podaril sa nám prvý vrchol sezóny a spravíme všetko pre to, aby sme uspeli aj v lige. Ak sa dostaneme do finále proti Nitre, tak to bude ťažké, pretože majú vynikajúci tím a vyhrať s nimi sériu bude náročné."

Marek Kardoš, tréner Nitry: "Opäť sme s Prešovom prehrali po vlastných chybách. Trápi nás vec, v ktorej sme dominovali, že sme po negatívnom príjme, respektíve po obrane v poli dostali loptu na našu stranu a dohrávali sme rýchlo. V tomto bol vo finále lepší Prešov a uhrával ťažké lopty. Bol to pekný zápas, aj keď so zlým koncom pre nás. Musíme z toho vyniesť dôsledky, pretože posledné dva týždne nehráme dobre a bojíme sa pritlačiť. Prehra nás mrzí, pretože po prvom sete sme to mali vo vlastných rukách, ale namiesto toho, aby sme ich zatlačili, tak sme čakali na súperove chyby, čo si proti Prešovu nemôžeme dovoliť."

VKP Bystrina SPU Nitra – VK Mirad PU Prešov 1:3 (21, -19, -22, -22)

Hralo sa 109 minút, rozhodovali Hodoň a Daruľa, 600 divákov.

Prešov: Halaj 5, Sopko 15, Macko 10, Lux 22, Drobňák 7, Červeň 13, libero T. Lampart (Rajduga). Tréner J. Vlk.