PREŠOV. Medzi 12 projektov zameraných na oblasť podpory zamestnanosti a rozvoja turizmu v Prešovskom kraji rozdelil Pivovar Šariš v spolupráci s Komunitnou nadáciou Veľký Šariš v rámci 13. ročníka grantového programu Šariš ľuďom 16-tisíc eur.
Ako uviedla správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš Štefánia Lenzová, v tomto ročníku prišlo 33 žiadostí o grant, z ktorých vybrali 12 uchádzačov.
Tí získali od 400 až do 2 400 eur.
Tretina peňazí poputuje na podporu zamestnávania znevýhodnených skupín obyvateľstva, predovšetkým zdravotne postihnutých, zvyšné dve tretiny sú určené na rozvoj komunitného života a obnovu verejných priestranstiev.
„Komisia vždy zvažuje prínos projektu, teda pre akú komunitu prinesie úžitok, aby to nebolo len niečo jednorazové a pre malú komunitu, ale aby to malo čo najširší záber pre ľudí, ktorí majú z toho úžitok a urobia niečo pozitívne,“ povedala Lenzová.
Dodala, že aj neúspešné projekty sa až do konca apríla stále môžu uchádzať o 2 percentá dane rozdeľované priamo Komunitnou nadáciou Veľký Šariš.
„Prvé tri projekty sú zmerané na sociálnu oblasť a zamestnanosť v takých organizáciách, ktoré sa venujú sociálnej oblasti a dajú ľuďom zručnosti, ktoré im umožnia zamestnať sa. Projekty druhej skupiny sú zamerané na to, aby tam ľudia trávili voľný čas a aby aj zahraniční turisti obdivovali krásy východného Slovenska,“ uviedla Lenzová.
Sociálne projekty
V rámci podpory zamestnanosti bola medzi tromi úspešnými žiadateľmi nezisková organizácia Kvalita života FMK, ktorá projekt orientuje na zvýšenie kvality života rodín s terminálne chorým členom rodiny, v rámci ktorého budú školiť ľudí pomáhajúcich ťažko zdravotne postihnutým.
Nezisková organizácia Relevant využije získané prostriedky na prácu s mladými odchovankyňami detských domovov.
Občianske združenie Barlička zase bude pokračovať v projekte Práca šľachtí, v ktorom chce poskytnúť stáž šiestim telesne postihnutým ľuďom v priestoroch svojej čajovne, prípadne práčovne a žehliarne.
Pomôžu turizmu
V rámci rozvoja turizmu bolo podporených deväť projektov, vďaka ktorým úspešní žiadatelia osadia historické dvere na hrade Brekov.
Tiež vytvoria náučný chodník Stráže, obnovia cyklotrasy v oblasti Drienica - Lysá a budú tiež pokračovať v úspešnom projekte Hradná cesta, spájajúcom hrady v okolí Sabinova.
Pokračovať sa zásluhou rozdelených financií bude aj v budovaní oddychovej zóny pri vodnej nádrži v Stropkove, postaví sa drevený prístrešok a osadí sa infotabuľa v Lenartove, ako aj vyhliadková veža v archeoparku Hradisko pri Lipanoch.
Podporené boli aj tradičné akcie – Medzinárodný festival paličkovej čipky a Festival historického kosenia a ľudového umenia.
Podpora už 13 rokov
Lenzová dodala, že veľkošarišský pivovar podporuje zmysluplné projekty už 13 rokov, pričom prvých desať ročníkov to bolo v rámci programu Občianska voľba Pivovaru Šariš, na ktorý po tretíkrát nadväzuje program Šariš ľuďom.
„Za 13 rokov pôsobenia charitatívneho projektu sme podporili 110 projektov celkovou sumou 242-tisíc eur,“ dodala riaditeľka firemných vzťahov a komunikácie Pivovarov Topvar Drahomíra Mandíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári