SVIDNÍK. Na Námestí slobody vo Svidníku obnovia Park Ludvíka Svobodu za viac ako 550 000 eur.
Mesto na to získalo nenávratný finančný príspevok cez Program cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.
Projekt nazvaný Eskapády na kniežacej ceste budú Svidníčania realizovať spoločne s partnerom projektu, poľským mestom Jaroslaw. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Micenková.
Chcú kultúrno-oddychový priestor
Zámerom svidníckej radnice je vytvoriť kultúrno-oddychový priestor v parku, čomu bude slúžiť aj nový altánok.
Do obnovy zanedbaného parku zahrnuli aj opravu priľahlých chodníkov, parkoviska a plochy pri Dome kultúry.
Park Ludvíka Svobodu obohatia o nové prvky drobnej architektúry, ktoré ho majú funkčne a esteticky dotvoriť a vizuálne zjednotiť.
"Projekt ráta s prestavaním parku a doplnením o nové zelené plochy, pribudnú nízke porasty kvitnúcich, stálozelených aj ihličnatých kríkov a záhony s trvalkami. Osadia tu nové lavičky, odpadkové koše a stojany na bicykle. Nové lampy a osvietenie sochy Ludvíka Svobodu dodajú parku čaro," uviedla hovorkyňa.
Priblížia pamiatku Ludvíka Svobodu
Súčasťou projektu je propagácia prírodného bohatstva a kultúrneho dedičstva oboch prihraničných miest.
Pri vstupe do parku sa preto ráta s osadením tabúľ, ktoré poskytnú občanom i návštevníkom mesta informácie o histórii oboch miest a osobnosti Ludvíka Svobodu.
Ludvík Svoboda bol česko-slovenský generál a politik. Počas druhej svetovej vojny velil 1. česko-slovenskému armádnemu zboru na východnom fronte.
V rokoch 1945 až 1950 bol ministrom národnej obrany, v rokoch 1968 až 1975 prezidentom Československej socialistickej republiky.
Svidníčania mali Ludvíka Svobodu vždy v úcte a on sa sem rád vracal na oslavy oslobodenia na Dukle.
Ludvík Svoboda je dvojnásobným čestným občanom Svidníka. Obec Svidník mu udelila čestné občianstvo 21. 4. 1946 a neskôr mesto Svidník 6. 10. 1967.
Ďalšie projekty, v ktorých mesto uspelo
Svidník získal podporu aj pri ďalších piatich mikroprojektoch.
Prvý z nich sa taktiež realizuje v spolupráci s mestom Jaroslaw.
Súčasťou tohto projektu je vytvorenie novej webovej turistickej stránky pre obe mestá i novej mobilnej aplikácie, zabezpečenie propagačných materiálov a prezentácia miest na výstavách cestovného ruchu vo Wroclawe i v Bratislave. Celkový rozpočet projektu Mystika karpatských miest - Vytváranie turistického produktu karpatských miest na základe prírodného a kultúrneho dedičstva mesta Jaroslaw a Svidník je takmer 95-tisíc eur.
S mestom Krosno bude Svidník spolupracovať na projekte Integrácia prostredníctvom vzdelávania. Jeho cieľom je zlepšenie kvality cezhraničného odborného a profesionálneho vzdelávania. Cieľovou skupinou sú najmä nezamestnaní alebo osoby s nízkou kvalifikáciou, ktorým prostredníctvom rôznych školení pomôžu s rekvalifikáciou. Rozpočet projektu je takmer 100-tisíc eur.
Na ďalších troch projektoch bude Svidník spolupracovať s mestom Rzeszow. Výsledkom projektu Carpathian Art of Fashion bude prezentácia talentovaných tvorcov módy z oboch miest na spoločenskom podujatí pred Palácom Wodzickich v Tyczyne. V rámci projektu sa uskutočnia aj workshopy s tematikou tvorby módy. Celkový rozpočet tohto projektu je približne 60-tisíc eur.
S rovnakým mestom Svidník zrealizuje aj projekt Cezhraničné vzdelávanie na podporu kultúrneho a prírodného dedičstva, v rámci ktorého sa zriadi internetový portál, konferencia a pracovné stretnutia, školenia i prezentácia projektu so zameraním na ochranu kultúrneho a prírodného dedičstva slovensko-poľského pohraničia. Rozpočet tohto projektu je takmer 52-tisíc eur.
Cieľom projektu Podnikavosť ako alternatíva odbornej prípravy mládeže je príprava kurzov pre študentov v oblasti informačných technológií a komunikačných zručností, ale aj vzdelávanie pedagógov v rámci vzdelávacích systémov v EÚ. Rozpočet projektu je takmer 60-tisíc eur.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári