Pred 85 rokmi získali prešovskí hokejisti titul majstrov Slovenska

Ján Jacoš|7. mar 2017 o 00:00

Prešovskí hokejisti kedysi hrali najvyššiu ligovú súťaž.

PREŠOV. Hoci Prešov nebol medzi prvými mestami na Slovensku, v ktorých našiel živnú pôdu na svoj rozvoj kanadský hokej, jedno historické prvenstvo predsa získal.

A to v pamätnom roku 1932, ktorý sa v kronike hokeja v meste na Toryse vyznačuje aj viacerými medzníkmi.

Pred osemdesiatimi piatimi rokmi – v dňoch 1. až 17. februára 1932 – odštartovali na Slovensku prvýkrát majstrovstvá žúp (západoslovenskej, stredoslovenskej a východoslovenskej).

Historickými víťazmi sa stali: Ski klub Bratislava, ŠK Žilina a Slávia Prešov. Tieto tímy si zmerali svoje sily na záverečnom turnaji v Žiline.

Hokejisti Slávie Prešov si pred turnajom na prírodnom ľade v Žiline nerobili veľké nádeje, veď v metropole Šariša zohrali prvý oficiálny zápas v kanadskom hokeji iba 21. januára 1931.

Slovenskú župu kanadského hokeja založili 31. decembra 1929.

Pamätným dňom sa stal 21. február 1932. Majstrovstvá Slovenska otvoril duel Prešova s favorizovanou Bratislavou.

Po veľkom boji sa zápas skončil nerozhodne 0:0, potom nasledovalo predĺženie trikrát desať minút. Prešovčania mali aj naďalej na svojej strane žilinské obecenstvo a raz im pomohol i hráč domácich Ryšavý.

Keď sa Bratislavčan Vališ fintami zbavil súperových hráčov, objavil sa až pred brankárom Kellerom.

V tom skočil na hraciu plochu Žilinčan Ryšavý (pôsobil vo funkcii ošetrovateľa), prevrátil bránku na gólmana Kellera, a tak vlastne zabránil vniknutiu puku do prešovskej svätyne.

Bratislavskí hráči doslova zúrili, nespokojní boli i rozhodcovia, ale o víťazovi nerozhodlo ani predĺženie.

Po ťažkom maratónskom zápase so Ski klubom v popoludňajšom meraní síl nestačili Prešovčania domácemu ŠK Žilina, s ktorým prehrali 0:2.

Vedenie prešovskej výpravy však podalo protest proti výsledku stretnutia, lebo za domácich nastúpil neoprávnene Ulrich, hráč ČSK Vítkovice.

Domov»Sportnet na východe»Pred 85 rokmi získali prešovskí hokejisti titul majstrov Slovenska