VRANOV NAD TOPĽOU. Vranovský podnikateľ Andrej Šust podal podnet na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestných činov poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev.
Jeho firma Cedent plus sa podieľala na projekte Intenzifikácia separovaného zberu vo Vranove nad Topľou, ale za vykonané stavebné práce nedostala zaplatené,
Podnet bol podaný podľa § 261 Trestného zákona a subvenčného podvodu podľa § 225 Trestného zákona.
Vyšetrovateľ Prezídia Policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry, Národnej protikorupčnej jednotky dňa 14. septembra 2016 vec odmietol.
Andrej Šust dňa 29. septembra 2016 podal voči uzneseniu vyšetrovateľa sťažnosť.

Sťažnosťou sa zaoberal Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR, ktorý rozhodnutím zrušil uznesenie vyšetrovateľa a uložil mu, aby vo veci znovu konal a rozhodol.
V odôvodnení uvádza nesúlad medzi odovzdávacími protokolmi k projektu a skutočným ukončením diela, pričom vzniklo podozrenie, že došlo k falšovaniu, resp. k pozmeňovaniu odovzdávacích protokolov medzi bratislavskou spoločnosťou a Mestom Vranov.
Podobných prípadov, kedy vyšetrovateľ zamietol podozrenie z trestných činov, bolo viac, ale tentokrát ide o veľa.
V hre nejde len o nevyplatené peniaze dodávateľovi stavebných prác, ale reálne hrozí, že ak orgány činné v trestnom konaní rozhodnú o porušení zákona pri nakladaní s peniazmi Európskej únie,
Mesto Vranov bude musieť 4,3 milióna eur vrátiť. A to by pri jeho celkovom ročnom rozpočte 18,5 milióna eur znamenalo nútenú správu.
Článok je z týždenníka Vranovské noviny.

Autor: aš, jš, gp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári