PREŠOV. Dvaja autori zmapovali pútnické miesta, zamerali sa i na zaujímavosti a turistické trasy v ich okolí. Výsledkom je zaujímavý knižný titul.
Gréckokatolícke pútnické miesta na Slovensku a zaujímavosti v ich okolí + turistické trasy. Takýto názov nesie nová kniha, ktorej autormi sú Viktor Verba a Tomáš Pasternák.
Interní doktorandi Prešovskej univerzity na Katedre geografie a aplikovanej geoinformatiky si urobili zálusk na pútavé miesta regiónu.
Ich záujem sa pretavil do turistického sprievodcu, ktorý odobrili aj odborníci z histórie a geografie.
Rodila sa približne 16 mesiacov
Kniha je určená nielen pre pútnikov a turistov, ale tiež aj rodiny či odbornú a laickú verejnosť a v neposlednom rade pre milovníkov histórie, prírody i duchovných tradícií.
Jej vydaniu predchádzali stovky hodín precíznej práce. Od samotného zostavenia konceptu, cez zber potrebnej literatúry, písanie i osobnú návštevu jednotlivých opisovaných miest.
Od prvotnej myšlienky k jej zhmotneniu prešlo 16 plodných mesiacov, kým kniha uzrela svetlo sveta v prešovskom vydavateľstve Petra.
Osem pútnických miest i osem trás
Kniha je pestrým sprievodcom po ôsmich najväčších gréckokatolíckych pútnických miestach na území severovýchodného Slovenska.
Okrem toho predstavuje desiatky zaujímavých lokalít z prírody i histórie v ich okolí. Veľkým prínosom je aj osem vybraných turistických trás v okolí týchto pútnických miest.
„Tie boli pripravené a zmapované s veľkou dôkladnosťou priamo v teréne. Jednotlivé turistické trasy sú zamerané tematicky a majú aj tematicky ladené názvy, v závislosti od toho, akým regiónom prechádzajú, napríklad Po stopách partizánov, Za kráľom Čergova, Karpatskými bučinami k slze Vihorlatu, Po stopách osloboditeľov, Za perlou Horného Šariša, Historickou obchodnou cestou za drevenými klenotmi Karpát a podobne,“ opísal jeden z autorov Viktor Verba.
Jedinečný knižný počin
Štruktúra knihy sa vyznačuje prehľadnosťou, je jednoduchou a praktickou pri vyhľadávaní jednotlivých informácií.
Hutný text veľmi príjemne dopĺňa grafika, ktorá je atraktívna a kvalitatívne na vysokej úrovni.
Celkovo kniha obsahuje 160 plnofarebných strán a 110 fotografií spolu s 32 mapovými prílohami.
„Hlavným cieľom vytvorenia tejto publikácie bolo teda ponúknuť pútnikom či návštevníkom týchto pútnických miest, aby navštívili aj ďalšie zaujímavé lokality nachádzajúce sa v ich blízkosti a taktiež možnosť absolvovať turistiku. Kniha v takomto formáte a presne v tejto podobe je jednou z mála, ak nie jedinou svojho druhu v rámci Slovenska,“ prezradil Tomáš Pasternák.
Spojiť duchovno s turistikou
V tejto publikácii sa podarilo pútavým spôsobom spojiť „náboženskú“ turistiku s turistikou v prírode.
„Náboženský cestovný ruch patrí k najstarším druhom cestovného ruchu a je spájaný s návštevou rôznych posvätných miest religiózneho významu. Prepojenie návštevy pútnických miest s ďalšími prírodnými a kultúrno-historickými lokalitami nachádzajúcimi sa v ich blízkosti preto prináša nový pohľad na bohatstvo území. Tých, kde okrem hmotného vnímania jednotlivých lokalít sa do popredia dostáva duchovné obohatenie každého pútnika, ktorý na tieto miesta prichádza,“ dodávajú svorne autori knihy.

Tento článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č. 8/2017, v predaji od stredy 1. marca do utorka 7. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári