MEDZANY. V Medzanoch, okres Prešov, zváža deti do základnej školy obecný autobus. Okrem domácich školákov sem dochádzajú školáci zo susedných obcí Ostrovany a Šarišské Michaľany.
Školský autobus tu funguje už viac ako desať rokov. Obec to stojí ročne vyše 10.000 eur.
Starosta obce Jozef Kipikaša povedal, že všetky náklady hradia z vlastných peňazí. Je v tom zahrnutý plat vodiča, pohonné látky a nevyhnutné náklady na údržbu vozidiel.
"Vláda hovorí, že chce zaviesť na skúšobné obdobie na dva roky školské autobusy. My ich máme od roku 2006. Je to vynikajúca vec, rodičia kvitujú, že im vyložíme deti pri obecnom úrade, že ich v Šarišských Michaľanoch berieme na dvoch miestach a nie sú ohrozené prechodom cez hlavnú cestu, ktorá je dosť frekventovaná," priblížil fungovanie dopravy cezpoľných žiakov do školy starosta.
Obec má jednu Karosu a menší mikrobus, vozidlá kúpila na vlastné náklady.
Vodiča môže zastúpiť aj starosta
Obecný vodič Vladimír Matija ráno privezie okolo 60 žiakov na vyučovanie veľkým autobusom. Popoludní ich rozváža mikrobusom.
"Funguje to u nás bezproblémovo už roky. Vozíme deti ráno, zvážame ich na prvú hodinu z okolitých obcí Ostrovany a Šarišské Michaľany. Poobede ich rozvážame naspäť v troch termínoch, podľa počtu vyučovacích hodín. Nemusia mať žiadne stresy, či stihnú štátny autobus. Náš im pristavíme rovno pri škole," opísal fungovanie školského spoja Matija.
Za volantom ho môže zastúpiť aj starosta, ktorý si urobil potrebné skúšky.
Autobusy využívajú aj na výlety, vozia futbalistov na zápasy a iné príležitosti.
História školstva v obci
V Medzanoch existovali v minulosti dve jednotriedky rozdelené podľa vierovyznania na rímskokatolícku a evanjelickú školu.
V školskej budove zriadili aj byt pre učiteľa. Evanjelický učiteľ Július Gajdár od roku 1923 viedol tiež obecnú kroniku.
Učitelia šírili na dedine kultúru. Nacvičovali divadelné hry, premiéru tu mali inscenácie Biela pani, Ej horička zelená, Trikrát svadba, Pánik a Kantor.
V Medzanoch po druhej svetovej vojne založili aj bábkové divadlo a zriadili knižnicu.
Konfesionálne školy zanikli a nahradila ich Štátna ľudová škola s tromi triedami.
Do roku 1984 bol v obci prvý stupeň základnej školy.

Nie vždy sa školám darilo
Nie za každej éry sa školstvu v Medzanoch darilo.
Podľa starostu čiernym dňom pre Medzany bolo rozhodnutie zlúčiť obec s Veľkým Šarišom, s čím súvisel aj zánik školy v obci.
"Keď nás pričlenili pod Veľký Šariš, tak nám zlúčili školu a deti od prvej triedy dochádzali do Veľkého Šariša. V roku 1993 sme požiadali o obnovenie školy, mali sme v tom čase šesť detí do prvého ročníka. Bol to veľký problém, lebo školy boli ešte štátne a museli sme deklarovať, že všetko pôjde na náklady obce. Učilo sa v starých opustených školách aj v priestoroch obecného úradu," spomína na vzkriesenie školstva v Medzanoch Kipikaša, ktorý je okrem jedného volebného obdobia starostom Medzian od roku 1992.
Obec postavila novú školu, potom aj telocvičňu, ktorá má rozmery menšej športovej haly.
V roku 2008 sa im podarilo vytvoriť plneorganizovanú školu, ku ktorej teraz pristavujú dielne.
Baby boom
V Medzanoch nastal baby boom, preto vlani začali budovať novú materskú školu s kapacitou do 100 miest.
Starosta dúfa, že získajú na ňu štátnu dotáciu.
Objekt je už pod strechou.
Predpokladaný náklad je 560.000 eur. Doteraz obec preinvestovala okolo 120.000 eur.
Predškolské zariadenie by malo uspokojiť záujem rodičov na dlhšie obdobie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári