MEDZANY. Počet obyvateľov v Medzanoch sa pohyboval raz hore a potom dolu. Pred a po dvoch svetových vojnách negatívne ovplyvnilo rozvoj obce vysťahovalectvo.
V 70. rokoch minulého storočia "vyhnalo" z Medzian mnohé rodiny vládne rozhodnutie o vzniku strediskových obcí.
V ostatných dedinách, medzi ktorými sa ocitli aj Medzany, došlo k útlmu.
"V roku 1974 sme presiahli hranicu 1000 obyvateľov. O desať rokov neskôr (1984) Medzany administratívne pričlenili k Veľkému Šarišu, aby ten získal štatút mesta. Obce boli vzdialené od seba tri kilometre. Toto necitlivé rozhodnutie malo veľmi zlý dopad na život v Medzanoch. Štát podporoval iba strediskové obce, v Medzanoch začala platiť stopka pre výstavbu. Počet obyvateľov klesol na 502," opísal dopad socialistického plánovania na vývoj v obci starosta Medzian Jozef Kipikaša.
"Keď sme v 90. rokoch odčleňovali Medzany od Veľkého Šariša, mali sme už len 502 obyvateľov. Hrozilo nám, ak by dvaja zomreli, že sa dostaneme pod hranicu a prepadneme sa do skupiny neproduktívnych obcí. Preto sme sa pustili do rozmachu obce," povedal starosta.

Naštartovali rozvoj
Rozvoj naštartovali tým, že rozšírili intravilán obce o viac ako 20 hektárov.
Kipikaša spomína, že v tom čase ich nebrzdila žiadna byrokracia.
Na náklady obce postavili štyri kilometre panelových ciest, zainvestovali do plynofikácie, elektrifikácie a pripravili vhodné podmienky pre rozbehnutie individuálnej bytovej výstavby.
Ľuďom zabezpečili čistiarne odpadových vôd, čo obec vyšlo lacnejšie, ako výstavba kanalizácie.
Od roku 1990 pribudlo v Medzanoch 128 nových domov. Aj mnohé staršie usadlosti si ľudia zrekonštruovali.
Majú vlastnú stavebnú firmu
Samospráva sa pustila do výstavby nájomných bytov, na čo si zobrala úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Prví nájomníci sa tu nasťahovali v roku 2001. Ide o dve bytovky s počtom 36 bytov, v ktorých býva 82 nájomníkov. Sú to jednoizbové a dvojizbové byty.
"Robili sme to hlavne pre našich občanov, plnia funkciu štartovacích bytov pre mladé rodiny a suplujú aj sociálne zariadenie pre seniorov, ktorým rodina zutekala a sily ich opúšťajú," vykreslil situáciu Kipikaša.
Prijali aj ľudí z okolia, no s niektorými mali zlú skúsenosť. Prestali platiť a robili neporiadok.
Lokalite vtedy prischlo hanlivé pomenovanie Pentagón.
Dnes to už neplatí. Obec s nájomníkmi na začiatok uzatvára jednoročné zmluvy a nemusí ich ďalej predĺžiť.
V súčasnosti si vraj môžu nájomníkov vyberať.
Aby sa zmestili do rozpočtu, domy postavili s vlastnou stavebnou firmou. Založili ju v roku 1995 so 100-% účasťou obce. Prácu tu našli domáci ľudia.

Stavajú škôlku
V súčasnosti stavajú materskú školu s kapacitou sto miest.
Obec v tomto roku hospodári s rozpočtom vo výške 287.000 eur. Najviac financií pôjde na materskú školu.
Na vlastné náklady vymieňajú verejné osvetlenie. Staré lampy menia za úsporné s LED žiarovkami. Obec má 80 svietidiel, no verejné osvetlenie chcú rozšíriť na 160 lámp. Do konca roka sa svetlo dostane aj do nových štvrtí a plánujú zahustiť osvetlenie na bočných uliciach.
V dedine postavili dvojkilometrový chodník. Pri nových stavebných pozemkoch s panelovými cestami budú potrebovať zainvestovať do asfaltových ciest.
V Medzanoch dnes žije 854 obyvateľov. Vlani sa tu prihlásilo na trvalý pobyt 30 ľudí, v obci bolo 13 sobášov a narodilo sa sedem detí.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári