PREŠOV. V Evanjelickom kolégiu v Prešove v pondelok slávnostne otvorili v poradí už 18. ročník Týždňa slovenských knižníc (TSK).
V rámci akcie sa v knižniciach po celom Slovensku uskutočnia stovky rôznych podujatí. Podujatie potrvá do 19. marca.
Aj nové podujatia

Ako na tlačovej besede pri príležitosti otvorenia podujatia uviedla predsedníčka Slovenskej asociácie knižníc (SAK) Emília Antolíková, podstatou TSK je zviditeľniť knižnice a v jednom týždni ponúknuť množstvo podujatí, ktoré knižnice organizujú počas celého roka.
Okrem tradičných podujatí, ktorými sú napríklad stretnutia so spisovateľmi, pripravili knižnice aj viacero nových, netradičných podujatí.
Tento ročník TSK je totiž organizovaný v čase, do ktorého zapadá Deň ľudovej rozprávky a v rovnakom týždni si pripomíname aj medzinárodné podujatie Týždeň mozgu.
„Aj preto je viacero aktivít v knižniciach zameraných na ľudovú rozprávku, ale aj na trénovanie pamäte v knižniciach čítaním,“ uviedla Antolíková a dodala, že Slovenská asociácia knižníc si navyše pripomína 25. výročie svojho vzniku.
Otvorenie bolo už tradične spojené s odovzdaním ceny Slovenskej asociácie knižníc Sakáčik, udeľovanej za aktívnu činnosť knižnice.
Cenu za minulý rok si prevzala riaditeľka Staromestskej knižnice Bratislava Judita Kopačíková za projekt Môj prvý čitateľský preukaz.
Podstatou projektu je, že čitateľský preukaz v knižnici získava už dieťa, ktoré prichádza na svet.
„Čítanie totiž treba naozaj začať budovať nie až v čase, keď dieťa získa prvé poznatky z abecedy, ale skôr ako ju vôbec začne poznávať a začne sa zoznamovať so životom,“ vysvetlila Antolíková.
Chystané podujatia
V minulom roku bolo v rámci TSK celkovo 1 059 podujatí, na ktorých sa zúčastnilo 34-tisíc návštevníkov.
Všetky tohtoročné podujatia sú zverejnené na stránke www.sakba.sk.
Medzi knižnice s najväčším počtom plánovaných podujatí patrí Podtatranská knižnica v Poprade, ktorá ich pripravuje 30. Krajská knižnica v Žiline má zaregistrovaných 29 podujatí.
Ako dodala Antolíková, ktorá je zároveň riaditeľkou najstaršej verejnej knižnice v Prešovskom samosprávnom kraji - Hornozemplínskej knižnice vo Vranove n/Topľou, sami chystajú 12 podujatí, na ktorých pripravia stretnutia so spisovateľmi, za čitateľov knižnice budú pasovať vyše 200 prvákov z tunajších škôl, denne organizujú jarnú burzu kníh a v stredu 15. marca o 15:00 odprezentujú aj tlač na čerstvo kúpenej 3D tlačiarni.
Zároveň chcú v knižnici pri tejto príležitosti založiť 3D Klub.
„Chceme byť totiž aj inštitúciou, ktorá ponúka nové technológie. Bude to pre nás taký štart, keďže týmto TSK chcem rozvinúť vzdelávanie v knižnice najmä pre stredoškolákov, ktorí sa zaoberajú takýmito novými technológiami,“ dodala Antolíková.
Čitateľský prieskum
V rámci TSK pokračuje v regionálnych knižniciach aj výskum čítania mládeže od 13 do 16 rokov.
Skúmajú sa vzťahy ku knihe, čítaniu, ale aj záujem o rôzne koníčky u deviatakov základných škôl a druhákov stredných škôl.
Prieskum sa koná opakovane po šiestich rokoch a jeho výsledky majú byť publikačne spracované do konca roka.
„Z medzinárodných porovnaní ale vieme, ako vyzerá situácia našich detí v prieskumoch čítania, kde z roka na rok v porovnaní s ostatnými krajinami v rebríčku klesáme. Robíme ale všetko pre to, aby sa to zlepšilo,“ podotkla predsedníčka Ústrednej knižničnej rady Daniela Gondová.
Problém s nákupom a platmi
V tejto súvislosti zástupcovia knižníc na tlačovej besede upozornili aj na problémy s nákupom nových kníh, ktoré by dokázali najmä mladších čitateľov do knižníc pritiahnuť.
Až na výnimky sa totiž knižnice v jednotlivých krajoch boria s nedostatkom financií na ich nákup.
Problémom podľa knihovníkov je aj nízke odmeňovanie zamestnancov knižníc.
Podľa prieskumu Ústrednej knižničnej rady sa priemerné platy pohybujú na úrovni 700 eur.
Nástupný plat stredoškoláka je 360 a vysokoškoláka necelých 500 eur.
Aj preto je podľa knihovníkov alarmujúci vysoký vek pracovníkov knižníc.
Ako prezradili riaditeľky Akademickej knižnice Univerzity Komenského v Bratislave, priemerný vek ich zamestnancov presiahol 51 rokov, v Staromestskej knižnici v Bratislave je dokonca na úrovni 55,6 roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári