PETROVANY. Obec Petrovany v okrese Prešov sa môže pochváliť nielen živým folklórom, ale aj bohatým kultúrnym životom a dynamickým napredovaním.
Obec leží v severnej časti Košickej kotliny, v nadmorskej výške 270 m n. m.
Ide o rozvinutú a bohatú obec na spojnici medzi Prešovom a Košicami.
Prvá písomná zmienka o Petrovanoch bola už pred vyše 710 rokmi.
V súčasnosti tu evidujú 1 928 občanov, posledné roky sa ako obec môžu pochváliť nárastom obyvateľstva, záujem občanov o tunajšie bývanie nie je zanedbateľný.
Talenty medzi najmenšími
Nachádzajú sa tu základná i materská škola. K dispozícii je tu tiež pobočka Cirkevnej základnej umeleckej školy v Petrovanoch, ktorú navštevuje vyše 80 detí.
A tu treba zdôrazniť fakt, že v škole majú pritom 163 žiakov, takže viac ako polovica chodí aj do ZUŠ.
Tiež petroviansku ZUŠ navštevujú aj deti z Kendíc či Drienova.
Spojené z dvoch obcí
Pri pohľade do histórie sa dozvedáme, že Petrovany vznikli po zlúčení dvoch obcí – Petrovany a Močarmany. Do jedného celku sa spojili v časoch vzniku jednotného roľníckeho družstva.
„Aby družstvo malo dostatočnú výmeru a keďže obce boli vedľa seba a kataster jednej obce zasahoval do druhej, tak ich spojenie bolo takou prirodzenou cestou,“ vysvetlil genézu starosta Petrovian Ján Lenko.
Napríklad, kedysi boli i základná škola, i národný výbor situované práve v katastri Močormian.
Značná časť zamestnania je pri tehlách
Jeden z hlavných znakov obce je podľa starostu tehelňa, ktorú otvorili v časti Močarmany v roku 2008. Ide o tehelňu s najmodernejšou technológiou v strednej Európe a dokáže vyrobiť obrovské množstvo tehál.
Tento rok zaznamenali zvýšený odbyt, výroba teda fungovala bez prerušenia.
Postupne sa im zapĺňa aj priemyselná zóna na začiatku obce v smere od Prešova do Košíc.
Aktuálne sa tam zväčša nachádzajú logistické sklady, postupne však prichádzajú ďalší investori.
Kým kedysi obec charakterizovalo najmä poľnohospodárstvo, dnes sú to i rôzne iné odvetvia a to i vďaka spomínaným investorom.
Odpady pre nich nie sú problém
Petrovany sú okrem iného člen Združenie obcí EkoTorysa, v ktorom je 30 obcí. V rámci tejto skupiny vypracovali projekt na separovaý zber, vďaka čomu získali peniaze a do každej domácnosti kúpili po tri bedne a kompostér.
Dostali tiež auto na zvoz separovaného odpadu.
„Do každej obce sme dodali štiepkovače, čiže tým pádom vykrývame zákon v tom, že by obec mala mať kompostovisko a mala by likvidovať biologicky rozložiteľný odpad,“ vysvetľoval starosta Lenko.
Urobili tiež dvor na zhodnocovanie odpadu v Kendiciach, kde majú i lis a zamestnávajú tam 11 žien.
Otázku odpadov teda majú vyriešenú.
Stále je na čom pracovať
Život v obci sa dynamicky rozvíja aj z hľadiska vynovovania. Len prednedávnom menili na základnej škole okná, vymeniť ich chcú ešte na telocvični, plánujú tiež opraviť i fasádu a strechu.
V plánoch majú aj kanalizáciu, žiadosť je i na dokončenie vodovodu a nadstavbu škôlky.
Peniaze, zmluvu i dodávateľa majú pripravené na obecný úrad, kde idú meniť strechu, fasádu.
Za obdobie uplynulých rokov sa im tiež v rámci europrojektu regenerácie centrálnych zón podarilo opraviť časť komunikácií a zrevitalizovali obecný park.
Život v obci? Pestrý!
Nielen z hľadiska záujmu o život v Petrovanoch či zamestnanosti, ale aj pri pohľade do kalendára je zrejmé, že núdzu o bohaté aktivity v obci nemajú.
Obec je veľmi rozmanitá, stretávajú sa v komunitách tanečníkov, spevákov. Z kalendára podujatí zaujme napríklad Farebná jeseň pre dôchodcov či prehliadka seniorských speváckych súborov.
Premiéru mala minulý rok Šarkaniáda. Deťom bol určený i Karneval na ľade, ktorý mal tiež úspech a to hneď na dvoch klziskách – pri škole i škôlke.
Množstvo združení a spolkov
Ako v správnej obci nemôžu chýbať futbalové družstvo a hasiči.
Futbalisti tu fungujú už 70, hasiči vyše 100 rokov. Ešte v časoch bývalého režimu v Petrovanoch organizovali rôzne hasičské súťaže, teraz sa môžu pochváliť novým hasičským autom Iveco, sú vybavení aj protipovodňovým vozíkom.
„Začali sa teda aj hasiči viac aktivizovať, minulý rok sme robili prvý ročník okresnej súťaže hasičov, rozbieha sa nám to veľmi pekne,“ povedal starosta.
Chcú sa zapojiť aj do žiadostí o rekonštrukciu požiarnej zbrojnice.

V obci pôsobia dominikánky
Záslužnú činnosť v obci vykonávajú rádové sestry dominikánky. Tie sa tu starajú o ťažko zdravotne postihnutých a to už niekoľko desaťročí.
Ich pôsobenie sa spája v začiatkoch s existenciou Ústavu sociálnej starostlivosti Dr. Vladimíra Pospíšila.
I vďaka nemu odkúpili barokový kaštieľ, ktorý sa po úpravách zmenil najskôr na sirotinec a potom na ústav pre telesne i duševne choré deti.
Dnes tu toto zariadenie už nefunguje po tom, čo sa presťahovalo do Orkucian k Sabinovu. Dominikánky však v obci vybudovali nové zariadenie.
Jeho cieľ je starostlivosť o starých a nevládnych ľudí a nesie meno Domov sv. Dominika.

Obec s prívlastkom folklórna
Petrovany sa môžu okrem iného pochváliť aj tradičným folklórnym festivalom. Ten už nie je len regionálny, ale doslova medzinárodný.
Pravidelne na ňom vítajú hostí aj z Poľska. Rovnako aj z Petrovian chodievajú reprezentovať i za hranice.
Keďže Petrovany sú zaujímavé tým, že sú tam dva folklórne kolektívy, vedia sa „podeliť“ v rámci folklórnych podujatí.
Charakteristický a neodmysliteľný folklórny nositeľ je Folklórna skupina Jožka Príhodu.
Jej počiatky sa viažu ešte k 60. rokom, k družstvu, vtedy vraj fungoval aj detský súbor.
Za desiatky rokov svojho fungovania zozbierali a odprezetnovali desiatky piesní i obradových pásiem založených na autentickom folklóre.
Len prednedávnom odčlenením niektorých členov vznikol súbor Petroviančan, aktuálne v ženskej zostave, ktorý rovnako kvalitne reprezentuje svoju obec.

Paralelné dva kolektívy venujúce sa tradíciám
Začiatky FSk Jožka Príchodu položil ešte pán učiteľ Dezider Jinda. V období roľníckych družstiev sa ženy organizovali pri nich, neskôr fungovali pod hlavičkou Únie žien.
Práve tak založili folklórnu skupinu, ktorá funguje prakticky nepretržite.
V rokoch 2005 – 2010 sa prezentovali prevažne s obradovým folklórom a to napríklad na podujatí Krása životu v Sabinove.
Tu ukázali varenie lekváru, vohľedy, vešeľe, zapuščaňe chyži (maľovanie). Čo sa týka repertoáru, zameriavajú sa prevažne na piesne, ktoré zozbieral už spomínaný Jožko Príhoda.
Tento ich slávny rodák a folklorista položil základy a oni snažia sa dodržiavať tradíciu, ktorú im zanechal.
V centre ich záujmu sú hlavne regionálny folklór a udržanie tradícií v obci. Kroj, ktorý používajú folkloristi v Petrovanoch, sa spája s érou folklórnej skupiny v spomínaných časoch družstva, čím sa krojovo odlišujú od Kendíc a Ličartoviec.
FSk Jožka Príhodu má vyše 40 členov, okrem ženskej speváckej skupiny má aj mužskú.
Na svojom konte už evidujú i vydaný CD nosič.
V „sesterskej“ FSk Petroviančan ich je do 10 členov.
Folklórny sviatok v obci sa opäť bude konať v druhej polovici júna tohto roka.
Mimochodom, zaujímavosť je, že obec má nejednu vec „dvojmo“. Vznikla z dvoch obcí. Dva majú aj folklórne kolektívy, ale tiež aj napríklad v zime dve klziská.
„A tiež aj dvojnásobnú dávku radosti a prijatia pre každého, kto k nám zavíta,“ povedal s úsmevom starosta obce Ján Lenko.

Tento článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č. 11/2017, v predaji od stredy 22. 3. do utorka 28. 3.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári