Nádherná príroda, unikátne historické pamiatky a krásne ženy sú len časťou bohatstva, ktorým sa pýši východné Slovensko. Východ ponúka množstvo unikátov, ktoré nenájdete nikde inde.
1. Najvyššie aj najnižšie miesto
Východné Slovensko je regiónom, v ktorom sa nachádza najvyšší, ale aj najnižší bod Slovenska. Tým najvyšším sú (ako inak) Vysoké Tatry s najvyšším Gerlachovským štítom vysokým 2655 m n. m. Najnižšie položeným bodom je zasa rieka Bodrog v mieste, kde opúšťa územie Slovenska, v obci Klin nad Bodrogom v okrese Trebišov. Jeho nadmorská výška je 94,3 m n. m.

2. Slovenské more
Hovorí sa, že slovenské more je v Chorvátsku. Východniari však majú vlastné a je ním Zemplínska Šírava. Druhá najväčšia slovenská vodná nádrž má rozlohu 33 km2. V jej areáli sa nachádza sedem rekreačných stredísk a „prímorskú“ atmosféru dotvárajú vinice, ktoré sú všade naokolo.

3. Košický zlatý poklad
Najhodnotnejší zlatý poklad na Slovensku, ktorý je zároveň jedným z najväčších zlatých pokladov sveta sa nachádza v podzemnom trezore Východoslovenského múzua v Košiciach. Tvorí ho 2 920 zlatých mincí, tri zlaté medaily a zlatá renesančná reťaz, ktoré objavili pri kopaní základov budovy finančného riaditeľstva na Hlavnej ulici v Košiciach v roku 1935. Zbierka pochádza z 15. až 17 storočia a jeho hodnota sa odhaduje na asi 7 miliónov eur.

4. Oltár Majstra Pavla v Levoči
Najväčší drevený oltár na svete sa tiež nachádza na východnom Slovensku. Neskorogotický krídlový oltár má výšku 18,6 metra, šírku 6,3 metra a nájdete ho v Chráme sv. Jakuba v Levoči. Je vrcholným dielom rezbára Majstra Pavla, ktorý ho vytvoril začiatkom 16. storočia. Stvárňuje niekoľko postáv svätcov a biblických scén. V roku 1958 ho mohli obdivovať návštevníci medzinárodnej výstavy EXPO v Bruseli.

5. Majstri vtipu
O tom, že východniari sú vtipní ľudia, svedčia aj známi zabávači, ktorí odtiaľ pochádzajú. Kedysi bol absolútnou hviezdou ľudový rozprávač Ander z Košíc, ktorého vtipy o Erži a Piťovi kolujú dodnes. Posledné roky sa zas celé Slovensko baví na hláškach Michala Hudáka či Mariána Čekovského.
6. Pamiatky UNESCO
Dlhý je aj zoznam pamiatok nachádzajúcich sa na východnom Slovensku, ktoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. V zozname sú zapísané napríklad mestá Bardejov a Levoča, osem drevených kostolov na severovýchode Slovenska, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia hradu či jaskyne a priepasti Slovenského krasu. Aj tieto miesta robia z východu unikát.

7. Jaskyne
Ďalším slovenským „naj“ nachádzajúcim sa vo východnej časti Slovenska sú jaskyne. Dobšinská ľadová jaskyňa v Slovenskom raji je najväčšou ľadovou jaskyňou, je zároveň prvou jaskyňou v Európe, ktorá bola osvetlená. Najvyššie položenou jaskyňou je Kamzíčia jaskyňa, ktorá sa nachádza v Belianskych Tatrách.

8. Slovenská hudba
Východné Slovensko je regiónom, odkiaľ pochádzajú aj úspešní slovenskí hudobníci a populárne kapely. Prešovčania Peter Nagy, Peter Lipa, IMT Smile, Katka Knechtová, Katka Koščová či Chiki Liki Tu-a alebo Košičania No Name či Marika Gombitová z Turian nad Ondavou sú len niektorí z dlhého zoznamu veľkých hudobných mien.
9. Hviezdna obloha
Východné Slovensko má najviac hviezd, v tomto prípade tých na oblohe. Park tmavej oblohy Poloniny na severovýchode Slovenska je jediným parkom tohto druhu na Slovensku. Z miesta, ktoré má minimálne svetelné znečistenie sa dá vidieť takmer 2000 hviezd a výnimočné objekty a úkazy.

10. Kolíska svetoznámych ľudí
Na východe majú korene aj svetoznáme osobnosti. Rodina pop-artového umelca Andyho Warhola sa do USA prisťahovala z dedinky Miková pri Stropkove. Prastarým otcom herečky Angeliny Jolie a starým otcom oscarového herca Johna Voighta je Juraj Vojta z Košíc. Terézia Fecková, matka herca Paula Newmana zasa pochádzala z obce Ptičie pri Humennom. A to zďaleka nie sú všetci.

11. Nádherný folklór
Východné Slovensko môže byť hrdé aj na svoje zvyky, tradície, kroje a ľudovú hudbu. Notoricky známe ľudovky ako 'A ja taka dzivočka' či 'A od Prešova' sa spievajú od Sniny až po Malacky. A Šarišská polka je považovaná za jeden z najkrajších slovenských ľudových tancov.
12. Výborné pivo
Keď sa na východe povie pivo, automaticky to znamená Šariš. Pivovar spod Šarišského hradu tento rok oslavuje 50. výročie od uvarenia prvej várky piva. Toto jubileum sa pivovarníci z Veľkého Šariša rozhodli osláviť najlepšie ako vedia a tak už niekoľko mesiacov sládkovia z pivovaru pod vedením dlhoročného sladovníckeho majstra Jána Čerkalu usilovne pracujú, aby pri príležitosti výročia potešili všetkých srdcom východniarov. Presvedčiť sa, o čo vlastne ide, sa na vlastné oči budú môcť všetci počas nenormálneho víkendu v puboch po celom východe.

Tento článok vám prináša Šariš.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Viktória Mirvajová pre Šariš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári