PREŠOV. Jedinečný športový potenciál, rozvoj polytechnickej výchovy i otvorenosť rôznorodej spolupráci. To všetko a omnoho viac charakterizuje Základnú školu Sibírska.
Brány najmladšej školy v Prešove sa po prvýkrát otvorili v roku 1992.
V súčasnosti ZŠ Sibírska navštevuje 381 žiakov, ktorí sú rozdelení do devätnástich tried.
Vzdelanie im poskytuje 32 pedagogických zamestnancov pod vedením riaditeľa školy Mgr. Vladimíra Lukáča.
Profil ZŠ Sibírska sa v rámci edukačného procesu, ale aj záujmovej a mimoškolskej činnosti zameriava predovšetkým na rozvoj polytechnickej výchovy.
Sibírska je od roku 2013 ako pilotná škola zapojená do národného projektu Podpora profesijnej orientácie žiakov základných škôl na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentmi.
Posilnenie výučby predmetov ako sú fyzika, biológia, chémia, matematika, ale aj nový predmet technické praktiká, má pomôcť žiakom rozvíjať praktické zručnosti a postupne ich pripravovať do života.
Technické praktiká, ktoré sa začínajú vyučovať až na druhom stupni, obsahujú jednoduché oblasti domácich prác. Cieľom vyučovacích predmetov: viac ako peniaze, informatika a matematika je prehĺbiť u žiakov finančnú gramotnosť.
Výučba cudzích jazykov je na tejto škole samozrejmosťou. Na prvom stupni sa od prvého ročníka vyučuje anglický jazyk. K angličtine si žiaci od piateho ročníka môžu zvoliť buď nemecký alebo ruský jazyk.

Unikátne športové možnosti
Využívajúc športový potenciál školy, snažia sa pedagógovia Sibírskej rozvíjať všestranného športového ducha žiakov. Tomu napomáha aj spolupráca s rôznymi športovými subjektmi.
Medzi ne patria futbalisti z CFT Academy a florbalisti z FBC Mikuláš. Nežnejšie pohlavie tvoria hádzanárky Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov a tiež mažoretky a niekoľkonásobné majsterky sveta Flowers.
Sibírska momentálne poskytuje priestory jednotlivým športovým odvetviam a zároveň môžu jej žiaci využívať tieto aktivity.
V blízkej budúcnosti by však mali vzniknúť samostatné športové triedy. Prvotne sa plánujú zamerať na futbal. Po čase by mohli vzniknúť aj športové hádzanárske triedy.

Výnimočnosť Sibírskej
História školy, ako aj súčasný stav jej zabezpečuje prvé priečky vo viacerých oblastiach.
ZŠ Sibírska ako jediná z prešovských základných škôl mala v roku 2001 ako prvá internetovú učebňu. Ako prvá bola zateplená a v rokoch 2005-2006 boli na budove vymenené okná.
Ktorá zo základných škôl sa už môže pochváliť tým, že má k dispozícii športovú halu? Výborné podmienky na športovú realizáciu, ktoré aj vďaka hale môže ZŠ Sibírska poskytovať svojim žiakom nevideli ani v Bratislave.
„To nie je telocvičňa, ale športová hala. Bola otvorená v rokoch 2007/2008 a jej kapacita je 250 miest na sedenie. Využívame ju samozrejme pre našich žiakov, pre kluby s ktorými spolupracujeme, ale aj na rôzne kultúrne aktivity,“ zhodnotil Vladimír Lukáč.
Polytechnická výchova je taktiež niečo, s čím Sibírska začala ako prvá z prešovských škôl. Cez projekt Inovatívne metódy vo výučbe techniky, ktorý organizuje nezisková organizácia Edutech získali grant 1 700 €.
Použiť ho chcú na kúpu legobotov. Ide o malých robotov, ktoré robia presne to, čo im žiak naprogramuje. Lukáč sa s týmto fenoménom stretol prvýkrát pri návšteve Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej.
„Najprv som nevedel o čom rozprávajú. Až potom, keď som to videl na vlastné oči som pochopil, že je to maličký robot, ktorému žiak dáva príkazy cez počítač. My sme mali tohto legobota zapožičaného minulý rok. Žiaci s ním pracovali na fyzike a technike a dosť ich to fascinovalo. Jedna z kolegýň na tento účel vypracovala projekt a vďaka grantu, ktorý sa nám podarilo získať, možno kúpiť štyroch legobotov, ktoré už budú patriť škole,“ teší sa riaditeľ.
Za hranicami
Turecko, Nemecko, Taliansko, Česko či Španielsko. To všetko sú krajiny, ktoré mali možnosť žiaci ôsmeho a prevažne deviateho ročníka navštíviť.
Bývali v rodinách a tak zažili kultúru tej ktorej krajiny na vlastnej koži. Zároveň sa zdokonalili v jazyku a nadobudnuté vedomosti uviedli priamo do praxe.
Študenti týchto cudzích krajín sa zas prišli pozrieť na Slovensko. To všetko bolo možné organizovať cez projekt Erasmus+ a program pod názvom Dobrovoľníctvo bez hraníc.
Majú svoje vlastné tradície
Edukačný program Šach na školách, do ktorého sa Sibírska zapojila, nadväzuje na jej bohatú šachovú minulosť.
Absolventi Martin Ištoňa a Slavomír Sremaňák dokonca reprezentovali školu na majstrovstvách sveta a majstrovstvách Európy juniorov v šachu. Sremaňák skončil na majstrovstvách Európy v Turecku na šiestom mieste.
Vianočný čas spríjemňuje na škole benefičný koncert, ktorý sa realizuje v športovej hale. Na programe sa na školských aktivitách výraznou mierou podieľa folklórny súbor Sibírček.
Funguje už niekoľko rokov a popri vytváraní stále nových tradícií, práve Sibírček pomáha tie ľudové zachovávať. K významným podujatiam, ktoré škola organizuje určite patrí aj vianočná burza s vianočnými perníkmi a tiež posvätenie školského adventného venca, ktorý je v predvianočnom čase umiestnený vo vestibule.
Moderné priestory
Podľa riaditeľa školy je materiálno-technické zabezpečenie školy úplne perfektné.
Výhodou budovy je jej moderný vzhľad. Nie je pavilónová, všetko je pod jednou strechou a tak sa dieťa počas vyučovania nemusí presúvať do iných priestorov.
Rekonštrukciu si vyžaduje akurát jedáleň, na ktorej je potrebné vymeniť okná a zatepliť ju. Všetko však musí ísť postupne.
„Kolegyne na prvom stupni vytvorili zónu oddychových priestorov. Pre deti sú tam pripravené rôzne hry, takže sa môžu hravou formou vzdelávať aj počas prestávok. Aj ja si s nimi občas rád zahrám šach. Chlapci sú nadšení z toho, že hrajú s riaditeľom a namiesto behania po chodbe si rozvíjajú invenciu a trpezlivosť,“ priznal s úsmevom riaditeľ.
Samostatné priestory má škola vyčlenené aj na tri oddelenia školského klubu detí. Vynovené priestory poskytujú deťom komfort a aj vďaka tomu sa môžu naplno venovať svojim aktivitám.
Areál školy dotvárajú aj dve vonkajšie ihriská. Tie sú k dispozícii aj verejnosti.

Rodinná atmosféra
Vladimír Lukáč, riaditeľ ZŠ Sibírska, ktorý na nej pôsobí od januára minulého roka, sa okrem vedúcej funkcie venuje aj výučbe náboženskej výchovy.
V tom, akým smerom by sa mala škola uberať má jasno.
Okrem rozvíjania významných športových, jazykových a polytechnických možností by chcel Sibírsku smerovať k rodinnému typu školy.
„Som prístupný a moji kolegovia tiež. My sme tu vlastne pre žiakov a ich rodičov. Snažíme sa stále spolupracovať na ich výchove, lebo pri dnešnom mediálnom tlaku to naozaj nie je jednoduché,“ uzavrel Lukáč.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári