PREŠOV. Záverečnými konferenciami v piatok vyvrcholili dva projekty, ktoré v uplynulom období pripravilo občianske združenie MyMamy v oblasti domáceho a rodovo podmieneného násilia.
Obe aktivity boli podporené grantom za viac ako 1,208 mil. eur z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR.
Ako informovala predsedníčka OZ MyMamy Apolónia Sejková, v rámci prvého projektu vybudovalo združenie v Prešove bezpečný ženský dom, ktorý riešil problém nedostatočnej kapacity ubytovacích služieb pre klientelu žien zažívajúcich násilie v párových vzťahoch.
V zrekonštruovanom objekte bývalej materskej školy vytvorili 10 nových rodinných miest pre 26 až 30 osôb s hygienickým zázemím a so zabezpečením poradenských a podporných služieb.
Okrem toho je v budove k dispozícii bezbariérový krízový byt na okamžité umiestnenie ženy a detí po akútnom útoku, čím sa kapacita zvýšila na 35 osôb.
„Zariadenie slúži ženám z celého Slovenska, ale väčšina klientov je z Prešovského prípadne Košického samosprávneho kraja,“ uviedla Sejková.
Jediný na východe
Bezpečný ženský domov v Prešove je jediný svojho druhu na východnom Slovensku.
Ďalšie dve takto špecializované zariadenia sú v Bratislave, jedno v Nitre a koncom mesiaca budú otvorené dva bezpečné ženské domy v Martine a Trenčíne.
O klientov sa v prešovskom zariadení stará päť sociálnych pracovníčok. Popri psychologičke pre ženy pribudla do tímu aj špecializovaná psychologička pre deti.
Vytvorenie štyroch nových pracovných miest umožnilo 24-hodinovú prevádzku krízovej telefónnej linky. Centrum spolupracuje aj s právnikom a špeciálnymi pedagógmi.
„Všetky deti prichádzajúce z násilných vzťahov majú množstvo problémov v oblasti učenia a prispôsobenia sa. Často sme svedkami, že trpia poruchami pozornosti, dyslexiou, dysgrafiou a ďalšie poruchy tohto druhu vyplývajúce zo stresov a tráum, ktoré prežili. Tomu sa venujeme,“ povedala Sejková.
Ďalšie pracovné miesta vzniknú v obslužných službách, ako je napojenie centra na policajný bezpečnostný pult, správa IKT, údržba a vytvorenie bezbariérového prístupu do poradenských i ubytovacích priestorov bezpečného ženského domu.
V rámci projektu vydajú do konca mesiaca aj dve metodické príručky.
Prvá sa týka rekonštrukcie vzťahu matka a dieťa narušenom zo strany partnera matky a druhá je zameraná na liečbu a zaobchádzanie s postraumatickou stresovou poruchou, ktorá je obvyklým následkom žien prežívajúcich násilie v intímnom vzťahu.

Spolupracovali aj ďalší
V rámci druhého projektu Slovensko bez násilia páchaného na ženách, boli vytvorené podmienky zdieľaniu know-how vo vzdelávaní v oblasti práce so ženami zažívajúcimi násilie i deťmi, ktoré zažili násilie vo vzťahu ich rodičov. Dôraz sa kládol aj na udržateľnosť poradenských a konzultačných služieb.
Na projekte spolupracovalo aj Centrum Slniečko, n.o., Prešovská rozvojová agentúra ako aj nórsky partner, spoločnosť Norasenteret.
Spolupracujúce organizácie vybudovali v rámci projektu novú organizáciu Womens Institute Slovakia a uskutočnili množstvo podujatí a akcií na zvýšenie povedomia o tejto téme.
„Uskutočnili sme divadelné predstavenie, ktoré pripravilo občianske združenie No mantinels, volalo sa natreté strachom. Bolo o rôznych druhoch násilia a diskriminácie, ktoré zažívajú ženy rôznych národností a kultúr po celom svete. Pripravili sme netradičné podujatie Beh na opätkoch určené pre mužov, ktorí by mali vedieť, aké to je byť krásnou, pôvabnou a pracovitou ženou. Veľa sme pracovali aj so stredných školami, vydali sme metodiky zamerané na rodovú rovnosť a vzájomné približovanie mužov a žien. Pokryť stredné školy v tejto téme je dôležité, aby nemali skreslené očakávania a končili v násilných vzťahoch. Najlepšie riešenie ako ukončiť násilný vzťah, je totiž nedostať sa doňho. Takže prevencia je veľmi dôležitá,“ dodala Sejková.
Na záverečnej konferencii sa zúčastnili partneri projektu, zástupcovia štátnej a miestnej správy a organizácií pracujúcich v téme rodina v kríze.
Súčasťou bola aj vernisáž výstavy Ženské práva, ktorá sa nachádza v priestoroch Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári