Každý región má vlastné nárečie, mestá tiež vlastný slang. Nás východniarov okrem prízvuku prezrádza aj používanie istých hlášok, citosloviec či slovných spojení. Ak v rozhovore s „mimovýchodniarmi“ podvedome vyslovíme niektoré z nasledujúcich výrazov, okamžite vedia, odkiaľ sme.
1. Davaj het!
Slovensko hovorí "Ponáhľaj sa!“, východniar "davaj het!“. Zdá sa, že táto krátka veta má však univerzálnejšie využitie a znie aj oveľa naliehavejšie ako spisovná verzia. Je taká obľúbená, že po nej svoju pesničku nazvala kapela Puding pani Elvisovej.
2. Vypi bo naľato, naľej bo vypito.
Alebo východniarske perpetum mobile. Hláška, ktorá by v spisovnej slovenčine určite nebola taká vtipná ako v nárečí. Hoci tento vtip vraj sedí hlavne na východniarske tempo konzumácie istých druhov nápojov, s potešením si hlášku adoptoval aj zvyšok Slovenska.
3. Das / choľem
Na tieto slová sme si v našom regióne tak zvykli, že sa nám len ťažko nahrádzajú časticou asi alebo aspoň. Ak niekomu poviete, že ste vypili "das dva pivá" alebo "choľem 10 eur" si vyberiete z bankomatu, tak všetci vedia odkiaľ ste.
4. Ta ne?
Univerzálna odpoveď, ktorá je kratšia a jednoznačnejšia ako napríklad "samozrejme." A stala sa z tohto slovného spojenia aj pesnička, ktorú si spieva celé Slovensko: Ta ne! Zázračné slovíčko "ta", je však vo všeobecnosti veľmi univerzálne a dá sa použiť v každej vete, najmä na začiatku.
5. Jeden robi jak še patri, druhy patri jak še robi.
Vtipná slovná hračka si vyžaduje poznať dialekt východu a v tomto prípade východniara spoznáte tak, že ak hlášku poviete nahlas, tak len človek znalý nášho nárečia ju pochopí a ocení.
6. Čaja a šrac
Pomenovanie dievčaťa a chlapca ako "čaja" a "šrac" nie je charakteristické pre celý východ, ale len pre Košice. Niekomu sa môžu zdať tieto pomenovania urážlivé, no Košice a blízke okolie presne vedia, ako ich použiť.

7. Trebalo by
"Bolo by treba" je príliš dlhé a komplikované, preto si obyvatelia Košického a Prešovského kraja tento výraz skrátili. V slovnej zásobe sa tak udomácnil, že vykĺzne aj napríklad na pracovnej porade s partnermi z Bratislavy.

8. Ta dobre zrobil, ne?
Nahrádzanie slova urobiť, inak v spisovnej slovenčine neexistujúcim, slovom "zrobiť" je tiež úplne bežné. Často si vôbec neuvedomujeme, že zvyšok Slovenska "zrobiť" nepoužíva a ak ho vyslovíme, tak je náš pôvod okamžite jasný.
9. Ta to je jake dzive!
Slovo dzivy na východe znamená niečo úplne iné než spisovné divý. Keď je niečo v Košiciach dzive, tak je to skvelé, úžasné, dobré atď. Slovo "dzivo" sa zasa môže používať aj ako odpoveď na otázku "Ako sa máš?". Takže východ už dávno nie je len "šaľeny", ale už aj "dzivy".

10. Ej ci pana!
Slovíčko "ci" sa na východe s obľubou používa v rôznych kombináciách. Najčastejšie však ako citoslovce "ci pana" na vyjadrenie údivu, úžasu alebo rozhorčenia. Ak sa snažíme rozprávať spisovne, no premôžu nás emócie, neraz nám "ci pana" vyletí.

11. Kde ideš?
Na toto sa ťažko zvyká. Mýliť si kde a kam je vlastnosťou mnohých ľudí s pôvodom na východnom Slovensku. Ak sa kamaráta z iného regiónu opýtate "kde ideš?", asi sa nad tým pozastaví a opraví vás.
12. Dva dvanácky!
Východniara v hociktorom kúte Slovenska prezradí aj spôsob, akým objedná pivo pre seba a svojho kamaráta. V podnikoch po celom východnom Slovensku je však všetkým barmanom, čašníkom aj krčmárom jasné, čo človek myslí, ak povie "dva pivá" alebo "dva dvanácky", automaticky totiž dostane Šariš, najobľúbenejšie pivo východu. Šariš je totiž synonymom piva na celom východe. Pivovar práve v týchto dňoch oslavuje 50. výročie od uvarenia prvej várky a oslavuje ho špeciálnou dvanástkou.

Nová Šariš Zlatá 12° má viac všetkého - viac chmeľu aj karamelového sladu. Ten mu dodal intenzívnu zlatú farbu a plnú, bohatšiu chuť. Trojité chmelenie dáva Zlatej dvanástke intenzívnu chmeľovú arómu a príjemnú horkosť, ktorá vyvažuje karamelové tóny. Nový Šariš má teraz takú plnú chuť a zlatú farbu, akú nemá žiadny iný slovenský ležiak. Vynikajúce pivo pozmení starý známy vtip o východniarskom permetum mobile na "vypi bo načapovano, načapuj bo vypito."
Tento článok vám prináša Šariš.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Viktória Mirvajová pre Šariš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári