MEDZIANKY/KĽUŠOV. V niektorých disciplínach si môžu zmerať hendikepovaní športovci sily so zdravými a poriadne ich potrápiť.
Príkladom je Marián Klimčo (42) z Medzianok (okres Vranov nad Topľou). Ochabovanie svalov ho pripútalo a na vozíček.
To mu ale nebráni hrávať – a úspešne – biliard a zúčastňovať sa turnajov. Takisto hrá boču (jediný čisto paralympijský šport boccia) za úspešný tím ZOM Prešov.
Biliard hrával aj predtým
„Každý z tých športov má svoje čaro. A sú podobné, hrajú sa s guľami. Biliard som hrával, keď som ešte stál na nohách. Mám svalovú dystrofiu, takže ten stav sa neustále zhoršuje,“ hovorí športovec.
Biliard kedysi hrával na amatérskej úrovni, bol ale i na niekoľkých turnajoch.
„Teraz, keď som zistil, že sa to dá aj z vozíka, tak sa tomu chcem viac venovať. Uvidím, ako sa budem cítiť, hlavne zdravotne. Nie vždy sa dá.“
Na turnaji vozičkárov v Banskej Bystrici odišiel kondične, viac sa mu darilo na turnaji v Kľušove, o ktorom sme písali aj v našom týždenníku. Na ňom porazil ligových hráčov.
Ďalší progres ukázal na Veľkonočnom turnaji v Prešove, hoci na najvyššie priečky ešte nesiahal.

Zákerná diagnóza
Svalová dystrofia spôsobuje, že mu pomaly chabnú svaly. Nemal úraz, je to dané geneticky, zhoršovalo sa mu to od šiestich rokov.
U niekoho to ide rýchlo, že svaly ochabnú za dva, tri roky, u iných to trvá dlhšie.
„Nie sú na to žiadne lieky, iba rehabilitácia, ktorá môže celý proces udržať na takej úrovni, aby sa to zhoršovalo čo najpomalšie“ vysvetľuje Marián, ktorý je na vozíku šesť rokov.
Boccia: Šport paralympionikov
Ďalším športom, ktorému sa venuje je boča (boccia). V nej je viacero disciplín, podľa stupňa hendikepu, existuje aj integrovaná boča, ktorú môžu hrať aj zdraví športovci.
„V boči sú 4 kategórie (BC1, BC2...) podľa postihu. Ten najťažší je BC3 a najslabší postih BC4, ja som BC4,“ vysvetľuje hráč úspešného tímu ZOM Prešov, do ktorého sa po roku vrátil: „Lekár urobil reklasifikáciu hráčov a neprešiel som, rok som stál a teraz som zase prešiel. Začínam zase hrávať.“

V tíme majú v BC3 majstra Slovenska Borisa Klohnu. Slovensko má aj zlatých paralympionikov v tomto športe.
„Hrávame spolu ligu, takže sa poznáme a držíme si palce,“ povedal M. Klimčo o víťazoch z Ria (zlato získala východniarska dvojica Samuel Andrejčík a Michaela Balcová), ktorým držal na diaľku palce. „Priame prenosy z Brazílie nešli, informácie sme mali cez internet. Zopár športovcom sa zadarilo. Samo Ondrejčík je slovenská a svetová špička...“
V súčasnosti sa uvažuje, že by sa biliard a snooker stali olympijskými športmi. Privítal by ich aj na paralympiáde? „S tým by som len súhlasil. Je to dobré, keď človek môže niečo robiť,“ dodal Marián Klimčo.
Článok vyšiel v týždenníku Vranovské noviny.
Pozvánka
Séria turnajov o Kľušovský pohár Prešovských novín pokračuje v herni v Kľušove (okres Bardejov), nachádzajúcej sa pri ihrisku, druhým tohoročným podujatím. Bude na Bielu sobotu, 15. apríla. Prezentácia bude o 9.30, hrať sa bude systémom double KO hra č. 9. Vítaní sú všetci. Juniori, seniori, ženy, muži, vozičkári, rekreační hráči i ligisti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári