DRIENOV. Obec Drienov bola jedným z najstarších a v minulosti najvýznamnejších sídel Šariša.
Predpokladá sa, že Drienov mal ľudový slovenský názov Drinov, odvodený od pomenovania krovitého stromu drieňa – drienky.
Dnes sa na Drienov hľadí ako na samostatnú obec, vďaka vynikajúcemu dopravnému spojeniu a tiež vďaka službám, ktoré svojim obyvateľom poskytuje.
Obec sa aj naďalej snaží uberať moderným smerom, ešte viac sa rozvíjať a rozrastať.
Sebestačná obec
Z demografického hľadiska Drienov leží medzi Prešovom a Košicami. Samotná obec ponúka množstvo pracovných príležitostí, či už v hospodárskom odvetví alebo v rámci rôznych služieb.
Tí, ktorí predsa len musia dochádzať za prácou do jedného z týchto miest, to nemajú príliš ďaleko.
V obci je zabezpečené vzdelávanie od tých najmenších, ktorí navštevujú materskú školu až po deviatakov na základnej škole.
Vďaka detašovanému pracovisku ZUŠ sv. Mikuláša v Drienove môžu deti rozvíjať aj svoje talenty
K sebestačnosti obce určite prispieva zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast a tiež praktický lekár pre dospelých. Supermarket, kvetinárstvo či pneuservis sú pre Drienovčanov samozrejmosťou.
Súčasťou obce je aj denný stacionár. Jeho cieľom je u dôchodcov podporovať aktívny spôsob života, venovať sa rôznym činnostiam od vyšívania cez čítanie až po zaslúžený relax.
Výhodou je aj fakt, že ľudia v dennom stacionári nikdy nie sú sami. Stále sa majú s kým porozprávať, podeliť sa o svoje radosti i starosti. Obec Drienov však nestagnuje ani v tomto prípade.
„Do budúcna by sme chceli vytvoriť pracovné miesta aj v rámci opatrovateľskej služby,“ uviedol starosta obce Peter Tomko. Aj toto môže byť spôsob, ako zjednodušiť život ľuďom, odkázaným na pomoc iných.
Projektmi k lepšej budúcnosti
Tak ako mnohé obce, aj Drienov sa snaží cez rôzne výzvy a projekty Európskej únie vytvoriť pre svojich občanov lepšie miesto pre život.
Ešte v roku 2015 sa v Drienove urobila kompletná rekonštrukcia verejného osvetlenia a minulý rok prebehla rekonštrukcia obecného rozhlasu.
K investičným zámerom pre najbližšie obdobie patrí rekonštrukcia obecného úradu a výstavba novej materskej škôlky.
Peniaze by chceli získať aj na vytvorenie komunitného centra a revitalizáciu verejnej zelene.
Z dôvodu predchádzania kriminalite by sa tento rok mal realizovať v obci kamerový systém.
Finišovať by sa naopak malo pri rekonštrukcii zdravotného strediska pre deti a dorast a tiež na parkovisku pri miestnom cintoríne.
Nadstavba šatní a vytvorenie tribúny na futbalovom štadióne je naplánovaná na budúci rok.
V plánoch obce je aj výstavba nájomných bytov, ktoré by mohli pritiahnuť mladých ľudí späť do Drienova. Pri projektovaní a snahe zveľaďovať obec vidí starosta dve veľké negatíva.
„Aj napriek tomu, že od roku 2008 sa uchádzame o kompletnú kanalizáciu v obci, pričom máme uzatvorenú zmluvu s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou, stále to nefunguje. Druhým najväčším záporom je fakt, že v Drienove nemáme kultúrny dom. Všetky akcie organizujeme buď pod holým nebom na štadióne alebo v priestoroch telocvične. Na tento účel sme zatiaľ vypracovali štúdiu. V prípade, že by sa uvoľnili nejaké peniaze resp. by prebehla výzva na výstavbu kultúrneho domu, určite by sme do toho šli,“ uviedol Tomko.
Obecné noviny
Už od roku 2001 sú obyvatelia Drienova v pravidelných intervaloch informovaní o dianí v obci prostredníctvom obecného periodika.
Približne pred dvoma rokmi začal tento občasník vychádzať pod názvom Krík Drienovský.
Na jeho vytváraní sa okrem šikovných šéfredaktorov, grafikov a fotografov podieľajú aj junior redaktori.
Deti zo ZŠ Drienov tak svojou vlastnou tvorbou pomáhajú k vytváraniu pútavého obsahu.
Futbalisti i šachisti
Futbalový klub Drienov má dlhoročnú tradíciu. Bol založený v roku 1936. Chlapci hrajú v 6. lige a obsadzujú popredné miesta v tabuľke.
Milovníci zimných športov si zas v Drienove prišli na svoje pri minuloročnom hokejovom turnaji, ktorého sa zúčastnili talentovaní hokejisti v rôznych vekových kategóriách.
Turnaj sprevádzala okrem priateľskej atmosféry aj pečená klobása, čaj a varené víno.
Drienovskí šachisti majú tiež svoje čestné miesto a svoju obec reprezentujú v 3. a 4. lige a umiestňujú sa na popredných miestach.
Vďaka pôsobnosti Kynologického klubu v Drienove sa v roku 2015 konali 3. kvalifikačné preteky o postup na MS WUSV a FCI – IOP3, IPO1.
A čo tradície?
Asi pred 11 rokmi obnovila svoje fungovanie domáca ženská spevácka folklórna skupina Drienka.
Zvyky a obyčaje typické pre túto obec chodia prezentovať v rámci folklórnych slávností a festivalov nielen v okolitých obciach, ale aj v rámci iných okresov či dokonca krajov.
Podľa slov Ľudmily Cvikovej má táto folklórna skupina celoročné aktivity.
„FS Drienka po obnovení fungovania prijala pozvanie účinkovať a ukázať svoj talent v Žakarovciach, kde si rovnako ako aj v našej obci každoročne uctievajú aj Janku Guzovú. Tá pôsobila v našej obci v rokoch 1942 – 1944 ako učiteľka na ľudovej škole a na jej počesť každý rok v jeseni usporiada naša folklórna skupina v spolupráci s Úniou žien a obecným úradom jedno nedeľné popoludnie venované spevu, tancu a hudbe, kde svoje umenie predvádzajú malí ale i veľkí folkloristi z rôznych kútov Slovenska. Spoločne s niektorými obcami usporadúvame v lete stretnutie na Obišovskom hrade tzv. Zámčisku, kde spolu s Maticou slovenskou a obecnými úradmi obcí si pripomíname život a prepojenie životov našich predkov, ako aj pôvod nášho slovenského jazyka. Počas vianočného obdobia má spevácka skupina množstvo vystúpení, či už v rámci obce, ale aj vystúpenia v chrámoch a iných zariadeniach jednotlivých obcí,“ opisuje členka FS Drienka.
K významným predstaviteľom obce Drienov patrila okrem Janky Guzovej aj priekopníčka modernej východoslovenskej keramiky – Jolana Kirczová rod. Schwartzová.
Svoje umelecké diela vyvárala v dielni a jednoduchej keramickej peci, postavenej v kaštieli zo 60. rokov 18. storočia.
Čo ich spája
Vianoce, plesová sezóna, Veľká noc či slávenie mája. To všetko sú okamihy v roku, počas ktorých sa aj obyvatelia Drienova môžu stretnúť pri jedinečných obecných podujatiach.
V predvianočnom čase roku 2015 sa konal prvý ročník Drienovského jarmoku. Sprevádzala ho remeselná výstava a kultúrny program.
V tom istom roku odštartovali niektorí z nadšencov aj novú tradíciu – umiestnenie dreveného betlehema medzi rímskokatolícky a gréckokatolícky kostol.
V obci sa každoročne organizuje aj Drienovský ples. V budúcom roku sa bude konať už jeho 20. ročník.
Ani Veľká noc neprejde v Drienove bez povšimnutia. Občania Drienova sa môžu svojimi výtvormi v podobe namaľovaných vajíčok, výšiviek či zaujímavých servítok pochváliť a zároveň vzájomne inšpirovať na veľkonočnej výstave.
Zvyk slávnostného stavania mája spestrilo v minulom roku aj posvätenie novej hasičskej Tatry 815. Posvätiť ju prišiel gréckokatolícky aj rímskokatolícky kňaz.
Gýmešský jarok a iné zaujímavosti
Aj keď sú v katastri obce Drienov lesné porasty a určite je tu na prírode čo obdivovať, hubári by si tu prišli na svoje len ťažko.
Dokonca ani krík drienky, ktorého symbol je znázornený v erbe obce, sa tu už veľmi nevyskytuje.
Mnohí možno ani netušia, že kedysi k Drienovu patril aj hrad. Dnes to však už nie je Drienovský, ale Obišovský hrad.
Názvoslovie hradných zrúcanín zohľadňuje okrem historických názvov aj tie novodobé – zaužívané a to najmä v prípadoch, keď presnejšie vystihujú polohu resp. lokalitu.
Toto je aj prípad hradu v katastri obce Obišovce, ktorého historický názov je Drienov.
Zaujímavosťou je aj to, že časť oblasti Drienova je zaradená k územiu európskeho významu. Gýmešský jarok, ktorý sa tu nachádza, je vyhlásenou národnou prírodnou rezerváciou na ochranu lesných spoločenstiev brezy a buka na vedecko-výskumné účely.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY - MY, č. 16/2017, v predaji od 26. 4. do 2. 5.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári