Súboj rely jazdcov pokračuje na Šariši

Súťažiace autá. To najlepšie z najlepšieho.
Súťažiace autá. To najlepšie z najlepšieho. (Autor: Tibor Szabosi)
Sportnet|27. apr 2017 o 00:00

Ako zamieša priebežné poradie Majstrovstiev Slovenska v rely druhý podnik sezóny?

PREŠOV. Ako zamieša priebežné poradie Majstrovstiev Slovenska v rely druhý podnik sezóny v Prešove? Štartuje už v piatok.

Po úvodnom podujatí v Rožňave vedie Košičan Martin Koči z tímu L Racing – Styllex.

Poradie je však stále neoficiálne, pretože Tomáš Ondrej, ktorý v Rožňave skončil na štvrtom mieste, podal protest a rozhodovať sa bude za zeleným stolom.

Čo sa v Rožňave stalo?

Moderné rely autá sú vybavené GPS systémom, ktorý monitoruje ich polohu na trati a samozrejme aj rýchlosť.

Počas obhliadky trate Rožňavčan výrazne prekročil rýchlosť a práve monitorovacie GPS zariadenie ho odhalilo. Komisári túto informáciu spracovali a v sobotu dostal Tomáš penalizáciu 20 sekúnd.

V pretekoch potom Ondrej predviedol vynikajúcu divácku jazdu, keď sa na dobre známych domácich tratiach snažil stratu stiahnuť.

V priamom súboji jeho staršie WRC dokázalo konkurovať moderným vozidlám R5 a nebyť zničených pneumatík po agresívnej jazde, ktoré ho zbrzdili na poslednom meranom úseku, by mohlo poradie vyzerať inak.

Tomáš Ondrej z tímu XIQIO Racing nakoniec skončil so stratou 18 sekúnd na štvrtom mieste.

Nebyť však penalizácie 20 sekúnd, tak by vlastne zvíťazil. A to bol zjavne hlavný dôvod prečo jeho tím podal protest.

Rožňava zatiaľ neoficiálna

Tomáš Ondrej a XIQIO Racing namietli, že penalizácia im nebola udelená formálne správne pred štartom do etapy. Nepopreli však prekročenie rýchlosti.

Vedenie pretekov v Rožňave ich odvolanie zamietlo a XIQIO Racing preto využil svoje právo odvolať sa na národný odvolací súd, ktorý má o veci rozhodovať 2. mája 2017.

Dovtedy sú výsledky z úvodného podujatia sezóny neoficiálne.

Nateraz teda stále platí, že víťazom a aj lídrom priebežného poradia je posádka Martin Koči a Lukáš Kostka.

Vyrovnanosť na čele

Súboj o prvé miesto medzi špičkovými posádkami bol v Rožňave naozaj tesný, čo je zároveň prísľubom aj pre prešovskú rely.

Na druhom mieste za Kočim skončila nakoniec posádka Pavel Valoušek a Veronika Havelkova z ICARI Rally Teamu.

Úradujúci slovenský šampión pôvodne ani štartovať nemal a v tíme zaskakoval na poslednú chvíľu.

Jeho „záskok“ bol však výborný, lebo za Martinom Kočim zaostal iba o sedem sekúnd a exšampióna Grzegorza Grzyba s novým spolujazdcom Jakubom Wrobelom (RUFA Sport), predbehol o dve sekundy. Na štvrtom mieste je už zmienený Tomáš Ondrej z Adamom Gomorim.

Rozdiel medzi prvými štyrmi posádkami bol iba vzrušujúcich osemnásť sekúnd! Piata posádka, Vlasto Majerčák a Miška Vejačková, zaostala o 1,5 minúty.

Zjavne sa teda v na 23. ročníku Rally Prešov môžeme tešiť na pokračovanie vyrovnaného súboja, do ktorého sa isto budú chcieť zapojiť aj Igor Drotár a Jaro Melichárek na Fabiách R5 či Kukučka na Fieste R5.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY - MY, č. 16/2017, v predaji od 26. 4. do 2. 5.