Občianske združenie MyMamy, ktoré sa už viac ako 10 rokov venuje pomoci ženám zažívajúcim násilie a ich deťom, ukončuje v apríli projekt Bezpečného ženského domu.
Prostredníctvom neho sa združeniu podarilo zriadiť prvý bezpečný ženský dom na území Prešovského samosprávneho kraja a rozšíriť špecializované služby pre svoje klientky a vďaka mediálnej kampani dostať túto tému aj viac do povedomia verejnosti.
Projekt Bezpečného ženského domu MyMamy bol jedným z dlhodobým cieľov združenia, kapacita zariadenia núdzového bývania, ktoré malo k dispozícii od mesta, totiž nebola dostačujúca.
„V štandardnom 3-izbovom byte s jednou kuchyňou a spoločným sociálnym zariadením sa mohlo ubytovať naraz spolu len 11 osôb. Situácia v takto poddimenzovanom zariadení bola nevyhovujúca,“ informovala štatutárna zástupkyňa združenia Apolónia Sejková.
V súčasnosti má združenie v databáze len dlhodobých klientok viac ako 300, ich počet aj naďalej narastá.
„Táto kapacita navyše nespĺňala Minimálne štandardy Rady Európy, podľa ktorých by malo na 10 000 obyvateľov existovať 1 ubytovacie miesto v takto špecializovanom zariadení.“

Keď bol projekt zriadenia prvého bezpečného ženského domu, financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu SR schválený, v spolupráci s mestom ako jedným z partnerov sa začal hľadať vhodný objekt.
Jednou zo základných podmienok získania grantu, ktorého výška bola 735 213 €, totiž bolo, že musí ísť o rekonštrukciu už existujúceho objektu, nie o výstavbu nového.
Petície, ktoré sa strhli po oznámení konkrétneho výberu – budovy bývalej materskej školy – rezonujú u niektorých obyvateľov dodnes.
Osobné záujmy niekoľkých občanov, ktoré petície podnietili však neprešli a chátrajúcu budovu sa v priebehu trištvrte roka podarilo zrekonštruovať.

Združenie ju od mesta dostalo do nájmu na najbližších 20 rokov za symbolické 1€ ročne.
„Rekonštrukčné práce trvali 9 mesiacov. Bezpečný ženský dom MyMamy má kapacitu 11 rodinných miest, v ktorých môžeme ubytovať až 36 osôb. Jedna z buniek je navyše disponovaná aj pre imobilných. V štyroch väčších izbách majú klientky k dispozícii aj samostatnú kuchynku, pre klientky ubytované v kapacitne menších izbách slúži spoločná kuchyňa na poschodí. Samostatné sociálne zariadenie je súčasťou každej bunky. Od spustenia prevádzky v decembri 2015 do začiatku apríla 2017 bolo v bezpečnom ženskom dome ubytovaných 25 klientok a 49 detí,“ konkretizuje ďalej A. Sejková.
Ubytovacia časť sa nachádza na novovybudovanom hornom podlaží. To dolné, pôvodné, bolo rekonštruované na poradenské a administratívne miestnosti a komunitné a obslužné priestory. Celkovo ide o 658 m² zrekonštruovanej úžitkovej plochy.
Vďaka projektu, ktorého sloganom je, že „Domov musí byť bezpečné miesto pre všetkých“ boli podporené aj špecializované sociálne služby.
Tie zahŕňajú základné a špecializované krízové poradenstvo, poradenstvo sociálne, právne, psychologické, pedagogické, pracovné a výchovné.
„Vďaka projektu sme mohli rozšíriť počet pracovníčok a teda rozšíriť služby, ktorými vieme našim klientkam pomôcť začať nový život,“ dodáva Sejková.
Súčasťou projektu boli aj odborné výstupy v podobe vzniku dvoch manuálov, zameraných na prácu s deťmi a prácu s posttraumou.
„Na texte publikácie o rekonštrukcii vzťahu matky a dieťaťa poškodeného násilím sme spolupracovali s Koordinačno-metodickým centrom pre rodovo podmienené a domáce násilie a s partnerkami a nórskymi partnerkami.“

V auguste 2015 spustilo združenie MyMamy aj druhý „nórsky projekt“ s názvom Slovensko bez násilia páchaného na ženách.
Išlo o partnerský projekt, jeho cieľom bolo podporenie existujúcich a vybudovanie nových služieb pre ženy a ich deti, ohrozené alebo zažívajúce násilie.
Okrem podpory služieb projekt zahŕňal aj mediálnu kampaň, ktorej cieľom bolo zvýšiť úroveň informovanosti verejnosti o tejto téme.
Viac informácií o projektoch podporených z nórskeho finančného mechanizmu nájdete na stránke www.norwaygrants.sk.
Projekty končia v apríli, ďalšie financovanie bezpečných ženských domov, ktoré počas obdobia realizácie projektov vznikli aj v Bratislave, Nitre a v Martine, je však zabezpečené.
„Úrad vlády prisľúbil nám, ako aj ďalším organizáciám, ktoré s touto cieľovou skupinou pracujú, priebežné financovanie, aby sme mohli naše služby poskytovať ženám zažívajúcim násilie v párových vzťahoch aj naďalej,“ doplnila A. Sejková.
Autor: MyMamy, o.z.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári