PREŠOV. Devätnásť dekrétov, z toho desať in memoriam, udelili vo štvrtok na Hlavnej ulici v Prešove počas slávnostného odovzdávania dekrétov veteránom a účastníkom protikomunistického odboja z Prešovského kraja.
Podujatie už po 24. raz organizoval Ústav pamäti národa (ÚPN) a v Prešovskom kraji ho v spolupráci s vyšším územným celkom za účasti predstaviteľov Konfederácie politických väzňov, ministerstva školstva a cirkevných predstaviteľov pripravili po tretíkrát, informoval hovorca ÚPN Peter Juščák.
Dekrét veterána alebo účastníka protikomunistického odboja udeľujú ľuďom, ktorí vo svojom živote príkladným spôsobom bránili, presadzovali či trpeli za hodnoty demokracie, vierovyznania, alebo z rôznych príčin boli prenasledovaní komunistickým režimom.
ÚPN priznáva postavenie účastníka či veterána protikomunistického odboja od roku 2006.
"Ústav pamäti národa nie je sudcom tých, ktorí páchali zločiny, je advokátom tých, ktorí trpeli. Mám tu česť v mene ÚPN priznať 19 osobnostiam Prešovského kraja štatút veterána protikomunistického odboja. Sú to ľudia, ktorí v minulosti nepatrili k mlčiacej väčšine. Odmietli sa iba nečinne prizerať, keď v ich okolí či na ich blížnych bola páchaná neprávosť," uviedol predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.
Kňaz Miron Petrašovič zomrel vo väzení

Z ocenených Krajňák vyzdvihol, okrem iných, umučeného gréckokatolíckeho kňaza Mirona Petrašoviča, ktorý za svoju vieru zomrel vo väzení.
Ako pripomenul, 28. apríla uplynie 67 rokov od smutne známeho prešovského Soboru, ktorý prakticky zlikvidoval gréckokatolícku cirkev.
„Jeden z tých, ktorý veriacich povzbudzoval k viere, organizoval petície za obnovu gréckokatolíckej cirkvi a vyzýval zodpovedných k náprave, bol aj prešovský gréckokatolícky farár Miron Petrašovič,“ uviedol Krajňák.
V roku 1958 Petrašoviča spolu s ďalšími šiestimi kňazmi zaistila Štátna bezpečnosť a obvinila zo špionáže pre zahraničnú spravodajskú službu, pre Vatikán.
Prešovský súd mu vymeral nepodmienečný trest a odpykať si ho mal v Leopoldove.
„Tvrdé väzenské podmienky spôsobili, že Miron Petrašovič 9. augusta 1959 zomrel vo väzení vo veku 69 rokov," dodal Krajňák.
ÚPN doposiaľ priznal postavenie veterána protikomunistického odboja 715 osobám, z toho 240 in memoriam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári