VRANOV NAD TOPĽOU. Deti hádžuce kamene do okoloidúcich áut, hlučné nočné veselice, špina a neporiadok – nie je to opis známeho košického sídliska, ale každodenná realita obyvateľov Budovateľskej ulice vo Vranove nad Topľou.
Podobne ako v Košiciach, aj vo Vranove je tento problém pravdeopodobne nevyriešiteľný. Ľudia z okolitých domov sú zúfalí, mnohí už rezignovali a snahu o zlepšenie považujú za boj s veternými mlynmi.
Ani za niekoľko rokov sa kompetentným nepodarilo vyriešiť problém s neprispôsobivými obyvateľmi nájomných bytov na Budovateľskej ulici. Jediný bytový dom je tak dôvodom zníženého komfortu bývania pre desiatky ďalších obyvateľov rodinných domov z celej ulice a podnikateľov z tamojších firiem.
„Je pre mňa už štandardom, že do práce chodím s predstihom, aby som si pred firmou poupratoval, hoci ešte večer predtým, keď som z práce odchádzal, tam bolo čisto,“ hovorí jeden z miestnych podnikateľov. Príčinu neporiadku vidí v obyvateľoch sporného bytového domu, ktorí z blízkeho veľkokapacitného kontajnera vynášajú odpad.
„Ľudia zo sídlisk sa tešia, že starý nábytok stačí položiť k smetiakom a za chvíľu zmizne a nemajú s ním žiadne starosti. Tie sa však len premiestnia tu – prinesené nábytky si títo ľudia zoberú dovnútra a staré vyhodia do kontajnera. Do niekoľkých minút to však vyberú ich susedia, rozoberú ich a rozhádžu po okolí. Podobné je to s elektronikou,“ vysvetľuje miestny obyvateľ.
Neporiadok podľa neho robia predovšetkým deti, ktoré nikto dospelí nekoriguje, aj keď v blízkosti stoja dospelí. Adrenalínovým zážitkom sa tu tak niekedy stáva aj obyčajný prejazd autom, do ktorého deti z bytovky hádžu kamene.
Nie každý je zlý
„Ono je to ťažko. Tých dospelých som sa pýtal, prečo deti nenapomenú, no oni len pokrčili plecami, že nejde o ich deti, a že ak by ich upozornili, budú mať čo dočinenia s ich rodičmi,“ priznal ďalší obyvateľ dotknutej ulice. Nájomníkov obytného domu delí na dve kategórie.
„Nie každý z nich je zlý. Väčšina z tých ľudí je v pohode, je tam však niekoľko výnimiek, ktorí na nič nedbajú. Potom, prirodzene, demotivujú aj tých ostatných. Veď načo by sa snažili upratovať ai svoje okolie, keď o chvíľu to ich neprispôsobiví susedia opäť znečistia,“ objasňuje začarovaný kruh.
Dlhoročný problém
O vyriešenie problémov v okolí bytového domu na Budovateľskej ulici sa samospráva snaží dlhé roky.
Vzhľadom na vandalizmus, hlučnosť v nočných hodinách, ako aj narastajúci problém detskej kriminality v tejto časti mesta primátor Ján Ragan ešte v roku 2013 verejne prisľúbil riešenie problémov a zintenzívnenie kontroly na Budovateľskej ulici zo strany mestskej polície.
Darí sa to len čiastočne. Kým pred štyrmi rokmi predstavoval dlh neplatičov z tejto bytovky 10 000 eur, v týchto dňoch je to „len“ vyše 8 000 eur.
V nájomnom dome býva 31 neplatičov, pričom 15 z nich uhrádza nájomné cez inštitút osobitného príjemcu.
Detskí vandali sú nedotknuteľní
V nevýhode je aj mestská polícia. V okolí problémového bytového domu na Budovateľskej ulici sa síce vyskytuje kriminalita, no jej aktérmi sú predovšetkým detskí vandali.
„Žiaden občan do 15 rokov nie je priestupkovo zodpovedný. Za priestupok je zodpovedný ten, kto dovŕšil 15 rokov svojho veku a kto je duševne zdravý a netrpí duševnou poruchou. Maloletí a mladiství delikventi za spáchané priestupky totiž nenesú nijakú zodpovednosť. Na rozdiel od štrnásťročných detí, ktoré sú už trestne zodpovedné, za priestupok u nás môžu pykať až po dovŕšení 15 rokov,“ uviedla vo svojom stanovisku hovorkyňa mesta Eva Fedorňáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári