Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
BARDEJOV. V piatok 5. mája sa v Bardejovských kúpeľoch uskutočnila Medzinárodná konferencia s názvom Využitie značky UNESCO pre rozvoj udržateľného cestovného ruchu v regióne Strednej Európy.
Vlajkové podujatie Centra svetového dedičstva UNESCO prilákalo a spojilo viac ako 250 tvorcov politík zo Slovenska a krajín Vyšegrádskej štvorky a posilnilo spoluprácu medzi Slovenskou republikou a organizáciou UNESCO.
Marcinčin: Zvykli sme si, že sa nedarí
Ráno hostí oficiálne privítal primátor Bardejova Boris Hanuščak (Smer).
Prvým rečníkom bol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Bardejovčan Norbert Kurilla, po ňom vystúpil ďalší rodák, viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák.
Nasledovala prvá panelová diskusia.
V nej diskutovali štátni tajomníci nášho ministerstva dopravy a Ministerstva cestovného ruchu Poľska Peter Ďurček, ukrajinský riaditeľ sekcie z Ministerstva pre ekonomický rozvoj a obchod Ivan Liptuga a splnomocnenec slovenskej vlády pre podoru a rozvoj najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin.
„Bardejov je nastavený tak, že je tu všetko a cestovný ruch môže priniesť nové pracovné miesta. Ale ako keby sme si v posledných rokoch zvykli na konštatovanie, že v cestovnom ruchu sa nám nejako nedarí,“ povedal v panelovej diskusii Marcinčin.
Poukázal na to, že konferencia má prispieť k tomu, aby sa tento stav zmenil aj s pomocou značky UNESCO.
Zaznela aj myšlienka, že v systéme fondov Európskej únie by mal existovať špeciálny operačný program, ktorý by sa týkal karpatského regiónu spájajúceho územie Poľska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny.
Diskutoval aj VLK
Hneď v prvom bloku konferencie o sebe dali vedieť aj ochranári z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktorí pred publikom a potom aj pred hotelom na chvíľu rozprestreli transparent poukazujúci na devastovanie karpatských bukových pralesov v Poloninách na severovýchode Slovenska, ktoré sú tiež zapísané do prírodného svetového dedičstva UNESCO.
VLK žiada, aby boli kvôli nesprávnemu manažmentu zo zoznamu vyradené, resp. zapísané na zoznam ohrozených lokalít UNESCO.
„Slovenská republika klame organizáciu UNESCO v otázke ochrany karpatských bukových lesov a pralesov, pretože aj keď sú už desať rokov chránené značkou UNESCO, ťaží a rúbe sa tam a realizujú sa tam rôzne developerské projekty. Slovensko si ich teda samo devastuje. Ako si predstavujete rozvoj tohto územia ďalej? Nebolo by lepšie zaradiť toto územie radšej na zoznam ohrozených lokalít UNESCO?“ pýtal sa panelových diskutujúcich Peter Sabo zo združenia VLK.
„Túto agendu pozorne sledujeme a verte, že to nie je ministerstvo životného prostredia, ktoré by nemalo záujem o riešenie tejto situácie,“ odpovedal štátny tajomník Kurilla.
Odborníci aj filmy
Nasledovala tlačová konferencia a ďalšie tri popoludňajšie panelové diskusie, v rámci ktorých vystúpili aj nórska veľvyslankyňa na Slovensku Inga Magistad, architekt Giora Solar, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o zapísanie Bardejova do Svetového kultúrneho dedičstva, Peter DeBrine z Centra svetového dedičstva UNESCO ale napríklad aj riaditeľ Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.
Záverečné slovo mala krátko pred piatou formou video odkazu riaditeľka Centra svetového dedičstva Mechtild Rössler.
Súčasťou podujatia bol aj sprievodný spoločenský program v kine Žriedlo, kde sa premietali filmy „Divoké Slovensko“ režiséra Jána Hafta, „Vlčie hory“ Erika Baláža a „S tebou ma baví Slovensko“ Pavla Barabáša.
Fakty
Bardejovská konferencia sa koná pri príležitosti Medzinárodného roka trvalo udržateľného cestovného ruchu pre rozvoj, ktorý na rok 2017 vyhlásilo 70. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov. Zároveň je otváracím podujatím projektu UNESCO Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch, ktorý sa má implementovať na Slovensku.
Konferencia je venovaná podpore domácich a zahraničných investícií do rozvoja cestovného ruchu, prepojeniu cestovného ruchu na lokálnych dodávateľov tovarov a služieb, ale i investícií do vzdelania o národných a svetových pamiatkach a budovania kapacít v turistickom sektore.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári