Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia

Valoušek prelomil víťaznú šnúru Grzyba

Ako dopadol 23. ročník Rally Prešov.

(Zdroj: Martin Paľov)

Prešovské rýchlostné skúšky patria vždy k tým ťažším a poriadne preveria súťažné posádky. Nebolo to inak ani v priebehu 23. ročníka Rally Prešov.

Začínalo sa ráno na Cemjate, ktorá, ako sa neskôr ukázalo, rozhodovala celú súťaž. Podmienky na úzkej kľukatej lesnej asfaltke sa každým prejazdom zhoršovali.

Naťahané blato a lístie urobili z Cemjaty krásnu, no rešpektovanú bohyňu. Výhodu mali prvé posádky, keď trať bola ešte čistejšia.

„Na tomto úseku som sa necítil komfortne,“ priznal Martin Koči, ktorý tu hneď pri prvom prejazde vytočil hodiny a stratil cenný čas. Naopak Waldo netajil: „Nemám problém s blatom. Boli sme si toho vedomí a tu sme si vybudovali náskok.“

Waldo to rozhodol na Cemjate

Úradujúci šampión MSR, Pavel Valoušek, zajazdil všetky tri prejazdy Cemjaty najrýchlejšie a to nakoniec rozhodlo.

Martin Koči síce vyhral všetky zvyšné merané úseky, no rozdiel medzi ním a Waldom bol minimálny.

Doslova sa naťahovali o desatiny sekúnd a urobili súťaž súťažou. „Každopádne som šťastný aj za druhé miesto,“ skromne povedal Koči. „Máme nové auto, nového spolujazdca a chvíľu to aj bolo cítiť.“

Všetci boli zvedaví na to, ako do súboja o víťazstvo prehovorí Poliak Grzegorz Grzyb, ktorý v Prešove vyhral posledné štyri ročníky a veril v piate víťazstvo.

„Jasné, že sme chceli zvíťaziť,“ priznal farbu Grzyb. „Cemjata však rozhodla. Hneď na jej začiatku sme urobili dve chyby a stratili čas. Na dvojke som ešte chytil defekt a strata bola jasná. Šance na víťazstvo pri tak silnej konkurencii boli preč. Sústredil som sa teda na udržanie tretieho miesta.“

Švédi a Prešovčania

Nečakaným prekvapením bola jazda mladej švédskej posádky Adielsson – Johansson, ktorá sa priznala, že po Rožňave je to vlastne iba druhá súťaž, ktorú jazdila na asfalte. Vo Švédsku totiž jazdia rely iba na šotoline a snehu.

„Na suchom asfalte sme postupne získali istotu, no za mokra som nechcel riskovať a rozbiť auto,“ vravel v cieli spokojný Mattias Adielsson, ktorý chvíľu dokonca ohrozoval aj tretie miesto Grzyba.

Domáci pretekári tentoraz nemali šťastie. Najlepšie skončil legendárny Igor Drotár, ktorý si ešte zvyká na nové auto a tiež nového spolujazdca, Tomáša Plachého.

Rozhodujúca, podľa Igorových slov, bola však nesprávna voľba pneumatík a nastavenia.

„Zvažoval som zmenu do druhej sekcie, ale neurobili sme to a ukázalo sa to ako nesprávne rozhodnutie,“ konštatuje najlepší Prešovčan.

Fanúšikovia sa tešili na štart Tibora Cserhalmiho, no ten chytil defekt na RS4 a nemohol uvoľniť koleso.

„Bolo to nešťastné aj v tom, že ak by som sa pokúsil dôjsť do cieľa eresky na defekte, tak sme mohli dosť poškodiť auto,“ vysvetľoval Tibor.

Jeho strata však narástla o viac ako desať minút a tím rozhodol, že nemá zmysel už ďalej pokračovať. Strata bola priveľká.

V silnej triede 3 vyhrali Semerád s Moznerom

A nedarilo sa ani tretiemu domácemu pretekárovi, ktorým bol Tomáš Konečný. Toho trápili zdravotné problémy a bol rád, že nakoniec došiel do cieľa na nešťastnom trinástom mieste, ktoré znamenalo len piate miesto v triede 3.

Tú vyhrala posádka Semerád – Mozner, ktorým sa tentoraz problémy vyhli.

O útok sa pokúšal rožňavský víťaz Peter Gavlák, no ten dostal v úvode druhej sekcie defekt a prišiel aj o druhé miesto. To pripadlo Lukášovi Matěnovi.

Triedu 5 vyhrali Leškovci na Renaulte Megane. V triede 6 sa, rovnako ako v Rožňave, radovali z víťazstva Martin Kysucký a Paľo Kušnier na Peugeote 208. V triede 8 vyhrala posádka bratov Švecovcov (Honda Civic) a osamotený dokončil aj Marek Špavelko so svojím „myšiakom“ v triede 11. V historikoch si to rozdali otec a syn Bérešovci, keď rýchlejším bol Ďodi na „žiguľaku“.

V priebežnom poradí po dvoch podujatiach sa o priebežne prvé miesto v Majstrovstvách Slovenska delia Koči s Valouškom. Za nimi je tretí Grzyb. Majstrák pokračuje na konci mája popradskou Rally Tatry.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY - MY, č. 18/2017, v predaji od 9. 5. do 15. 5.