Šach: Ján Tokarčík je najmladším majstrom SR

J. Tokarčík na najvyššom stupienku.
J. Tokarčík na najvyššom stupienku. (Autor: bšk)
Sportnet|17. máj 2017 o 00:00

V tvrdej konkurencii 271 hráčov, si hráči bardejovského klubu odniesli z majstrovstiev SR U8 – U20 tri zlaté medaily.

BARDEJOV. Najväčšiu pozornosť pútal v najmladšej kategórii chlapcov do 8 rokov Janík Tokarčík z klubu BŠK Bardejov.

Útle chlapča, nasadené ako číslo 1, s ratingom 1 241 potvrdilo svoj talent. Z deviatich možných bodov získal Tokarčík sedem.

Šachovou kvalitou prekvapil aj starších hráčov, či prizerajúcich sa rodičov a trénerov.

Premyslená taktika, stratégia, sebadisciplína a sústredenosť v partii vyrážala dych. Po svojich partiách chodil so záujmom pozerať partie iných hráčov, najmä tých oveľa starších.

Láska ku šachu mu nechýba. Svedčia o tom aj hodiny tréningov a riešenia diagramov, od ktorých sa Janík nevie odtrhnúť.

Je žiakom 1. ročníka IV.ZŠ Bartolomeja Krpelca v Bardejove, žije v Hrabskom.

K tejto hre ho priviedli rodičia a najmä súrodenci, ktorí sa šachu aktívne venujú.

Na šachovej scéne sa pohybuje druhý rok a má už za sebou aj rad úspechov. Malé chlapča sa nebojí posadiť proti dospelému súperovi v 4. lige a zabojovať za družstvo.

Pravidelne sa zúčastňuje súťaží GPX, školskej šachovej ligy a rôznych turnajov, kde získava potrebné šachové skúsenosti a zručnosti.
Najväčší úspech však prišiel teraz.

Kroky na stupeň víťazov, zlatá medaila a titul majstra Slovenska boli patričnou odmenou pre talentovaného Janíka.

Najväčšia výzva však mladého šachistu ešte čaká. Keďže Majstrovstvá Slovenska boli nominačným podujatím pre reprezentačné akcie SŠZ, Janík si prvenstvom vybojoval aj postup na Majstrovstvá Sveta a Majstrovstvá Európy.

Článok je z týždenníka MY Prešovské noviny č. 19/2017, v predaji od utorka 16. 5. do pondelka 22. 5.

Domov»Sportnet na východe»Šach: Ján Tokarčík je najmladším majstrom SR