Počiatky Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou (dnes je súčasťou zlúčeného Krajského múzea v Prešove) siahajú do roka 1975.
Svoj domov našlo v renesančno-barokovom kaštieli, postavenom v prvej polovici 18. storočia. Jeho majiteľmi bola rodina Dežöfiovcov.
Tí kaštieľ opustili počas vzniku Československej republiky, v roku 1940 ho odpredali Slovenskému štátu. Obdobie vojny patrilo v kaštieli sídlu velenia pracovného tábora pre „neprispôsobivé asociálne živly“.
Po vojne bola v budove meštianska škola, neskôr poľnohospodárske sklady, na prelome 50. a 60. rokov bol kaštieľ už priestorom na sociálno-kultúrne potreby mesta. V roku 1970 sa začalo rekonštruovať a kaštieľ sa stal sídlom okresného múzea.
Múzeum prezentuje hlavne doklady vývoja prírody a dejín Vranovského okresu, ako vysvetľujú jeho pracovníci, „od roku 1998 sa začalo špecializovať na výskum dejín vysťahovalectva z východného Slovenska“.
Tisícky exponátov širokého spektra
Toto múzeum vzniklo ako jedno z posledných múzeí na Slovensku.
Od začiatku sa kreovalo ako vlastivedné, so zbernou oblasťou vranovského regiónu.
Múzeum má štyroch odborných, vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov – botanička, zoológ, archeologička, historik. Tí sa zameriavajú vo svojej špecializácii najmä na výskum inváznych botanických druhov, tiež na výskum netopierov a vtákov, rovnako aj na výskum doby bronzovej, vysťahovalectva či problematiku obecných symbolov a druhej svetovej vojny.
Návštevníci múzea môžu dostať odborný výklad o prírodných a historických zaujímavostiach, a to priamo v teréne.
Mimochodom, v samotných útrobách múzea je v správcovstve úžasný zbierkový fond s 18 500 kusmi rôzneho druhu – z oblasti geológie, paleontológie, zoológie, botaniky, archeológie, etnografie, histórie či kunsthistórie.
Jedinečné archeologické múzeum
Súčasťou hanušovského múzea je tiež Archeopark Živá archeológia. Ten je jedinečným živým archeologickým múzeom v prírode. V areáli sa nachádza päť objektov z piatich období praveku a včasného stredoveku.
Špecifikom tohto acheoparku je, že je tu možné všetkého sa dotknúť a všetko vyskúšať, čím sa zintenzívni pocit zažiť na vlastnej koži minulosť. Archeopark prinesie presun v čase vyše 30 000 rokov.
Otvorení verejnosti i cez množstvo podujatí
Vlastivedné múzeum v Hanučovciach sa okrem iného vyznačuje aj množstvom kultúrnych podujatí, ktoré sú neraz spojené s praktickými ukážkami rôznych činností. Aj týmto spôsobom sa rozširuje portfólium okrem expozícií a krátkodobých výstav.
K obľúbeným podujatiam patria napríklad Veľkonočné reminiscencie s predvádzaním zdobenia kraslíc, tiež stretnutie s princeznou počas Dňa detí, výstupy na hrádok v Medziankach i na hrad Čičava v Sedliskách. Jedným z najvýznamnejších podujatí múzea je bienále Čorbove Hanušovce, čo je kronikárska súťaž spojená s menom autora veršovanej kroniky o sedliackom povstaní z roku 1831.
Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou patrí k vyhľadávaným miestam v rámci Vranovského okresu.
Noc múzeí a galérií vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach
ARCHEOPARK
14.00 – 18.00 Lovci a zberači staršej doby kamennej (Archeopark – archeofestival)
Oprava stanu z kožušín, štiepanie kameňa, pletenie koša, rozkladanie ohňa, pečenie zajaca v jame, výroba nádob z dyní, lukostreľba, praveká hudba, čistenie kože, opracovávanie dreva kamenným nožom)
KAŠTIEĽ A EXTERIÉRY
16.00 – 18.00 Medziansky hrádok – komentovaná vychádzka
18.30 – Začíname nocovanie – otvorenie Noci múzeí v kaštieli
19.00 – 19.30 – Koncert vážnej hudby (ZUŠ Hanušovce)
19.30 – 20.00 – Pojmy a dojmy z Medzianskeho hrádku a jeho okolia
20.00 – 20.30 – Dessewffy – rod šľachetných šľachticov
20.30 – 21.00 – Praveká hudba a folklór (ZUŠ Hanušovce)
21.00 – 21.30 – Strach, ktorý vôbec nebol zábavný
21.00 – 22.00 – Bojíme sa, bavíme sa, učíme sa – strašidelná prehliadka kaštieľa
22.00 – 22.15 – Hľadanie pokladu rytiera Johanesa
22.30 – Poďme spať, poďme spať... ukončenie Noci múzeí
Článok vyšiel v týždenníku MY č. 19, v predaji od 16. 5. do 22. 5. 2017
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári