BARDEJOV. Inštalovaním pamätnej tabule profesorovi Jozefovi Švábovi v bardejovskej nemocnici sa začal jubilejný 40. Slovenský rádiologický kongres s medzinárodnou účasťou a Celoslovenský odborný seminár rádiologických technikov.
V piatok a v sobotu sa uskutoční v Bardejovských Kúpeľoch.
Spomienka na rodáka
Ako informovalo vedenie bardejovskej nemocnice, inštalovaná pamätná tabuľa od akademického maliara Mikuláša Lovackého je spomienkou na významného bardejovského rodáka, ktorý patril k významným urológom.
Viac ako 41 rokov svojho produktívneho života prežil v Hradci Králové, kde sa v roku 1962 stal prvým prednostnom novozriadenej Urologickej kliniky v Čechách.
Počas svojho medicínskeho života ovládol celú škálu otvorených aj endoskopických operácií a vypracoval klinické zásady resekcie obličiek. Táto metóda sa v praxi osvedčila a využíva sa dodnes.
Veľkú pozornosť venoval aj vývojovým chybám močových ciest, kde pri plastickej operácii využíval črevné kľučky.
V roku 1961 bol členom operačného tímu ktorý realizoval prvú transplantáciu obličky v Československu u 16-ročnej študentky z Košíc, u ktorej vznikla akútna obličková nedostatočnosť.
„Anastomózu, teda napojenie močovodu, pri tejto operácii vykonal v tom čase docent Šváb,“ uviedol primár rádiologického oddelenia NsP sv. Jakuba v Bardejove Andrej Havrilla.
Publikoval doma i v zahraničí
Jozef Šváb publikoval viac než 100 prác v domácich aj zahraničných časopisoch. Počas aktívnej činnosti vychoval viacero odborníkov v Čechách aj na Slovensku.
Patril k zakladateľom Česko-slovenskej urologickej spoločnosti, ktorej bol prvým predsedom.
Po ukončení lekárskej práce na klinike sa s manželkou Oľgou vrátil do rodného Bardejova, kde sa aktívne zapojil do činnosti miestneho Spolku lekárov a bol členom Čestnej rady Regionálnej lekárskej komory.
V roku 1996 sa stal čestným občanom mesta Bardejov a získal medailu Za zásluhy o rozvoj mesta Bardejov.
„Stelesňoval typ univerzitného profesora, lekára odborne hlboko fundovaného, citovo bohatého s láskavým a smelým srdcom, ktorý by bol určite ideál dnešnej doby,“ dodal Havrilla.
Šváb zomrel 13. marca 2005 vo veku nedožitých 89 rokov.
Pochovaný je v rodinnej hrobke na evanjelickom cintoríne v Bardejove.
Až 40 prednášok
Sympózium Jozefa Švába je súčasťou programu jubilejného rádiologického kongresu.
Na podujatí sa zúčastňuje viacero domácich i zahraničných odborníkov na čele s druhým viceprezidentom Európskej rádiologickej spoločnosti Borisom Brkljačičom z Chorvátska.
Okrem neho na kongres pricestovali aj rádiológovia z Maďarska, Čiech a celého Slovenska.
Ako spresnil Havrilla, prihlásených je viac ako 250 hostí. Odznie vyše 40 prednášok, súčasťou programu sú aj diskusie.
„Prvýkrát v histórii je kongres určený spoločne pre lekárov aj rádiologických technikov. Témou je urorádiológia, čiže diagnostika ochorení urologického traktu,“ uviedol primár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári