BRATISLAVA, PREŠOV. Podľa informácií portálu denníka Plus jeden deň pluska.sk daňová kobra ide opäť po krku známej spoločnosti veľkopodnikateľa Miroslava Remetu Dúha. Tentokrát pre daň z pridanej hodnoty.
Spoločnosť Dúha rieši polícia aj Finančná správa už vyše roka. V júli 2016 nabehli do sídla spoločnosti ľudia z Kriminálneho úradu Finančnej správy a zhabali všetko účtovníctvo.
V prípade bolo začaté trestné stíhanie na úseku spotrebných daní. To však bolo neskôr zastavené.
Denník Plus jeden deň však má informácie, že daňová kobra našla vo firme ďalší problém. Tentokrát má ísť o DPH.

Vo firme prebieha vyšetrovanie
Kriminálny úrad Finančnej správy podľa portálu dokonca potvrdil, že v stavebnej firme momentálne vykonávajú operatívne vyšetrovanie.
"Bolo začaté operatívne rozpracovanie na úseku dane z pridanej hodnoty," uviedla pre denník Plus jeden deň hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.
Na prípade spolupracujú finančníci s Národnou kriminálnou agentúrou.
"V súvislosti s obchodnou spoločnosťou Národná kriminálna agentúra vykonáva preverovanie v súčinnosti s Kriminálnym úradom Finančnej správy, na základe ktorého bude rozhodnuté o ďalšom postupe," potvrdili na Prezídiu Policajného zboru.
Daňová kobra údajne koná okrem iného aj na základe podnetu, ktorý v súvislosti s Dúhou dostali.
Podľa informácií portálu pluska.sk existuje podozrenie z krátenia DPH v dodávateľskom reťazci
Finančná správa má preverovať, či si firma neuplatnila neoprávnene DPH, ako aj podozrenie z vytvárania fiktívnych faktúr. To by znamenalo, že si stavebník vyfakturoval peniaze za neuskutočnené práce.
V hre má byť aj umelé navyšovanie cien za stavebné práce.

Stavajú aj tunel Višňové
Spoločnosť Dúha spolu s talianskou spoločnosťou Salini Impregilo získali ešte v roku 2014 zákazku na výstavbu úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala (13,5 km).
Za stavebné práce vrátane razenia tunela Višňové (7,5 km) má konzorcium zinkasovať viac ako 490 mil. eur vrátane DPH.
Ide o jeden z najnáročnejších stavebných úsekov na diaľnici D1.
Tunel Višňové by mal byť najdlhším tunelom na Slovensku.
Termín dokončenia je určený približne na rok 2019.
Súd nedávno vyhlásil v spoločnosti Dúha konkurzné konanie, do ktorého ju poslali subdodávatelia. Dôvodom malo byť to, že firma im nezaplatila za rekonštrukciu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Majiteľ to označil za účelový krok. Výstavbu diaľnice to vraj neovplyvní.

Reakcia firmy Dúha
Stavebná spoločnosť Dúha vníma informácie, s ktorými v pondelok prišla opozičná strana SaS, ako pokračujúcu diskreditačnú kampaň jedného z jej obchodných partnerov. Reagovala tak na tvrdenia liberálov, že Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) mal kryť podozrenia z daňových únikov jej štatutárov v hodnote 1,1 milióna eur.
Ako v reakcii uviedlo vedenie spoločnosti, firma a jej zamestnanci systematicky čelia tlaku viacerých kontrol a všetky svoje kroky dokázala obhájiť ako plne súladné so zákonom.
"Viac ako 40 kontrol, dožiadaní a preverovaní dopadlo bez nálezu, pokút či dorubov. Spoločnosť si ani dnes nie je vedomá žiadneho prebiehajúceho konania voči nej. Naopak, aj konanie KÚFS, ako aj iné podnety vrátane podnetov na začatie trestných konaní, boli riadne prešetrené, uzavreté a v súčasnosti sú neaktuálne," zdôraznila.
Firma hovorí o diskreditačnej kampani, ktorá je voči nej už viac ako rok vedená zo strany jedného z jej obchodných partnerov. Táto kampaň podľa nej hraničí s vydieraním, zneužívaním orgánov štátnej moci a je v rozpore s právom a dobrými obchodnými mravmi.
Podala preto trestné oznámenie s cieľom ochrániť svoje dobré meno a povesť.
Spoločnosť sa domnieva, že klamlivé informácie poskytol strane SaS práve obchodný partner, s ktorým je v obchodnom spore.
"Je nám ľúto, že do tejto starej diskreditačnej kampane sa nechali vtiahnuť politici bez poznania relevantných faktov a preverenia lživých informácií," dodala.
Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS) v pondelok informovala, že dostala anonym s podnetom na začatie trestného stíhania vo veci, z ktorej mali byť podozriví štyria štatutári spoločnosti Dúha.
Anonym obsahoval sprievodný list a vypracované kvalifikované trestné oznámenie o podozrení z krátenia dane vo výške 1,1 milióna eur.
Liberáli sa domnievajú, že kvalifikované trestné oznámenie nikdy neopustilo KÚFS, pretože niekto zhora sa postaral o to, aby bolo "stopené".
Podľa informácií zo sprievodného listu malo poslúžiť len na vydieranie štatutárov Dúhy.
Nicholsonová preto podáva dve trestné oznámenia - jedno za podozrenie z daňových podvodov, druhé za zneužitie právomoci verejného činiteľa.
(tasr)


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári