PREŠOV. Týždeň trvali aktivity, ktoré sa v rámci Festivalu priateľstva a dobrovoľníckej činnosti podpísali na výraznom skrášlení mesta.
Platforma Kresťania v Prešove v spolupráci s ďalšími dobrovoľníkmi a mestom Prešov vytvorili jedinečnú aktivitu, ktorá pomohla dať svojmu mestu vynovenú tvár.
Zapojil sa každý s chuťou
„Sme veľmi radi, že sme sa mohli zapojiť. Toto je asi prvýkrát, čo sme sa pridali, ale budeme radi, keď budú príležitosti, veľmi sme túžili také niečo robiť.
Máme radosť, že môžeme byť súčasťou väčšieho celku,“ povedal jeden zo zapojených, pastor Zboru apoštolskej cirkvi v Prešove Peter Ruščín, ktorého sme stretli počas týždňa v uliciach.
V jeho partii boli napríklad aj Rómovia, ktorí po skončení času na aktivačných prácach pokračovali ďalej.
„Robil som aj na aktivačných, pravdupovediac, možno som i trošku odflákal. Ale teraz, ako sme sa zapojili ako zbor, tak viem, prečo to robím. Lebo milujem svoje mesto, milujem Ježiša. Nehľadím na to, či sa nadriem, je to pre mňa radosť, že môžem niečo pre mesto urobiť,“ povedal Dezider Petík (32) z Prešova.
Predbehlo všetky očakávania
Akcii predchádzala dlhšia organizácia, ktorá však priniesla svoje ovocie.
„Nie je to len o práci, činnosti, ale o ľuďoch, predovšetkým mladých, ktorí sa zapojili,“ povedal rímskokatolícky kňaz a koordinátor Viktor Baltes.
Ako s úsmevom prezradil, veľmi milo ho prekvapil veľký záujem. „Mal som vieru tak na 400 ľudí, zapojilo sa vyše 1200,“ povedal.
Iniciatívu privítali aj školy. Celkovo išlo o 13 zapojených prešovských škôl, ďalej to boli rôzne skupiny a organizácie, formálne i neformálne.
„Učitelia aj riaditelia vyjadrili spokojnosť, keďže sme spoločne počas maturitného týždňa našli pre nich zapojenie a program,“ povedal Baltes.

Výber nebol náhodný
Počas šiestich dní sa dobrovoľníci pohybovali v rôznych lokalitách. Ich výber bol spoločný.
„V spolupráci s mestom, oni nám prioritne vyčlenili lokality, ktoré sú v stave, ktoré by sme za ten týždeň mohli zvládnuť. Taktiež nám aj ľudia dávali tipy,“ vysvetlil Baltes.
Hlavným cieľom akcie bolo pomôcť mestu i viac radosti do medziľudských vzťahov.
„Bola to skúška, čo my a čo mesto zvládne, či veci budú aj v praxi fungovať. Ale chceli sme, aby to prinieslo viac dobra, porozumenia, lásky, pomoci, ochoty,“ povedal ďalší z organizátorov Pavol Biroš.
Podľa ich skúseností čím viac boli študenti povzbudení, tým väčšie nadšenie prejavili.
Zaujímavosťou je, že viac boli vraj aktívne dievčatá. „Dievčatá boli viac zapálené, chlapcov bolo treba viac motivovať, ale spoločne im to išlo veľmi pekne,“ povedal Baltes, ktorý s mladými tiež priložil ruku k dielu.

Vznikne tradícia?
Prvotné spätné väzby boli maximálne pozitívne.
„Starší pán prišiel a videl ako mladí zbierajú ohorky, tak vyjadril gestom klobúk dole, že všetka česť, že tu takto makáte,“ prezradil Pavol Biroš. Odmenou okrem dobrého pocitu bol aj piatkový koncert kapely eSPé a sobotňajší guláš.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny číslo 21, v predaji od 30. 5. do 5. 6.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári