Vodu prepustili cez štôlu a výpustné potrubie. Priviedli ho tam preto, aby mohli nerušene pokračovať stavebné práce.
Písal o tom Michal Matanin, čitateľ Vranovských novín, ktorý v tom čase pôsobil ako investičný inšpektor pri stavbe priehrady.
O výstavby Domaše, ktorá sa dožíva 50 rokov, napísal sériu článkov.
„Prvá etapa výstavby je už za nami. Pracuje sa na druhej, ktorú ukončia do 1. júna 1966 spustením turboagregátov,“ písal.
„Uvažuje sa aj o výstavbe čistiacej stanice pre pitnú vodu z priehrady pre Vranov, Humenné, Hencovce a Strážske. Okrem účelovej potreby priehrada bude poskytovať možnosti rozsiahlej rekreácie obyvateľstva. Rekreačná oblasť sa sústredí na južné svahy pahorkov medzi Petejovcami a Kelčou. Výstavbou vodného diela sa skončia rozmary rieky Ondava, ktorá vyčíňala odnepamäti.“
Michal Matanin je studnica znalostí o Domaši. Vtedy nové vodné dielo malo tiež zabrániť ničeniu rýb v Ondave, ktorú znečisťovala hencovská celulózka i Chemko Strážske. V hydrocentrále sa plánovala vyrábať elektrická energia s ročným výkonom 20 miliónov KWh.
Presídlenie obcí
Výstavba Domaše si vyžiadala presídlenie obyvateľov z Veľkej Domaše, Dobre nad Ondavou, Trepca, Kelče, Petejoviec, Valkova, čiastočne i Bžian a Turan nad Ondavou.
„Nové domy sa už pre nich budujú v Čemernom, Vranove, Humennom, Stropkove, Solivare a inde,“ uvádzal v dobových článkoch M. Matanin.
„Plocha nádrže bude asi 1 500 hektŕov a dĺžka vzdutej vody na priehrade bude dosahovať až 27 metrov.“

Zemplínske noviny písali 24. 3. 1964, že čata Jána Hurného pracovala na betonáži prívodového potrubia k turbínam.
Práce chcela dokončiť do konca júna. „Potom sa začne so sypaním jemnej hrádze. Na zásyp sa spotrebuje 480-tisíc kubíkov zeminy.“
Súbežne prebiehali práce na preložke štátnej cesty II. triedy medzi obcami Slovenská Kajňa a Turany nad Ondavou. Išlo o osemnásťkilometrový asfaltový úsek, ktorý budovala čata Jozefa Hladkého.
Od apríla začala i výstavba ďalších ciest – Turany nad Ondavou, Lomné, Bažny, Valkov, Kvakovce a Dobrá nad Ondavou.
Článok je z Vranovských novín a ďalších týždenníkov MY na východnom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári