PREŠOV. Študenti sa začínajú ozývať.
Po prvom Veľkom protikorupčnom pochode v Bratislave a ďalšom v Košiciach je teraz na rade rovnaká akcia paralelne v Žiline aj v Prešove.
Do jej organizácie sa pustila štvorica prešovských gymnazistov.

Peniaze z korupcie rozumne investovať
Katarína Šarníková (19), Alexandra Karasová (17), Samuel Kolesár (18) a Anna Čujová (18) chcú spojiť ľudí pre ideu zmeny v spoločnosti i na východe.
Prvotná myšlienka prišla po spomínanom prvom bratislavskom pochode. Tam sa síce zúčastniť gymnazisti nemohli, no práve to bolo impulzom pre to, aby čosi podobné zorganizovali v Prešove.
Neodradila ich ani organizácia s tým spojená.
„Povedali sme si, že tu na východe je množstvo korupcie a tie peniaze, ktoré sa použijú na to, že sú rozkrádané korupciou a úplatkárstvom, by mohli byť investované aj do vecí, ktoré sú tu na východe nefunkčné,“vysvetlila Anna Čujová (18).

Požiadavky stále platia, zbierajú podpisy na petíciu
Požiadavky prešovského protikorupčného pochodu sú naďalej totožné s tými, ktoré avizovali ich kolegovia v Bratislave.
„Sú to kauza Baštrnák, odvolanie Kováčika, Gašpara, Kaliňáka a zrušenie Mečiarových amnestií – čo v podstatne už je, takže prvý cieľ je splnený,“ povedal Samuel Kolesár (18).
Všetky tieto požiadavky sú zhrnuté v petícii. Každý kraj má svojho koordinátora, ktorý má pod palcom dobrovoľníkov.
Podpisy zbierajú na rôznych akciách, ľudia sa môžu zapojiť aj prostredníctvom hárkov vytlačených na web stránke protikorupčného pochodu.
Dopravné obmedzenia len minimálne
Protikorupčný pochod v Prešove odštartujú v pondelok 12. júna o 17.00 hod. na Námestí mieru, pokračovať bude na Hlavnú ulicu. Prípravy už finišujú.
„Všetko je to viac-menej vybavené, snažíme sa ešte viac ľudí osloviť a doladiť program,“ povedal Samuel.
So samotným podujatím bude spojené aj čiastočné dopravné obmedzenie. Organizátori sľubujú, že doprava však bude odstavená len na dobu nevyhnutne potrebnú na samotný pochod.
Privítajú akúkoľvek formu pomoci
Šikovní a iniciatívni študenti sa stretli na margo svojej aktivity s pozitívnymi reakciami. Podporu našli medzi pedagógmi i spolužiakmi, tiež pri participácii mesta.
Stále však je potrebná aj ďalšia pomoc. „Máme účty, na ktoré sa dajú posielať peniaze, preto chceme poprosiť ľudí, ak môžu, aby nás podporili finančne alebo aj inou formou – napríklad výroba tričiek, tlač plagátov a ďalšie veci, ktoré sú potrebné,“ apelujú študenti.
Tiež chcú využiť aj dopravnú situáciu v Prešove. Napríklad tak, že si budú môcť dať vodiči na zadné sklá áut plagáty s myšlienkou boja proti korupcii.
„Vyzývame Prešovčanov, ak ich nápad nejako oslovil, tak my im vieme doručiť tie plagáty,“ pozýva Anna.

So statusom – apolitická
Už teraz je isté, že v rámci programu nevystúpia žiadni politici, keďže ide o apolitickú akciu.
„Budú to ľudia hlavne takí, ktorí buď majú skúsenosť, že nahlasovali korupciu a nedopadlo to veľmi úspešne, alebo ľudia, ktorí majú čo k tej veci povedať, keďže sa pohybujú v branži, ktorá s tým súvisí,“ vysvetlila Anna.
„Väčšinou sme ich hľadali my sami. A potom ľudia, ktorí nemohli, tak nám dali kontakty na ďalších,“ opisuje Alexandra Karasová (17).
Ľudia majú obavy sa ozvať
Hľadanie nebolo práve najjednoduchšie. Dôvod je prostý.
„Nie všetci chcú, niektorí sa aj boja. Napríklad ľudia, ktorých sme oslovovali, aj z policajtov, tak srandovali, že majú ešte ďaleko do dôchodku,“ prezradil skúsenosti Samuel.
S korupciou v priamom prenose sa vraj zatiaľ ešte nestreli, avšak veľmi výrazne s jej dôsledkami.
„Ak počujeme o kauze, tak zväčša na vysokých školách – skúška za peniaze, alebo ak je to v zdravotníctve, tak bez obálky s peniazmi ani nemôžu ísť na operáciu,“ prezrádzajú študenti.
Podľa Samuela je to chyba systému. „Je to smutné, že človek pácha korupciu a pritom on len niečo pácha pre svoje zdravie, lebo operácie sa nedočká a má bolesti. Mal by sa zmeniť systém,“ zdôrazňujú mladí.
Pán premiér si začína všímať mladých?
Pred pár dňami Prešov navštívil premiér Robert Fico, ktorý si našiel cestu medzi študentov. Organizátori protestu to vnímajú ako zaujímavý krok z jeho strany.
„Pokiaľ vieme, tak sa zúčastňoval na mítingoch v chudobnejších oblastiach, kde porozprával a nič sa tam nedeje. Ľudia stále nemajú prácu, stále odchádzajú. Som rada, že prišiel aj do škôl, bola by to aj pre neho taká pozvánka, aby skúsil viac komunikovať a mladými ľuďmi, nielen so staršími – nám vravia, my nejako dožijeme, ale vy tu budete musieť žiť,“ opisuje Anna.
Organizátori pochodu sa zhodujú v tom, že premiér pravdepodobne reaguje na to, že aj východ sa „rozhýbal“, tiež je potrebné podchytiť mladých a ako vypuklý problém vidia aj rastúcu mieru extrémizmu.
Vyburcovať ľudí, aby sa ozvali
Napriek tomu, že táto mládež november 89 pozná len z učebníc dejepisu, vidia to ako príklad toho, čo sa dá, keď sa ľudia zomknú.
„Aj keď som prišiel sám, postupne prišiel ďalší. Chceme pozvať všetkých, aj keď to nemá zmysel, že ich hlas nezaváži, nie je to tak, lebo ak sa spoja okolnosti a tlak verejnosti, tak sa dokážu veľké veci,“ zhodujú sa mladí odvážni gymnazisti.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny číslo 22, v predaji od 6. 6. do 12. 6.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári