VRANOV NAD TOPĽOU. Hranie sa v pieskovisku patrí k najobľúbenejším detským aktivitám. Koláčiky, tunely či hrady z piesku lákajú všetky deti. Rodičia by však mali byť opatrní.
Ak je piesok znečistený, pre dieťa môže byť nebezpečný. O kontrolách jeho kvality sme Vranovské noviny rozprávali s regionálnou hygieničkou Ľudmilou Rosiarovou.
Akým spôsobom sa overuje nezávadnosť piesku vo verejných pieskoviskách?
"RÚVZ Vranov nad Topľou vykonáva v čase sezóny kontrolu pieskovísk v predškolských zariadeniach pre deti a pieskovísk občianskej vybavenosti v celom okrese. Súčasťou kontrol je aj odber piesku pre mikrobiologické a parazitologické vyšetrenia v súlade s Vyhláškou MZ SR č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská. Odobraté vzorky piesku sú vyšetrované v akreditovanom laboratóriu RÚVZ so sídlom v Prešove. Laboratórium vyšetruje vzorky z celého Prešovského kraja."
Ako sa má správca starať o pieskoviská? Predsa len - psy, mačky, ale aj neohľaduplní občania – môžu piesok poriadne znečistiť...
"Pieskoviská sú vo väčšine v správe samospráv, resp. obcí. Povinnosti prevádzkovateľov pieskovísk sú zakotvené vo Vyhláške. Prevádzkovateľ čistí a udržuje pieskovisko v čase sezóny (od 01. marca do 30. novembra kalendárneho roka). V rámci toho prekopáva, prehrabáva a polieva piesok pitnou vodou, alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie a to najmenej raz za dva týždne. O čistení a udržiavaní pieskoviska musí viesť záznamy. Piesok sa má priebežne dopĺňať, ak je ho nedostatok pre hranie sa detí."
Ktoré pieskoviská vo Vranove nad Topľou a okolí prešli rozborom nezávadnosti piesku v tomto roku?
"Podľa vypracovaného plánu činnosti oddelenia Hygieny detí a dorastu vo Vranove nad Topľou bolo v r. 2017 zatiaľ odobratých sedem vzoriek piesku (MŠ Banské, MŠ Juskova Voľa, MŠ Soľ, OC Drobček Vranov nad Topľou, DJ MIMI Vranov nad Topľou, MŠ Pavlovce a Pieskovisko OV Vranov nad Topľou, Sídl. II.). Všetky doposiaľ vyšetrené vzorky boli nezávadné. V okrese dozorujeme 62 predškolských zariadení, z ktorých každé má minimálne jedno pieskovisko. Ďalšie 4 pieskoviská predstavujú pieskoviská občianskej vybavenosti. V rámci dozoru sa vykonáva kontrola ich stavu a odoberajú sa vzorky piesku."
Na koho sa majú obrátiť rodičia, ktorí pochybujú o kvalite piesku na verejných pieskoviskách?
"O stave a kvalite pieskovísk môžu rodičom poskytnúť informácie RÚVZ so sídlom vo Vranove nad Topľou – odborné pracovníčky oddelenia Hygieny detí a mládeže."
Čo hrozí deťom, ktoré sa hrajú v pieskoviskách so starým a znečisteným pieskom?
"V rámci mikrobiálneho rizika sa pri nedostatočnej hygiene môže dieťa nakaziť rôznymi choroboplodnými zárodkami. V piesku sa môžu nachádzať baktérie, parazity a vírusy a hrozí vznik ochorení ako toxokaróza, toxoplazmóza, giardióza, salmonelóza, hepatitída a helmintózy. Pri nedostatočnej údržbe pieskoviska môže dôjsť aj k poraneniu napr. injekčnými ihlami, rozbitým sklom a inými ostrými predmetmi."
Súkromné pieskoviská v záhradách pri domoch sa môžu tiež stať zdrojom nákaz. Ako to eliminovať?
"Riziko vzniku ochorení detí môžeme znížiť jednoduchými opatreniami aj vo vlastnej záhrade, oplotením, prekrývaním pieskovísk priedušnou plachtou, čo by malo zamedziť prístup zvierat (mačiek, psov a hlodavcov) do pieskovísk. Aj pri týchto pieskoviskách by sme mohli postupovať podľa vyššie citovanej vyhlášky."
Článok vyšiel v týždenníku Vranovské noviny.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári