PREŠOV. Už desiaty rok funguje v meste podujatie Objavovanie Prešova, ktoré odhaľuje ľuďom zaujímavé zákutia Prešova.
Historčika architektúry Darina Petranská ho považuje za úspešný projekt
Vedú ho sprievodkyne Darina Petranská a Andrea Sivaničová.
Obidve majú so sprevádzaním dlhoročné skúsenosti a práve ich výklad robí podujatie pre ľudí lákavým.
Nočné potulky
Na začiatku letných dní začína byť aktuálna aj možnosť nočného objavovania Prešova.
Vždy druhý víkend v mesiaci sprievodkyne prezentujú samostatnú tému.
„Navrhujeme ich vždy na základe záujmu návštevníkov. Koncom roka rozdáme papiere, ľudia napíšu svoje návrhy a potom zvážime ich reálnosť. Stáva sa, že navrhnú to, čo bolo iba pred rokom, potom je potrebné zvažovať niečo nové,“ vysvetlila sprievodkyňa Darina Petranská.
Zároveň sa stále popri výbere témy berú do úvahy rôzne výročia či jubileá osobností.
Prešovčania radi objavujú krásy svojho mesta
Potulky sa tešia medzi ľuďmi veľkému záujmu.
„Najviac záujemcov sme mali na minuloročnom nočnom poznávaní františkánskeho kláštora. Počas dvoch dní prišlo cez 500 ľudí,“ uviedla Petranská.
Podujatia s inými témami majú návštevnosť na jeden deň približne 30 až 50 ľudí.
O objavovanie mesta majú záujem prevažne Prešovčania.
Sprievodkyne potvrdili, že majú aj mnohých pravidelných účastníkov, ktorí využívajú permanentky.
„Takmer každý mesiac však príde aj skupina Košičanov. Boli tu už však aj návštevníci zo Spišskej Novej Vsi, Starej Ľubovne, Michaloviec či Bardejova,“ povedala Petranská.
Čo ste možno nevedeli
O historické poznatky mesta je stále záujem.
Najzaujímavejšie na podujatí je hlavne možnosť oboznámiť sa s historickými faktami, ktoré sa za známymi mestskými budovami či pamiatkami skrývajú.
Nejde len o klasické pamiatky či miesta, ale sprievodkyne sa stále snažia nájsť zaujímavé miesta, ku ktorým verejnosť nemá úplne jednoduchý prístup.
Podľa slov Petranskej by mnohých zaujímali napríklad úkryty civilnej ochrany pod Kalváriou. Všetky sú totiž plne funkčné a v prípade krízovej situácie, napríklad vojny, plne využiteľné.
Úkryty boli postavené v 50. rokoch. Ide teda o unikátnu historickú záležitosť, o ktorej vie verejnosť veľmi málo.
„Mnohých by určite zaujímali aj svojmu účelu dávno neslúžiace vodovodné veže. Jedna je blízko Kalvárie, v areáli nemocnice aj neďaleko železničnej stanice,“ povedala Petranská.
Tvrdí, že zaujímavým by bol aj historický výklad o prešovskom amfiteátri či areáli nemocnice.
Podujatie by v budúcnosti malo ponúknuť aj možnosť objavovania práve týchto miest.
„Námetov je ešte dosť, ale je potrebné opakovať aj staré témy, pretože prichádzajú stále noví objavovatelia,“ vysvetlila Petranská.
Zároveň si ľudia počas podujatia môžu vypočuť odborné stanovisko ku každej téme od historičiek. Aj pre ne je totiž samotné objavovanie mesta zážitkom.
„Najzaujímavejšie sú pre mňa témy súvisiace s architektúrou, pamätihodnosťami a historickými pamiatkami. Časti podujatia, v ktorých sme oboznamovali ľudí s jednotlivými architektonickými slohmi, od gotiky až po secesiu, boli veľmi pekné,“ uviedla Petranská.
Kalvária je špecifická
Sprievodkyne verejnosti priblížili aj zvony v prešovských kostoloch a ich tvorcov či historické organy.
Petranská uviedla, že veľmi rada sprevádza na prešovskej Kalvárii.
„Je to miesto s jedinečným genius loci,“ uviedla.
Pekné spomienky má aj na rozprávanie o historickej budove divadla, Bosákovej banke, prešovských kostoloch, ale aj o kostoloch a kaplnkách mestských častí a blízkych obcí ako sú Nižná Šebastová, Fintice, Solivar, Haniska či Veľký Šariš.
„Výborné však bolo aj objavovanie pivníc meštianskych domov a krýpt kostolov. Báli sa aj dospelí, nielen deti,“ uviedla Petranská.
Pred týždňom sprievodkyne organizovali aj v poradí štvrté nočné objavovanie Prešova.
„V noci sme už uskutočnili objavovanie pamiatok evanjelikov, židovského suburbia či objavovanie o vode v živote mesta,“ dodala Petranská.
Historický aspekt Prešova je teda jeho neoddeliteľnou súčasťou. Ľudí však popri bežnej obchádzke mesta a jeho pamiatok málokedy napadne, aká dlhá história sa za jednotlivými budovami, kostolmi či domami skrýva.
Ide však už o 770-ročnú tradíciu mesta Prešova, jeho zákutí, budov či osobností.
Práve preto majú sprievodkyne stále počas podujatia pripravené zaujímavosti, o ktorých ani rodený Prešovčan nemusel nikdy počuť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári