KVAKOVCE. Po priehradnom múre Domaše sa môžeme opäť prejsť. Pred pár dňami ho totiž opäť sprístupnili verejnosti.
Turisti na Domaši tak majú o atrakciu viac.
Článok je z týždenníka Vranovské noviny.

Hrádza na Domaši je sprístupnená pre peších turistov po dvoch rokoch. V novembri 2015 ju uzatvorili po teroristických útokoch v Paríži, kedy bola nádrž zaradená do II. stupňa teroristického ohrozenia.
Vďaka otvoreniu priehradného múra sa tak zo strediska Monika dostanete peši na Dobrú za pár minút. Opätovne tu vznikajú možnosti hlavne pre peších turistov i cyklistov. Motorové vozidlá po ňom nemôžu prechádzať.
Od sprístupnenia múra si miestni sľubujú aj zlepšenie cestovného ruchu.
„Je to aktívny prvok pre podporu cestovného ruchu, svojou polohou a vzhľadom sa dá vynikajúco použiť v propagačných materiáloch a v neposlednom rade spája 2 významné rekreačné strediská Dobrá a Monika,“ hovorí Rastislav Košalko z Komisie cestovného ruchu obce Kvakovce.
Priehradný múr je podľa neho všade vo svete veľkou atrakciou a Domaša nie je výnimkou.
„Mnohí turisti sa dotazovali, prečo je priehradný múr na Domaši zatvorený. Sme veľmi radi, že sme našli spoločnú zhodu so Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorý opätovne priehradu sprístupnil verejnosti,“ dodáva Košalko.
Priehradný múr Domaše bude otvorený celoročne. V letných mesiacoch to bude od 8.00 do 20.00, v zime od 10.00 do 15.30.
Sprístupneniu predchádzali rokovania
Myšlienka otvorenia priehradného múra na Domaši nevznikla zo dňa na deň.
„Značný tlak na sprístupnenie priehradného múru vyvíjali obec Kvakovce v spolupráci so Združením chatárov a rekreantov Domaše, dokonca sme v tejto súvislosti oslovili aj ministra vnútra, keďže z dôvodu hrozby terorizmu bola zvýšená ochrana aj na Domaši – priehradnom múre. Minister vnútra odvolal zvýšený stupeň ohrozenia a preto mohla byť priehrada opätovne sprístupnená verejnosti,“ opisuje Rastislav Košalko a dodáva, že snahou Komisie cestovného ruchu obce Kvakovce je aj rokovanie o sprístupnenie útrob priehradného múra aspoň pri výnimočných podujatiach.

Z histórie
Stavba priehradného múra je datovaná od jari 1964 do decembra 1966. O rok neskôr bola ukončená výstavba celého vodného diela Domaša.
Priehradný múr bol po 24 rokoch sprístupnený verejnosti v roku 2011 a aj to v rôznom striedavom režime. Po teroristických útokoch v Paríži ho v roku 2015 zatvorili.
Priehradný múr na Domaši má dĺžku 350 metrov.
Potenciálny zdroj pitnej vody
Vodné dielo Domaša bolo vybudované v rokoch 1962 - 1967 ako súčasť vodohospodárskych úprav na Východoslovenskej nížine.
Jeho účelom bola akumulácia vody pri vyšších prietokoch, určená bola aj na priemyselné využitie, zavlažovanie, chov rýb, rekreáciu a šport.
Zatopená plocha predstavuje 1 510 hektárov, najväčšia hĺbka je 25,5 metra. Je štvrtou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku.
Domaša je považovaná za potenciálny, vyhliadkový zdroj pitnej vody.
V prípade, že by vodárenská nádrž Starina a vodárenská nádrž Bukovec neboli schopné dodávať pitnú vodu pre východ Slovenska, je možné uvažovať o Domaši ako zásobárni pitnej vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári