PREŠOV. Krajské múzeum sídli v Prešove. Jeho pôsobnosť je však oveľa širšia, zaberá tri mestá a ich okolie. Prešov, Hanušovce nad Topľou a Stropkov. Čo je možné nájsť priamo v Prešove počas nasledujúceho leta?
Opäť sa bude „čajovať“ s Rákocim
Celý rok 2017 sa v Prešove nesie v duchu jubilea. 8. júna tu odštartovala veľkolepá výstava 770 – Prešov – mesto v srdci Európy. Jej súčasťou sú vzácne originálne listiny i množstvo cenných exponátov a informácií. Zaujímavosť sú interaktívne aplikácie vedút a listín.
Aj blížiace sa leto bude pokračovať v myšlienke osláv 770. výročia. Koniec júna (28. 6.) bude v Krajskom múzeu patriť ďalšej časti z obľúbeného cyklu Čaj o piatej u Rákociho.
„Predstavíme Prešov veselo i vážne prostredníctvom listovania v archívnych prameňoch, kde nájdeme nielen vážne, ale aj zábavné informácie, ktoré ukážu starých Prešovčanov ako ľudí z mäsa a kostí,“ prezradila riaditeľka múzea PhDr. Mária Kotorová Jenčová, PhD.
V podobnom duchu budú i ďalšie pokračovania Čaju o piatej. Návštevníci budú môcť pátrať o histórii Prešova nielen z listín, ale i z archeológie.
Život rôznych etník
Letné mesiace budú po úspešnom minulom ročníku opäť späté so sériou letných podujatí pod názvom Leto s Rákocim, tentoraz s podtitulom Aj my sme Prešov.
„Prešov totiž utvárali a vdychovali mu jeho ráz mnohé etniká a národnosti. Počas dvoch júlových a dvoch augustových nedieľ predstavíme Rómov, Rusínov a Ukrajincov, Čechov, Maďarov, Nemcov, Židov a, pravdaže, Slovákov. Vo folklórno-dramaticko remeselno-gastronomických stretnutiach sa budeme dívať i diviť, zabávať i zabávať sa a najmä môcť sa dozvedať niečo o tých druhých i o nás samých,“ pozýva riaditeľka múzea.

Aj pre najmenších
V Krajskom múzeu myslia aj na svojich najmenších návštevníkov. Im bude určené podujatie Remeselné prázdniny a Prázdniny s dejinami. Tie sa uskutočnia v dvojtýždňových cykloch, stále vo štvrtok.
„Umožnia spoznať život šľachticov i remeselníkov, pokochať sa umeleckými predmetmi v nádherných priestoroch najkrajšieho paláca Horného Uhorska – tak v čase vzniku bol označený Rákociho palác – i umazať sa hlinou pri práci na hrnčiarskom kruhu vo vnútornom dvore paláca,“ opisuje Jenčová Kotorová.
Podľa slov riaditeľky sú v pláne tiež prezentácie dejín obcí z Prešovského kraja a to v rámci cyklu Z chiži do palaca. Ich termíny ešte budú spresnené a vopred avizované.
Program i v Stropkove
„V Stropkovskom kaštieli, o ktorom mnohí ani netušia, že bol spolu s farským kostolom súčasť mestského hradu, bude od 7. júla sprístupnená skvostná výstava Mária matka Ježišova. Výstava predstaví umelecko-historické diela s mariánskou tematikou, pretože Stropkov je známe pútnické miesto. Aj táto výstava bude mať niekoľko letných sprievodných podujatí – prednášok, besied a koncertov spojených s témou výstavy i s históriou Stropkova,“ pozýva Jenčová Kotorová.
Článok vyšiel v týždenníkoch MY na východnom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári