Je tretím najväčším mestom na Slovensku, centrom Šariša a najľudnatejšieho spomedzi všetkých slovenských krajov.
Prešov je mesto, kde má svoj domov vyše 90-tisíc ľudí a odkiaľ pochádza aj množstvo šikovných a úspešných ľudí, ktorí ho preslávili po Slovensku i v zahraničí.
Tento rok je pre Prešov výnimočný, keďže oslavuje 770. výročie prvej písomnej zmienky.
V listine uhorského kráľa Bela IV. z roku 1247 sa o Prešove ako takom, pochopiteľne, ešte nehovorí. Pôvodný názov znel totiž Epuries, čo je latinizovaná podoba maďarského názvu Eperjes.
Podľa historika Petra Švorca, zostavovateľa knihy Sprievodca po historickom Prešove, sa starší maďarskí historici domnievali, že názov Eperjes bol odvodený od maďarského slova eper (jahoda). O vzniku tohto mena aj kolujú dve stredoveké legendy.


Jahody v hlavnej úlohe
Podľa prvej dal na pustatine na mieste Prešova postaviť hrádok zemepán z Fintíc. Dôvodom bolo veľké množstvo jahôd, rastúcich na tomto mieste, ktoré veľmi obľubovala jeho manželka. Od nich vraj dostal meno hrádok i neskoršie mesto.
Známejšia je druhá povesť, ktorej dej sa odohráva v prvej polovici 12. storočia, keď sa v tomto kraji zdržiaval kráľ Belo II. Slepý počas prenasledovania svojho synovca Boriča, obvineného zo zrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári