Prešov je láska na prvý pohľad. Kto do mesta vstúpi, ten si v ňom nájde niečo svoje. Je o ňom tiež dobre známe, že je liahňou umelcov všetkého druhu.
A tí ho milujú natoľko, že sa z neho odmietajú odsťahovať prípadne ho vychvaľujú na každom kroku.
Aj tieto známe tváre pochádzajú z Prešova.
Boris Farkaš: Nikdy neobídem dom, kde som býval

Narodil sa síce v Ratkovej v Revúckom okrese, ale vyrastal v Prešove, kde jeho obaja rodičia pôsobili ako herci.
Žil tu dvadsať rokov, až pokým neodišiel na VŠMU do Bratislavy a neskôr do nitrianskeho divadla.
S Prešovom sa síce definitívne rozlúčil, no dodnes sa tam rád vracia.
Keď sa do týchto našich končín vyberie s divadlom na zájazd, vždy si nájde čas na spomienky a prechádzky po starých miestach.
„Samozrejme, mnohé z nich už neexistujú, lebo čas hlodá všade rovnako... Ale tie najpodstatnejšie veci vždy nájdem a nikdy neobídem dom, kde som dva-dsať rokov býval.“
Ak chcete v Prešove nájsť stopu po Borisovi Farkašovi, musíte sa dívať na stromy.
„Musím sa priznať, že ja som strašne rád rezal do stromov srdcia, aj keď viem, že sa to nemá. Vtedy som to však vnímal inak,“ priznal s tým, že v srdiečkach sú zvečnené iniciálky jeho prvých a viac-menej platonických lások.

Katka Koščová: V Prešove sa žije fajne

Slávu Prešovu priniesla aj Katka Koščová. A ani sa z neho nepohla ďalej ako do jednej z blízkych dediniek, kde si spoločne s manželom vybudovala hlavné sídlo.
Celá Katkina rodina je s mestom silne previazaná a robí mu dobré meno.
Tak ako jej sestra Veronika, ktorá hrá v prešovskom divadle alebo jej manžel hudobník Martin Husovský, ktorý má kapelu Komajota.
Práve tá s láskou k Prešovu vyznala aj v piesni Mesto v nás.
„Milujem Záhradu umenia. Kedysi tu bol mestský bazén, ktorý som už ja funkčný nezažila, no nakoniec ho zasypalo a vznikol krásny priestor na oddych. Rastie tu aj ginko, ktoré má listy ako motýlie krídla,“ vysvetľuje Katka.
Jediné, čo jej v meste chýba, je veľký park.
Katka Knechtová: Mojím domovom je Prešov

Prešov je liahňou hudobníkov. Narodila sa tu a stále žije aj Katka Knechtová.
Svoj lokálpatriotizmus nijako nezapiera, kade chodí, tade vyhlasuje ako jej je v Prešove dobre a odsťahovať sa ani náhodou nemieni.
„Som ortodoxný východniar, ktorý sa odmieta presťahovať bližšie na západ. Dôsledkom toho je, že stále sedím v aute,“ smeje sa.
V Prešove má stále aj celú rodinu a priateľov. A tiež milované miesta.
„Z Kalvárie máte Prešov ako na dlani. Všade je od nás blízko. Do Tatier, na Domašu, na Šíravu, na Sigord. Keď som sa na strednej škole občas uliala, išla som sem, hrala na gitare, aj som tu pod stromami neraz zaspala,“ vyznáva sa Katka.
Ako srdcové miesto označuje tiež Konkatedrálu sv. Mikuláša, ktorá stojí uprostred historického centra.
„Som tu pravidelne, dokonca tu mám aj obľúbeného anjela, ktorý má tak trošku cynický výraz a pozerá sa na nás, že čo za „problémy“ riešime.“
Gabika Marcinková sa Prešovčankou stala

Z Prešova sa príliš nechce ani Gabike Marcinkovej.
Aj keď kvôli filmovačkám po celom Slovensku a Česku žije v dopravných prostriedkoch s polozbaleným kufrom, Prešova sa nechce vzdať
. Herečka je pritom rodáčka z Košíc: „ale od dvoch rokov som žila v Prešove. Takže sa považujem za Prešovčanku. Doteraz mám rada Košice, ale k Prešovu ma viaže viac spomienok, vyrastala som tam, absolvovala základnú a strednú školu, mám tam rodičov, sestru a moje obľúbené divadlo – Prešovské národné,“ vyznala sa Gabika, ktorá na počkanie vymenuje aj svoje najobľúbenejšie miesta v meste.
„Sídlisko Sekčov, kde som sa narodila, Šmeralova škola a Sídlisko III s atletickou dráhou. Dodnes si tam chodím zabehať. A tiež Gymnázium na Konštantínovej, kde som študovala.“
Peter Nagy v Prešove odštartoval svoju kariéru

V Prešove sa narodil aj Peter Nagy. Vznikli tu jeho prvé hity a okúsil prvé lásky.
Prvý bozk dostal v amfiteátri v Prešove.
„Tu bolo prvé rande i prvý bozk,“ priznal sa spevák.
Hit Poslednýkrát vznikol v byte na Štúrovej ulici a ďalšia hitovka Profesor Indigo zas na škole. „Pieseň vznikla na 'dolnom' gymku (pozn. red. Gymnázium Jána Adama Raymana),“ prezradil Nagy.
„Je dobre známe, že táto pesnička vznikla na gymnáziu, kde som študoval. Inšpiroval som sa profesorom matematiky,“ dodal P. Nagy.
Vo svojich spomienkach sa s úsmevom vracia aj do známej krčmy U troch spitých: „Chodili sme tam už ako deti. Robili tam dobré knedle a mama nás tam vždycky posielala. To boli naše opilecké začiatky. Kým som tam čakal, už som komunikoval s opilcami.“
Peter Lipa prežil v Prešove detstvo

Svoje detstvo prežil v Prešove aj Peter Lipa, no jeho spomienky nie sú príliš pozitívne.
Druhá svetová vojna rozdelila rodinu, keď mal len rok. Fašisti odviedli jeho otca Mikuláša Löwyho.
„Nemci ho zobrali do koncentračného tábora v Osvienčime, do tamojšieho pracovného tábora, a tam zomrel. Nevydržal to pracovné prostredie a to celé… Vôbec som ho nepoznal,“ hovorí. Petrova mama jeho a sestru ukryla do Kláštora pod Znievom.
„Mama sa bála, že by mohli zobrať aj nás. Vtedy išlo o istú smrť,“ objasňuje Lipa.
Po vojne si rodina zmenila meno na Lipa a vrátila sa do Prešova, kde hudobník vyštudoval aj strednú školu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári