PREŠOV. Gréckokatolícki veriaci si v púondelok pripomínajú výročie narodenia aj úmrtia blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča (1888-1960), ktorý sa narodil v Ruských Pekľanoch v okrese Prešov.
Pri tejto príležitosti v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove v pondelok podvečer sprístupnili výstavu o jeho živote a odkaze, ktorú autorka Anna Petrík Nagyová nazvala podľa jeho biskupského hesla Boh je láska, milujme ho!
Na 14 paneloch prostredníctvom fotografií a textu je zachytený pohnutý život Gojdiča od jeho narodenia až po posledné dni života.

Získala podporu
Autorka výstavy uviedla, že jej zámerom bolo dostať výstavu priamo medzi veriacich, aby čerpali z myšlienok Gojdiča a inšpirovali sa jeho posolstvom.
Získala pre to podporu prešovského arcibiskupa Jána Babjaka, ktorý umožnil umiestniť výstavu priamo v prešovskej katedrále.
"Každý panel má vo svojom záhlaví tiež jeho posolstvo, napríklad Choď a konaj! alebo Nie to, čo ja chcem, ale to, čo chceš ty, Bože. Výstavu som túžila pripraviť už niekoľko rokov, po dnešnú podobu to trvalo viac ako pol roka. Výstava bude sprístupnená v chráme ešte dva týždne, potom ďalej bude inštalovaná v Litmanovej a v Ľutine," uviedla Petrík Nagyová.
Biskupom od roku 1940
Gojdič ukončil teologické štúdiá v roku 1911 v Budapešti a bol zároveň vysvätený za kňaza.
Jeho prvou kaplánkou bola obec Cígeľka v okrese Bardejov, neskôr pôsobil v okrese Sabinov a priamo v Prešove.
V júli 1922 vstúpil do Rádu sv. Bazila Veľkého a do kláštora na Černečej Hore pri Mukačeve, kde prijal rehoľné meno Pavol.
O päť rokov neskôr bol ustanovený za titulárneho biskupa Harpašského.
V Prešove zriadil sirotinec a neskôr gréckokatolícke ruské gymnázium.
V roku 1940 ho pápež menoval za sídelného prešovského biskupa.

Vydal pastiersky list
Gojdič sa nebojácne postavil proti rasizmu, keď v období nástupu fašizmu vydal v tomto duchu pastiersky list.
Verejne kritizoval deportácie Židov a počas vojny mnohým zachránil život. Požadoval prostredníctvom diplomacie Vatikánu aj odstúpenie prezidenta Jozefa Tisa.
V 50. rokoch minulého storočia po likvidácii gréckokatolíckej cirkvi v Československu bol vo vykonštruovanom procese odsúdený za vlastizradu na doživotie.
Neskôr mu síce trest zmiernili na 25 rokov, ale aj tak zomrel vo väznici v Leopoldove.
Stalo sa tak v deň jeho narodenín vo veku 72 rokov.
Pápež Ján Pavol II. ho 4. novembra 2001 vyhlásil za blahoslaveného.
Otvoreniu výstavy predchádzala svätá liturgia v prešovskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa a dramatické pásmo o biskupovi Gojdičovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári