PREŠOV. Univerzita v Prešove aj tento rok usporiadala Prešovskú detskú univerzitu, na ktorej privítala takmer 200 detí vo veku od 7 do 15 rokov.
Jubilejný 10. ročník prázdninového vzdelávania sa niesol v duchu PDU Retro.
Malí vysokoškoláci si tento rok mohli užiť výber najlepších prednášok, seminárov a tvorivých dielní, ktoré sa uskutočnili v predošlých ročníkoch.
Veľa zaujímavého
„Deti sa najviac tešili na kúzelnú fyziku, lebo bola vedená lektorom, ktorý s nimi dobre spolupracoval. Páčila sa im aj výroba raketiek, ktoré si potom na ihrisku odpálili. V ostatných skupinách sa deti tešili najmä na canisterapiu“ uviedla jedna z tútoriek posledného ročníka Simona Antolová.
Okrem iného sa malí študenti naučili ako sa varila soľ, navštívili Hvezdáreň a planetárium v Prešove a naučili sa aj ryžovať zlato, či vyrobiť si vlastnú solivarskú čipku.
Spoločenskovedne a prírodovedne orientované prednášky sa zamerali hlavne na poznávanie špecifík a osobitosti Prešova a jeho okolia.
Prednášky boli vedené renomovanými pedagógmi a osobnosťami z vedy, kultúry a médií, pochádzajúcich z Prešova a okolia.
Program zaujal aj samotných tútorov, ktorí mali na starosti jednotlivé skupiny do ktorých boli malí študenti rozdelení.
„Ja som sa zúčastnila tohto roku, pretože ma práca s deckami, hlavne tými mladšími veľmi baví. Tiež som sa dozvedela aj mnoho nových vecí a skúsila som si s deťmi výrobu zaujímavých predmetov, napríklad vlastnoručne vyrobený fotoalbum“ uviedla Simona Antolová.
Ďalej dodala: „Myslím, že takto strávený týždeň je zmysluplný, nielen pre deti, ale aj pre nás tútorov, hoci sme na konci týždňa dosť unavení, spomíname na tieto dni v dobrom.“
Dlhoročná tradícia
Prešovská detská univerzita je súčasťou programu celoživotného vzdelávania Prešovskej univerzity v Prešove.
História tohto podujatia sa začala písať od roku 2008, kedy sa zároveň stali členmi siete detských univerzít v Európe – European Children´s University Network.
Za posledných 10 rokov absolvovalo PDU 1845 mladých študentov, o ktorých sa staralo vyše 300 študentov.
Bohatý a vždy zaujímavý program realizovalo približne 500 lektorov a prednášajúcich.
Hlavnou myšlienkou je realizácia kultúrno-osvetových aktivít s deťmi prostredníctvom netradičnej formy a zaujímavých metód práce.
„Cieľom projektu je podnietiť v deťoch záujem o uchovávanie a poznávanie národného kultúrneho dedičstva s osobitným zameraním na svoj (šarišský) región, na rozvoj multikultúrnych vzťahov a zároveň im sprostredkovať možnosť nahliadnuť do univerzitného spôsobu vzdelávania, stimulovať detský bádateľský inštinkt v oblasti spoločenskovedných a prírodovedných disciplín, motivovať ich k celoživotnému vzdelávaniu a úsiliu dosiahnuť raz skutočné vysokoškolské vzdelanie,“ uvádzajú organizátori detskej univerzity.
Nadväznosť na tradície
Jedným z cieľom tohto podujatia je aj nadväznosť na dlhoročné tradície v oblasti vzdelávania v meste Prešov, ktoré od 14. storočia eviduje v archívoch prvé verejné školy.
Významné je aj prešovské Evanjelické kolégium, ktoré bolo významným centrom vzdelanosti v Uhorsku.
Zriadené bolo v polovici 17. storočia a ako rektor tu pôsobil aj Jan Amos Komenský.
Vďaka významným osobnostiam, ktoré študovali, ale aj pôsobili v našom meste, získal Prešov aj označenie Atény nad Torysou.
„PDU chce kráčať v týchto šľapajách, zamierava sa na elementárne ľudské kultúrne hodnoty: na to, aby sa človek už v detstve oboznamoval s vlastnými tradíciami a bol tak pripravovaný tolerantne a partnersky viesť multikultúrny dialóg v etnicky pestrom prostredí (nielen) šarišského regiónu,“ uvádzajú organizátori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári