PREŠOV. Mestskí pracovníci ešte nestihli odstrániť všetky spôsobené škody po búrke, ktorá sa Prešovom a okolím prehnala približne pred dvoma týždňami, a už intenzívne pracuje na aktuálnych škodách po nedeľňajšej smršti.
Ničivé búrky so silným dažďom a intenzívnymi zrážkami už od mája v meste spôsobili škody za státisíce eur, vyvrátili veľké množstvo stromov, poškodili cesty aj strechy obytných domov.
Posledná intenzívna búrka s charakterom supercely sa prehnala Prešovom a okolím v nedeľu.
Slovenský meteorologický ústav však varuje, že nemusí ísť zďaleka o poslednú extrémnu búrku.

Májová supercela s povodňou
Prvá tohoročná búrka charakteru supercely zasiahla Prešov 12. mája. Postihla celý región okolo rieky Torysa od Lipian až po Prešov.
Najskôr sa v Sabinove a okolí strhla prudká búrka s krupobitím, ktorá za niekoľko minút zasypala krúpami a zaliala vodou ulice mesta. Niekoľko úsekov ciest v meste bolo za pár minút neprejazdných.
Podobné problémy mali aj ďalšie obce v okrese Sabinov, v páse od Levočských vrchov smerom na juh údolím Torysy. Ulice sa počas tejto búrky zmenili na rieky.
Búrka zasiahla Prešov od severu, ako prvé Sídlisko III. Silné krupobitie vtedy trvalo približne 20 minút.
Najväčšie problémy spôsobili dažde hlavne na uliciach Bajkalská, Prostejovská, Mirka Nešpora, ale aj na Sabinovskej či Veselej ulici.

Fatálne následky búrky však boli v máji hlavne v mestskej časti Šidlovec, kde voda z okolitých lesov a lúk za niekoľko minút zaliala ulice.
Podľa údajov SHMÚ v Prešove napršalo počas búrky vyše 40 milimetrov zrážok. Mesto rovnako vyhlásilo tretí stupeň povodňovej aktivity.
Najväčší nápor supercely bol v severnej časti mesta. Mestská časť Surdok bola úplne odrezaná od sveta a celá zaplavená vodou.
Rovnako ako po poslednej nedeľňajšej búrke, aj tá májová spôsobila to, že množstvo spadnutej vody nedokázala dostatočne rýchlo odvádzať kanalizácia a dažďová voda sa začala zhromažďovať na viacerých uliciach a námestiach. Navyše zaplavila aj niektoré suterény domov.

Zdevastované stromy po 5. júli
O necelý mesiac sa Prešovom prehnala ďalšia ničivá supercela, ktorá zasiahla aj okolité obce.
Búrka z 5. júla zanechala za sebou škody len na mestskom majetku takmer za 60-tisíc eur.
Krátko po nej bola v meste rovnako vyhlásená mimoriadna situácia. Na viacerých miestach v meste ostali polámané stromy, niektoré poškodili aj zaparkované autá, vietor poznačil aj strechy.
Problémy mali vodiči na cestách pre zlú viditeľnosť, navyše vypadávalo aj verejné osvetlenie.
Búrka znova najprv zasiahla severnú časť mesta a najviac škôd bolo opäť na Sídlisku III, kde poškodilo a zlomilo desiatky stromov.
Následky tejto búrky sú stále viditeľné na sídliskách aj v týchto dňoch.
Bolo potrebné zrezávať staré stromy, aby sa predišlo podobným škodám.
„Podľa aktuálnej situácie je približne 95 percent škôd odstránených. Ide hlavne o nebezpečne polámané a naklonené stromy. Rovnako sú odstránené zlámané konáre z chodníkov a ciest,“ informoval tlačový referent mestskej radnice Milan Grejták.

Slabšie repete po troch dňoch
Ďalšia búrka charakteru supercely zasiahla Prešov o tri dni neskôr, 8. júla.
Zo štyroch veľkých búrok mala najmenšie následky, zasiahla časť mesta a večer sa posunula smerom na juh.
Aj tu však hasiči odstraňovali popadané stromy, ktoré nevydržali nápor vetra a dažďa. Tie dorazili najmä stromy, ktoré boli poškodené tri dni predtým.
Búrka sa zaobišla bez zranení.

Zatiaľ posledný úder ničil aj v centre mesta
Aktuálne sa však pracuje na posledných škodách, ktoré spôsobila v poradí už štvrtá supercela v nedeľu.
Okrem okresných miest a obcí ako Ražňany, Sabinov, Vranov nad Topľou či Šarišských Michalian tentoraz zasiahla aj centrum Prešova a Sídlisko Sekčov.
Zničený Južný park bol v nedeľu uzatvorený a aktuálne sa pracuje na odstránení všetkých škôd, ktoré búrka v meste napáchala.
Rovnako išlo o supercelu, ktorá zaplavila cesty mesta. Kanalizácie nezvládali odvádzať návaly vody, na viacerých miestach vypadla elektrina.

Piatková supercela na severovýchode
Pred pár dňami, v piatok 21. júla, intenzívna búrka s charakterom supercely zasiahla aj severovýchod Slovenska.
Napáchala škody v okresoch Bardejov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Humenné, Snina a Michalovce.
Prešovskí krajskí hasiči zasahovali v obciach Gribov a Olšavka (okres Stropkov), Hažín nad Cirochou (okres Humenné) a Nižný Hrabovec (okres Vranov n/Topľou).
Popadané stromy potrápili aj hasičov v Michalovskom okrese. Jeden odstraňovali zo železničnej trate pri meste Strážske, ďalšie na ceste na hlavnom ťahu od Strážskeho do Vranova nad Topľou.
Starosta obce Gribov v okrese Stropkov Štefan Mulík vyhlásil mimoriadnu situáciu.
Silná búrka pováľala stromy, vietor strhol strechu z domu smútku aj z jedného rodinného domu, v ktorom žije sedem ľudí. V obci bolo poškodené aj elektrické vedenie.

Ľudia by mali byť ostražití
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pred búrkami pre celé územie Slovenska aj na najbližšie dni.
Je dôležité vyvarovať sa prípadným škodám správnou prevenciou. Ľudia by preto mali dbať hlavne na to, aby strechy boli v dobrom technickom stave.
Predíde sa tak ich poškodeniu silným vetrom, ktorý môže strhnúť jej časť alebo ju dokonca odniesť celú.
„Ak odchádzame z domácnosti a vieme, že môžu prísť búrky, mali by sme dôkladne pozatvárať okná, dvere, ventilácie či svetlíky. Z elektrických spotrebičov je tiež dobré vytiahnuť prívodné šnúry z elektrickej siete, prípadne vypnúť elektrické ističe. Predíde sa tak poškodeniu spotrebičov úderom blesku,“ vysvetlil hovorca poisťovne Generali Milan Janásik.
Čo je supercela a prečo sa tento výraz používa tak často
Keďže neustále pribúda otázok čitateľov, čo je supercela a prečo nestačí pojem búrka z tepla, žiada si tento termín vysvetlenie.
Predovšetkým, je to odborný termín, ktorý sa používa v meteorológii a klimatológii už dlhé roky.
To, že sa stal v posledných mesiacoch mimoriadne frekventovaný, zapríčiňuje nezvyčajne veľký výskyt búrok, ktoré dosahujú charakter supercely, Nie je to teda nejaký umelý novotvar.
Laicky povedané, každá supercela je búrka, ale len veľmi malé, mizivé percento búrok dosiahne charakter supercely.
Podľa facebookového profilu SHMÚ - presne vzaté, búrka je jav, supercela je objekt.
Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna.
Supercely bývajú sprevádzané obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou.
Od ostatných búrok líši tým práve tým, že jej výstupný prúd rotuje. Teda má mezocyklónu, hoci rotáciu pri pohľade na samotný oblak nemusí byť vidno.
Rotujúci výstupný prúd umožňuje jej dlhú životnosť, rádovo aj niekoľko hodín bez toho, aby bola súčasťou väčšieho komplexu búrok.
Má totiž dobre separované zostupné a výstupné prúdy, zostupné ju tak neodrežú od prítoku teplého a vlhkého vzduchu, z ktorého "žije".
Supercely sú v Európe pomerne vzácne, nie však neobvyklé. V tomto roku je ich výskyt na východnom Slovensku podstatne vyšší, než v minulosti.
Zdroj: shmú, wikipedia.sk, jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári