PREŠOV. Východné Slovensko zaznamenáva už od mája intenzívne búrky, čoraz častejšie charakteru supercely.
Veľká spúšť ostáva po búrkach hlavne na prešovských sídliskách i v okolitých obciach. Mesto v tomto roku zasiahli už štyri supercely a ďalšie silné búrky.

Faško: Štatistický dôkaz nie je
Podľa klimatológa Pavla Faška neexistuje štatistický dôkaz, že v Prešove sa vyskytuje viac búrok, ako napríklad v ostatných častiach Šariša alebo v iných regiónoch východného Slovenska, kde sa v lete vyskytuje najviac búrok.
„V tejto súvislosti je zaujímavé, že aj nemecký Berlín zasiahli v tohtoročnom lete silné búrky už viackrát a následne sa tam opakovali aj povodne,“ vysvetlil Faška.
Podobné intenzívne búrky s charakterom supercely zaznamenáva od začiatku teplých dní práve východné Slovensko.
Veľké mestá majú smolu
V súvislosti s mestskými a vidieckymi sídlami treba podľa Faška rešpektovať fakt, že Prešov aj Košice patria medzi najväčšie mestá na Slovensku.
Intenzívny dážď, silný nárazový vietor či blesky veľmi pravdepodobne v takýchto mestách spôsobia viac škôd ako v menších sídlach.
„V mestách je veľký podiel betónových a asfaltových povrchov, ktoré urýchľujú odtok vody zo zrážok a tým môžu viac zaťažovať kanalizačné rozvody,“ vysvetlil klimatológ a dodáva, že aj koncentrácia domov a bytových domov podmieňuje rast škodových udalostí vplyvom nepriaznivého počasia.
Dodal, že prudké a časté zásahy intenzívnych zrážok teda súvisia predovšetkým s väčším územím daných miest, ktorému sa jednoducho prietrž mračien spojená s dažďom a vetrom nevyhne v porovnaní s menšími okresnými mestami či obcami východného Slovenska.

Treba sledovať výstrahy
Keďže je stále ešte len polovica leta, podľa klimatológa sa nedá vylúčiť, že pri určitých meteorologických podmienkach, ktoré budú priaznivé pre vznik búrok, sa nemôžu vyvinúť aj silné búrky, ktoré majú väčší ničivý potenciál.
„Preto je pri určitých aktivitách dôležité sledovať predpovede počasia a vývoj poveternostnej situácie. Treba venovať pozornosť aj výstrahám na výskyt búrok a v prípade vzniku a postupu búrky určitým smerom urobiť rozhodnutia a opatrenia na elimináciu, prípadne zníženie škodových dôsledkov,“ dodal klimatológ.
Čo je supercela a prečo sa tento výraz používa tak často
Keďže neustále pribúda otázok čitateľov, čo je supercela a prečo nestačí pojem búrka z tepla, žiada si tento termín vysvetlenie.
Predovšetkým, je to odborný termín, ktorý sa používa v meteorológii a klimatológii už dlhé roky.
To, že sa stal v posledných mesiacoch mimoriadne frekventovaný, zapríčiňuje nezvyčajne veľký výskyt búrok, ktoré dosahujú charakter supercely, Nie je to teda nejaký umelý novotvar.
Laicky povedané, každá supercela je búrka, ale len veľmi malé, mizivé percento búrok dosiahne charakter supercely.
Podľa facebookového profilu SHMÚ - presne vzaté, búrka je jav, supercela je objekt.
Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna.
Supercely bývajú sprevádzané obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou.
Od ostatných búrok líši tým práve tým, že jej výstupný prúd rotuje. Teda má mezocyklónu, hoci rotáciu pri pohľade na samotný oblak nemusí byť vidno.
Rotujúci výstupný prúd umožňuje jej dlhú životnosť, rádovo aj niekoľko hodín bez toho, aby bola súčasťou väčšieho komplexu búrok.
Má totiž dobre separované zostupné a výstupné prúdy, zostupné ju tak neodrežú od prítoku teplého a vlhkého vzduchu, z ktorého "žije".
Supercely sú v Európe pomerne vzácne, nie však neobvyklé. V tomto roku je ich výskyt na východnom Slovensku podstatne vyšší, než v minulosti.
Zdroj: shmú, wikipedia.sk, jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári