VÝCHOD. Predovšetkým na ženy číhajú pri vode aj nepríjemné mikroorganizmy. Tie môžu byť pôvodcami zápalov intímnych partií. Svoje o tom vedia aj lekári, na ktorých sa ženy obracajú. Viac pre týždenníky MY porozprával gynekológ MUDr. Peter Hladký.
Je leto obdobím, keď do ambulancií lekárov prichádza viac žien s gynekologickými ťažkosťami? Aké problémy ich trápia najčastejšie?
„Nemám pocit, aby v tomto období bolo viac žien ako v iné ročné obdobie. Je to dovolenkové obdobie a je len málo pacientiek, ktoré si vyberú dovolenku v lete za účelom návštevy gynekologickej ambulancie.
Zvyčajne ide skôr o akútne gynekologické problémy, ktoré môžu dovolenku pokaziť. Najčastejšie sú to zápaly ženských pohlavných orgánov, najčastejšie pošvy, potom nepravidelnosti menštruačného krvácania, ako aj žiadosti o posunutie termínu menštruácie do obdobia po dovolenke.“
Čo vyvoláva tieto zápaly pošvy?
„Zápal pošvy, alebo kolpitídu vyvoláva zvyčajne premnoženie baktérií alebo plesní. Tie sú prirodzenou súčasťou pošvového prostredia, ktoré je narušené najčastejšie pri zmene pH v pošve.
K tomu dochádza napríklad pri pohlavnom styku, alebo ak sa do pošvy dostane cudzia látka, napr. aj voda z bazéna, najmä ak je obsah chlóru príliš vysoký. Najčastejším pôvodcom sú plesne rodu Candida.
Tento zápal sa najčastejšie prejavuje svrbením a bielym tvarohovitým výtokom a ženy ho poznajú pod označením mykóza. Nemenej častí sú však aj bakteriálni a zriedkavejšie parazitárni či vírusoví pôvodcovia týchto zápalov.
Tí sa prejavujú rôzne zafarbeným, často zapáchajúcim výtokom, prípadne začervenaním okolia pošvy, pálením, výnimočne pľuzgiermi na koži.
Pri zanedbaní infekcie sa pridružujú ťažkosti s močením a bolesti podbrušia so zvýšenými teplotami. Ako príklad môžem uviesť črevné baktérie, chlamýdie, mykoplazmy, trichomonády, neisserie, či herpesvírusy. Často však je infekcia zmiešaná.“
Čo robiť v prípade ťažkostí?
„Pri ťažkostiach, ako je pálenie a svrbenie v pošve doprevádzané výtokom z pošvy, často aj so zápachom, je vždy lepšie navštíviť gynekologickú ambulanciu ako sa pokúšať o samoliečbu.
Pacientky si často aplikujú nevhodné krémy, ktoré vôbec nie sú určené na použitie do pošvy, a samozrejme gynekológovi skomplikujú aj určenie patogénu ktorý infekciu spôsobil, pretože nie je možné odobrať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie a nie je možné zhodnotiť charakter výtoku v pošvy, hlavne jeho farbu a konzistenciu, prípadne jeho mikroskopické vyšetrenie.
Na základe toho je možné nasadiť správnu lokálnu liečbu do pošvy.
V prípade nedostupnosti gynekologickej ambulancie je možné pokúsiť sa o samoliečbu voľne predajnými protiplesňovými masťami, ktoré je však nutné aplikovať aj dovnútra pošvy, nie len do okolia klitorisu.
Dôležité je aj palpačné vyšetrenie, čiže vyšetrenie maternice a vaječníkov pohmatom, pretože infekcia sa môže rozšíriť z pošvy ascendentne, teda vycestovať kanálom krčka maternice až do jej dutiny a následne vajcovodmi až k vaječníkom.
V takomto prípade je nutná celková antibiotická liečba. To je nebezpečné hlavne u mladých žien, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.
Takýto zápal vajcovodov a vaječníkov môže viesť k ich zrastom a znepriechodneniu vajcovodou, v najhoršom prípade k nahromadeniu hnisu, vytvoreniu abscesu s nutnosťou operačného odstránenia vaječníka a vajcovodu, čo významným spôsobom znižuje pravdepodobnosť otehotnenia v budúcnosti.“
Mnoho žien uprednostňuje kúpanie v mori v domnienke, že znížia riziko gynekologických ochorení. Je morská voda bezpečnejšia?
„Slaná morská voda ma antiseptický účinok, čiže je naj-vhodnejšia na kúpanie, samo-zrejme, pokiaľ vedľa našej pláže neústi vývod kanalizácie hotela.
Treba dať pozor aj na veľmi obľúbený a romantický sex na piesočnej pláži. V piesku sú často výkaly zvierat obsahujúce baktérie a parazity, ktoré vám môžu spôsobiť gynekologické, ale aj zažívacie ťažkosti.“
Vynechať kúpanie, keď sa ortuť teplomera dvíha nad tridsiatku, je pre väčšinu z nás nemysliteľné. Ako môžeme gynekologickým ochoreniam v letných mesiacoch predchádzať?
„Lepšie je kúpať sa v prírodných najlepšie tečúcich vodách, samozrejme overených hygienikmi, ako v umelých kúpaliskách, kde je teplota vody vyššia a tým vhodnejšia pre množenie mikróbov.
Po kúpaní si treba čo najskôr vyzliecť mokré plavky, aby sme predišli podchladeniu panvy. V letných horúcich mesiacoch je lepšie vyhnúť sa nepriedušnej spodnej bielizni, vhodná je bavlnená, ktorá pohlcuje vlhkosť.
Vložky a tampóny používať výhradne pri menštruácii a vyhnúť sa im počas infekcie. Pri samotnom kúpaní čiastočnou ochranou môžu byť tampóny napustené vazelínou, ktoré zabraňujú preniknutiu prechlórovanej, alebo znečistenej vody do pošvy.
Ženy by sa mali vyhýbať aj zvýšenému príjmu sacharidov a vo zvýšenej miere dbať o osobnú hygienu.
Pri intímnej starostlivosti je najlepšie umytie čistou vodou, prehnané oplachy a výplachy syntetickými prípravkami, mydlami či gélmi môžu taktiež narušiť prirodzenú mikroflóru pošvy.
V prípade opakovania sa pošvových infekcií sa odporúča aj vyšetrenie na imunoalergolickej ambulancii s vylúčením oslabenia celkovej imunity organizmu prípadne dnes už dostupná autovakcinácia.“
Článok vyšiel v týždenníku Vranovské noviny.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári