PREŠOV. Jedno z júlových vydaní Prešovských novín roku 1987 priblížilo nielen jahodové plantáže v Sabinove, ale aj zákulisie výroby dodnes veľmi obľúbených tyčiniek.
Ako vyzerala inzercia v roku 1987 a kde všade v tom čase ponúkali pracovné miesta? To všetko sme našli v archíve.
Júl 1987
Pri výrobe slanej pochúťky
Z hlavnej cesty, smerujúcej do Lipian, je to kúsok. Zopár metrov treba odbočiť doprava na neveľký vŕšok. Stojí tam veľký dom. Na prvý pohľad vyzerá celkom obyčajne, aspoň zvonku.
Nebyť tabule s nápisom Družstevný obchodný a výrobný odborový podnik – výrobná prevádzkareň Lipany, človeka by ani nenapadlo, že práve sem smerujú kroky tridsiatich ľudí – členov BSP, založenej 1. júla 1972 vtedajšou vedúcou Klárou Guľášovou.
Sme vo výrobni kornútok na zmrzlinu, kde robia štyri ženy. A o pár krokov ďalej v neveľkej hale – v kolíske vo veľkom sa rodiacich chutných drutyčiniek.
Pri spracúvaní cesta (a nie je ho málo – za deň 1243 kg) pracujú dve ženy. C. Smetanková: „Hotové cesto uložíme do zásobníka stroja. Potom prechádza hnetiacimi valcami. Vedľajšie ho režú na tenké povrazce, rezací ich podelí na požadovanú veľkosť.“
Púť sa ešte nekončí. Spojovacími reťazcami prechádzajú povrazce cesta cez lúhovú kúpeľ, solia sa. Chvíľa na pečiacom rošte im dodá potrebnú tvrdosť i sfarbenie.
Sú už chutné a chrumkavé, no horúce. Také hotové, len mierne ochladené vetrom ventilátorov sa dostávajú do deliacich žliabkov a odtiaľ po usmernení šikovnými rukami usmiatych žien padajú do vrecúšok.
Ešte pod horúcim zovretím stroja označenie dátumu výroby na okraji vrecúška a poď s ním do kartónu.
Takto na starých 16-ročných strojoch značky HAAS vyrobia za jednu šestnástku 21 000 vrecúšok drutyčiniek, čiže 420 kartónov.
Roku 1986 len do MĽR expedovali 16 000 kartónov za 1 440 000 korún v maloobchodných cenách. Zásobujú celý Východoslovenský kraj.
Celkový ročný plán prevádzky bol 4 900 000 vrecúšok. Skutočnosť – 5 146 550. Vo veľkoobchodných cenách 5 839 633 korún.
Aká budeš, pešia zóna v Prešove?
V dňoch 16. ž 21. júna 1987 sa v prešovskej mestskej hale uskutočnilo vyhodnotenie súťažných návrhov verejnej anonymnej urbanisticko-architektonickej súťaže Pešia zóna Prešov.
Vypísal ju VS KNV na podnet Útvaru hlavného architekta okresu Prešov. Ukončená bola 1. júna 1987.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári