HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Kaštieľ a archeopark Živá archeológia v Hanušovciach nad Topľou pripravili na sobotu 29. júla v program zameraný na návrat do praveku. Uskutoční sa od 14. do 18. h.
Vďaka projektu Stretnutia s dejinami v archeoparku sa doteraz mohli návštevníci preniesť do staršej a mladšej doby kamennej, nadchádzajúce Stretnutie s dejinami ich presunie do doby bronzovej.
Pripravili archeofestival
Jednotlivé obdobia sú prezentované prostredníctvom obydlí, ich vybavenia a technologických zariadení.
Hanušovské múzeum patrí pod Krajské múzeum v Prešove.
Jeho riaditeľka Mária Kotorová informovala, že pre návštevníkov tentoraz pripravili archeofestival nazvaný Kovoliatci doby bronzovej.
Ten im umožní spoznať život ľudí ovládajúcich metalurgiu farebných kovov.
"Uvidíme predovšetkým kovolejárstvo bronzu, čo je technologicky i časovo náročná činnosť. Predstavia ju naši priatelia z Poľska pod vedením Dariusza Kika, ktorí nám pred časom predviedli odlievanie čepele bronzového meča a teraz by mali odliať jeho rukoväť. Pre tých, ktorým sa nechce iba pasívne prizerať, ale sa chcú priamo zapojiť do práce, pridáme jednoduchšiu činnosť s medeným drôtom," uviedla riaditeľka.
Hostia si budú môcť vlastnoručne zhotoviť prstienok aj náramok v štýle doby bronzovej.
Rôzne zábavné aktivity
Svet mladšej, neskorej doby bronzovej priblíži aj šport a zábava.
Návštevníci si budú môcť vyskúšať hod oštepom s bronzovým hrotom, streľbu z luku, k dispozícii im bude tiež výstroj a výzbroj bojovníka doby bronzovej.
Môžu sa zapojiť aj do zhotovovania keramiky v štýle kultúr popolnicových polí či urobiť si miniatúry z hliny a vypáliť si keramiku v jame.
V ponuke je tiež tkanie na malých krosnách, pletenie z prútia, štiepanie kameňa a ochutnávka kuchyne z doby bronzovej.
Kto sa zapojí do súťaží charakteristických pre dobu bronzovú, získa titul Človek doby bronzovej a dostane sa do hry o spomienkové ceny.
Vstup na podujatie je voľný, podporil ho Fond na podporu umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári