Prešov senzačne triumfoval na ihrisku majstra

(Autor: TASR)
TASR|29. júl 2017 o 20:52

Tatran v oslabení vyhral v Žiline 3:2, rozhodol z penalty.

ŽILINA. V 2. kole futbalovej Fortuna ligy sa predstavil Tatrana Prešov na pôde majstrovskej Žiliny.

Prešovčania výborne začali, dvakrát viedli, keď oba ich góly strelil Roland Černák, letná posila z Dunajskej Stredy.

Ešte pred prestávkou však prišla penalta pre domácich, z ktorej vyrovnali, vzápätí červená karta po druhej žltej pre strelca Černáka a vykázanie trénera Tatrana Janteka na tribúnu.

V druhom polčase Prešov dlho odolával drvivému tlaku domácich, po hodine hry však po faule v šestnástke z pokutového kopu poslal Prešov opäť do vedenia Streňo.

Tatran potom odolával tlaku Žiliny až do konca a pripísal si senzačné prvé tri body v sezóne.

MŠK Žilina - 1. FC Tatran Prešov (fotogaléria): fotogaléria

3.8.2017

Nevídaný prvý polčas

V súboji majstra s Prešovom bolo rušno už od úvodu. V 4. min. si dobre narazil so spoluhráčom Černák a krížnou strelou vo veľkom vápne nedal Mandousovi šancu.

Šošoni však odpovedali rýchlo, keď po pravej strane potiahol loptu Špalek, odcentroval pred bránu, Škvarkova strela sa odrazila od brániacich hostí k Polievkovi a letná posila MŠK strelila svoj prvý súťažný gól za Žilinu.

V 12. min. mohol Polievka pridať aj druhý gól, ale krížnou strelou iba opečiatkoval ľavú žrď Talianovej brány.

Prešov však onedlho opäť viedol, z pravej strany odcentroval do šestnástky Issa a Černák z prvej po zemi prekonal Mandousa i po druhý raz.

Domáci sa snažili vyrovnať, v 21. min. kapitán Škvarka naservíroval loptu Káčerovi, ale jeho dobrý pokus minul ľavú žrď prešovskej brány o pár decimetrov.

Hralo sa v dobrom tempe, viac z hry mala Žilina, ale vo finálnej fáze volili jej hráči zložitejšiu cestu a Talian tak nemal veľký problém udržiavať dobrý výsledok.

V závere polčasu sa však Prešovčania potopili sami. V 39. min. stiahol Vavra pred bránou k zemi Streňo a sám faulovaný potom vyrovnal z penalty na 2:2.

O chvíľu fauloval strelec Černák Diaza a po druhej žltej karte musel predčasne pod sprchy.

Hostia boli nervózni aj na lavičke a po hodení fľaše s vodou na trávnik vykázal hlavný rozhodca Somoláni trénera Tatrana Janteka na tribúnu.

Rozhodla penalta a skvelý Talian

Šošoni sa snažili využiť presilovku o jedného muža okamžite po zmene strán, ale z úvodného druhopolčasového tlaku nevyťažili nič.

Prešov dobre bránil, blokoval pokusy domácich a darilo sa mu odolávať.

Po hodine hry Prešovčania dokonca opäť viedli, keď Vallo fauloval jedného z hostí a Streňo sa z penalty nemýlil.

Domáci kouč Adrián Guľa reagoval dvojitým striedaním a posilnením ofenzívy, ale tej sa v prehustenej obrane nedarilo presadiť.

Tlak Žilinčanov narastal, hostia sa prakticky nedostávali za polovicu ihriska, ale zato držali pre nich výborný výsledok.

V 75. min. vyslal dobrý pokus na Taliana striedajúci Holúbek, ale gólman Prešova výborným zákrokom podržal svoj tím.

Domáci boli nervózni, hra sa im nedarila podľa predstáv a Tatranu sa darilo držať ich na uzde. V 88. min. mohol vyrovnať Mráz, no prehlavičkoval bránu Prešova.

V nadstavenej trojminútovke sa domácim už nepodarilo na hostí nič vymyslieť, a tak je majster po úvodných dvoch kolách súťaže prekvapujúco bez bodu.

Hlasy po zápase

Adrián Guľa, tréner Žiliny: Futbal má krutú podobu pre chlapcov. Je to zrejme preto, aby sme v procese rozvoja hráča ešte viac pridali a boli dôslednejší. Súper bol neskutočne produktívny, bol u nás trikrát a strelil tri góly, čo je na môj vkus veľmi veľa. Treba to však rešpektovať. Očakával som ale, že budeme produktívnejší my. Chalani šliapali naplno, bolo nás síce o jedného viac, ale chýbal trošku väčší kumšt a niečo navyše, čo by prispelo ku gólu a zvrátilo výsledok. Emočne to chalani nemajú ľahké, ale podporíme ich a pôjdeme ďalej, pretože je to súčasť ich rozvoja. Súperovi zagratulujem, oceňujem skalných fanúšikov, ktorí neriešili výsledok a do poslednej minúty stále verili našim hráčom. V športe sú očakávania, že tím, ako my, bude stále vyhrávať, ale preto je to šport, že niekedy aj outsider hrajúci o jedného menej zápas takýmto spôsobom zvládne. Moji chalani mali ťažšiu školu, ale asi ju v kariére potrebujú.

Pavol Mlynár, asistent trénera Prešova: Bol to presne ten výkon, s ktorým sme sa chceli prezentovať: oduševnený a poctivý po celý zápas. Prvý polčas bol z našej strany kvalitný, bola to výzva hrať proti kombinačne kvalitnému a skúsenému súperovi. V druhom polčase sme kvôli oslabeniu museli upraviť taktiku a stiahnuť sa, ale verili sme, že poctivým výkonom a nejakou brejkovou situáciou sa presadíme. Neostáva mi nič iné, len chlapcom poďakovať.

MŠK Žilina - 1. FC Tatran Prešov 2:3 (2:2)

Góly: 7. Polievka, 40. Vavro (11 m) - 4. a 16. Černák, 60. Streňo (11 m).

Rozhodovali: Somoláni - Kováč, Pozor, ŽK: Káčer - R.Černák, Streňo, Talian, ČK: 44. R. Černák po druhej ŽK, 2 025 divákov

Žilina: Mandous - Vallo (64. Mráz), Vavro, Kaša, Mazáň (64.Holúbek) - Diaz, Káčer - Škvarka - Špalek, Otubanjo, Polievka (81. Jankauskas)

Prešov: Talian - Streňo, Udeh, Dzurík, Kačala - T. Sedlák - Grešák (35. Micherda), Katona, R. Černák, Issa (66. Dupkala) - Wiezik (74. Keresteš)