NIŽNÝ HRUŠOV. Život v Nižnom Hrušove vo Vranovskom okrese spestruje aj činnosť viacerých organizácií.
O tom, že je o ne záujem, svedčí aj počet ich členov. Futbalistov je 70, dobrovoľných hasičov 30 a aktívnych dôchodcov 122.
Sedemdesiat rokov futbalu
Futbalový klub má v obci svoju tradíciu už od roku 1947. Zastúpené sú všetky vekové kategórie od prípravky, žiakov, dorastencov až po dospelých.
"Máme dokonca aj jednu žiačku, ktorá sa hre venuje aktívne," priblížil obecný poslanec a predseda kultúrno-športovej komisie Miroslav Kužma.
Z Nižného Hrušova vzišli podľa jeho slov napríklad Ján Leško, ktorý bol reprezentantom SR do 21 rokov, momentálne je vo Francúzsku.
"Z tej staršej generácie spomeniem Mariána Palka, ktorý si zahral federálnu ligu," doplnil.
Citeľný nie je v obci len rozvoj futbalu.
"Mali sme tu majstra sveta v silovom trojboji Petra Marčáka, ktorý momentálne pôsobí v Kanade. Teraz nám vyrastá ďalší nový športovec - Adrián Baran, ktorý sa venuje atletike, konkrétne vrhu guľou," povedal Kužma .
V priestoroch futbalového ihriska sa mu snažia poskytnúť podmienky na tréning, preto tu vybudovali klietku na vrh guľou, oštepom a diskom. "Je zároveň aj členom futbalového mužstva," dodal.

Hasiči zasahujú aj súťažia
Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) funguje v obci 25 rokov.
"Máme zhruba 30 členov, z toho osem dievčat. K dispozícii máme techniku, ktorá nám stačí na ten prvotný zásah," uviedol predseda DHZ Peter Marjov s tým, že sú nápomocní nielen v Nižnom Hrušove, ale aj v okolitých obciach.
Ročne absolvujú približne desať výjazdov k požiarom. Vekové rozhranie členov je od 15 približne do 40 rokov.
"Dvere máme otvorené stále pre každého. Je to však skôr o voľnom čase a vzťahu k dobrovoľníctvu," zdôraznil.

Aktívni dôchodcovia
Základná organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku v Nižnom Hrušove je aktívna vo viacerých oblastiach.
"Voľný čas sa snažíme vyplniť organizovaním spoločenských podujatí v priebehu celého roka," informovaljej predseda Juraj Barkóci.
Začiatkom roka je to napríklad bál, na jar akcia pre záhradkárov, kde sa učia rezať a tvarovať ovocné dreviny.
"Uskutočňuje sa to v poslednej dobe vo farskom sade. Máme aj svojho lektora," priblížil.
Medzi sezónne akcie patrí maľovanie kraslíc či výroba rôznych ozdôb. Na populárnej Zemplínskej ostrej kose pracujú počas celého roka.
V lete organizujú okrem iného tzv. pochod k hrušovským krížom, počas ktorého spoznávajú tunajšiu prírodu.
"Koncom roka pripravujeme na obecnej fontáne tiež adventný veniec," spomenul Barkóci.
Dôchodcovia využívajú aj možnosť vzdelávania. "Starosta nám zabezpečil dva počítače, ktoré máme k dispozícii. Máme aj internet, takže ak si potrebujeme niečo vybaviť, nie je problém," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári