PREŠOV. Približne pred dvoma rokmi mladí vývojári z prešovskej firmy Nolimit Developers prišli s myšlienkou zjednodušiť a vylepšiť Prešovčanom život.
Zamerali sa mestskú hromadnú dopravu (MHD), ktorá bola v tom čase veľmi problematická.
Takmer v celom meste dodnes sú na dennom poriadku dopravné zápchy, čo ovplyvňuje aj cestovné poriadky MHD.
V roku 2016 Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) v mestskej doprave prepravil 32 miliónov osôb.
Konkrétna poloha autobusu
Aj preto u mladých vývojárov vznikla myšlienka vytvorenia mobilnej aplikácie o prešovskej MHD, prostredníctvom ktorej bolo ešte pred pár mesiacmi možné zistiť aktuálnu polohu spoja, a teda aj jeho prípadné meškanie.
Ľudia po stiahnutí aplikácie mohli kdekoľvek zistiť, či už je čas ísť na zastávku. V prípade meškania sa mohli vyhnúť dlhému čakaniu na spoj.
„Nikoho nebavilo postaviť sa na zástavku a čakať, kedy autobus príde, ak vôbec príde,“ uvádza jeden z vývojárov aplikácie Matej Lukáč.
Táto funkcia aplikácie bola okrem iného užitočná aj pre šoférov, ktorí si prostredníctvom nej mohli zistiť, v ktorých častiach Prešova je momentálne zápcha či kolóna a mohli sa jej vyhnúť.
Aplikácia je bezplatná, ľudia ju teda môžu používať bez akýchkoľvek nákladov.
„Jej účelnosť, jednoduchosť a praktickosť je najdôležitejšia vec, ktorú sme ňou chceli dosiahnuť. Svedčia o tom hlavne čísla stiahnutí, počet aktívnych užívateľov a kladná odozva od cestujúcich,“ vysvetľuje Lukáč.

Dopravný podnik zablokoval dáta
V marci tohto roka sa situácia s mobilnou aplikáciou skomplikovala.
Verejné GPS dáta, ktoré využíva Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) okrem iného aj v autobusoch na určovanie a oznamovanie konkrétnych zastávok, boli podnikom zablokované.
Sledovanie polohy vozidiel MHD je v súčasnosti len pre internú potrebu dopravcu.
Najhlavnejšia funkcia aplikácie fungovala práve na princípe napojenia na verejne dostupné GPS dáta.
Vďaka nim bolo možné určiť polohu autobusu, zároveň sa zobrazovala pri určitej linke v mobilnej aplikácii.

Mesto Prešov totiž ponúka rôzne otvorené dáta, ktorých hlavný cieľ definuje ako zlepšovanie spravovania vecí verejných cez zvyšovanie transparentnosti, efektivity a zodpovednosti.
Mesto má na svojej internetovej stránke zverejnených mnoho dát, medzi nimi napríklad zoznamy zverejnených zmlúv, petície podané občanmi, všeobecné záväzné nariadenia, zoznamy dotácii či počty občanov.
„Cestovný poriadok a ani GPS verejnej hromadnej dopravy však voľne dostupné v počítačovo spracovateľnej podobe nie sú. Pričom vo svete je to už bežný štandard. Ak sa k nám nejaké informácie z DPMP o otvorených dátach aj dostali, boli stále v rovine prísľubov a neurčitých dátumov. Tento stav trvá už druhý rok,“ vysvetľuje Lukáč.
Nedohodli sa

DPMP hovorí, že technicky a právne je v súčasnosti riešené možné sprístupnenie dát aj pre aplikáciu pre verejnosť.
„V marci prezentované údaje boli získané nekorektným spôsobom bez vedomia dopravcu, a tak DPMP nemohol garantovať ich presnosť a spoľahlivosť,“ vysvetlil riaditeľ DPMP Peter Janus a dodal, že podnik v súčasnosti rieši aj otázku otvorených dát.
Na začiatku marca 2017 prišlo informatikom od DPMP oznámenie, že na ich mobilnej aplikácii sú zverejňované údaje o MHD, konkrétne GPS polohy liniek, týkajúce sa činnosti spoločnosti.
„Dopravný podnik uviedol, že medzi ich a našou spoločnosťou doposiaľ nedošlo k žiadnej dohode či zmluve, na základe ktorej môžeme zverejňovať príslušné údaje a informácie o MHD v Prešove,“ vysvetľuje Lukáč.
Dopravný podnik argumentoval nelegálnym a nemorálnym konaním, ktoré zároveň zahŕňalo neoprávnený a nedovolený prienik do ich systému.
DPMP vyvíjal vlastnú
Podľa slov Janusa chce DPMP riešiť v prvom rade zapojenie sa do celoslovenskej aplikácie, s predpokladanou dlhodobou garanciou spoľahlivosti, presnosti a úplnosti poskytovaných informácií.
Aj to je dôvodom, prečo informatikom zaslali oznámenie.
O čosi skôr totiž samotný dopravný podnik začal vyvíjať vlastnú mobilnú aplikáciu cez objednávku dodávateľa, ktorá mala cestujúcim uľahčiť zisťovanie daných odchodov MHD liniek.
„Na túto aktivitu sa odvolali aj v ozname, ktorý nám poslali. Uviedli, že ich aplikácia, na ktorej sa podieľaju viaceré subjekty, je v skúšobnej prevádzke, ale dátum spustenia uvedený nebol,“ objasňuje Lukáč.
Žiadna aplikácia vytvorená DPMP však zatiaľ medzi cestujúcimi reálne nefunguje.
Zapoja sa do celoslovenskej aplikácie
Podnik hovorí o celoslovenskej mobilnej aplikácii pre verejnú osobnú dopravu, ktorá sa postupne buduje a zapájajú sa do nej dopravcovia.
V súčasnosti podobná aplikácie funguje už v Bratislave či v Košiciach.
Po vyriešení technických, programových a právnych záležitostí vstúpi do tejto aplikácie aj DPMP.
Podľa slov Janusa je funkčná aplikácia už prístupná cestujúcim a DPMP o nej plánuje informovať cez odkaz na stránkach podniku.
„Aplikáciu s aktuálnou polohou vozidla MHD predpokladáme s dodávateľom poskytnúť do konca roka. Ide o celoslovenskú aplikáciu s cestovnými poriadkami na jednotlivých linkách, ktorá umožňuje vyhľadanie spojenia a navigáciu na zastávku a do cieľa cesty. Našou snahou je poskytnúť v tejto aplikácii aj skutočnú online polohu vozidiel na linkách MHD. V tomto smere je potrebné vyriešiť spomínané technické, programové a právne záležitosti,“ uvádza Janus.

Nelegálne konanie odmietli
Vývojári mobilnej aplikácie obvinenie z nelegálneho a nemorálneho konania pri tvorbe vlastnej aplikácie MHD Prešov odmietli.
V odpovedi zaslanej DPMP argumentovali, že všetky zdroje, ktoré v aplikácii použili, sú dostupné verejne a bez prieniku do interných systémov spoločnosti DPMP.
„Svojím konaním znepríjemnili život mesačne približne 7-tisíc cestujúcim, ktorí aplikáciu denne používajú. Preto sme v záujme a v prospech obyvateľov mesta požiadali DPMP o obnovenie pôvodného systému až do chvíle, pokiaľ nepríde k zmluvnej dohode, v ktorej bude garantovaná dostupnosť systému. Oznámenie o kroku zo strany DPMP odpojiť cestujúcich od aktuálnej polohy je uvedená aj priamo v aplikácii,“ vysvetľuje Lukáč.
Aj keď dopravný podnik pred pár mesiacmi ponúkol vývojárom aplikácie ponuku spolupráce v podobe výzvy, o žiadnu spoluprácu sa nikto dodnes zo strany DPMP nepokúsil.
„My sme ochotní spolupracovať, dokonca sme niekoľkokrát kontaktovali samotného riaditeľa dopravného podniku, primátorku mesta Prešov a pomáhal nám aj mestský poslanec Richard Drutarovský. GPS údaje sú naďalej z ich strany nedotknuteľné, teda jedna z najdôležitejších funkcií našej aplikácie je naďalej zablokovaná,“ vysvetľuje Lukáč.
Podľa Janusa má konečnú zodpovednosť za stále, presné a správne informácie pre cestujúcich dopravca, nie firma poskytujúca aplikáciu.
„Preto sme zvolili overenú firmu, ktorá garantuje presnosť a spoľahlivosť a špecializuje sa roky na informačné systémy v oblasti dopravy,“ odpovedá na otázku, prečo s vývojármi z Nolimit Developers zatiaľ nenadviazali žiadnu konkrétnu spoluprácu.
Osekaná aplikácia funguje
V súčasnosti je v aplikácii možné zistiť odchody liniek podľa grafikonu DPMP a aktuálne informácie o dočasných obmedzeniach daných liniek či uzatvorení prevádzkových predajní priamo zo stránok DPMP.
V prípade, že DPMP opätovne sprístupni GPS, aplikácia automaticky zobrazí polohy liniek na mape a ich meškanie.
V aplikácii čoskoro pribudne zobrazenie zastávok na mape a taktiež trasy liniek.
Tieto údaje nebudú závislé od systémov DPMP a budú k dispozícii nepretržite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári