VRANOV NAD TOPĽOU/PREŠOV. Splodiť potomka v dnešnej dobe môže byť behom na dlhé trate.
Podľa štatistík v rozvinutých krajinách má problém s počatím každý šiesty pár.
Problémom však nie je len trend odkladania rodičovstva do vyššieho veku. Na vine je aj náš súčasný životný štýl.
Na otázky odpovedal vedúci lekár zo Sanatória Helios Košice MUDr. Peter Hladký.

V súčasnej dobe je čoraz viac párov, ktoré majú problém s otehotnením. Je dnes naozaj taký problém otehotnieť? Prečo?
„U žien je asi hlavným problémom vek. Ženy tehotenstvo často odkladajú kvôli kariére, prípadne do doby, kedy budú na tom lepšie finančne neuvedomujúc si, že sa im nové vajíčka netvoria a spolu s vekom starnú aj tie. Preto sa šanca na otehotnenie, hlavne po 35. roku života výrazne znižuje. U mužov je asi najväčším problémom dnešný uponáhľaný a nezdravý životný štýl a prostredie v ktorom žijú.“
Môže mať na plodnosť vplyv aj prostredie v ktorom človek žije či pracuje?
„Samozrejme. Na kvantitu, aj kvalitu reprodukčných buniek, čiže spermií a vajíčok, vplýva životný štýl mužov aj žien. Nedostatok spánku z dôvodu častých nočných služieb, stres v práci či v domácom prostredí. Zlé stravovanie a nedostatok pohybu. No výrazne vplývajú na plodnosť aj faktory vonkajšieho prostredia a to chemické látky v ovzduší, v strave, prípadne radiácia na pracovisku, práca v prehriatych priestoroch.“
S akými problémami prichádzajú ženy do vášho o centra najčastejšie?
„Prichádzajú k nám ženy s rôznymi gynekologickými ťažkosťami, väčšinou teda súvisiacimi s neplodnosťou. Ale sme radi, že v poslednej dobe to nie sú len ženy samé, ale páry. Teda aj muži pochopili, že problémy s počatím sa týkajú oboch partnerov a to je pre tú ženu veľmi povzbudzujúce a samotnej liečbe nápomocné.“

V minulosti sa neschopnosť otehotnieť zvaľovala spravidla na ženu. Ako je to dnes? Sú aj muži dôvodom bezdetnosti? V akom pomere?
„No práve to, že muži na vyšetrenie v minulosti nechodili a zvalili všetku vinu na ženu, predtým prevládali príčiny na strane ženy. V súčasnosti začína prevaha problémov u mužov. Je to čiastočne tým, že sú muži viac vyšetrovaní, ale aj tým, že spermie sú citlivejšie na rôzne vplyvy vonkajšieho prostredia, aj na také, aké v minulosti v prostredí chýbali, napríklad elektromagnetické vlny, na ktorých princípe funguje šírenie rozhlasového, televízneho vysielania, mobilné telefóny, mikrovlnky, ale aj radary.“
Keď má pár problémy s otehotnením, po akom dlhom čase od začiatku ich snaženia by mali podstúpiť vyšetrenia?
„Návšteva centra asistovanej reprodukcie je vhodná po roku snaženia sa o otehotnenie pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku. U žien po 35. narodeninách radšej už po pol roku snaženia. Každopádne nikomu nezakazujeme prísť sa poradiť, ako vylepšiť svoje šance na otehotnenie, ako zmeniť životný štýl, životosprávu, prípadne ako časovať pohlavný styk do obdobia plodných dní.“
Mnoho ľudí si myslí, že navštíviť centrum asistovanej reprodukcie znamená hneď podstúpiť umelé oplodnenie. Viete pomôcť aj ženám, ktoré umelé oplodnenie odmietajú?
„Existujú metódy asistovanej reprodukcie, ako je napríklad intrauterinná inseminácia, ktorá v samej podstate nespadá do kategórie umelého oplodnenia. Pri tejto metóde vieme pomôcť ženám, ktoré majú zníženú šancu na otehotnenie pri pohlavnom styku a vpravíme im bezbolestne spermie do dutiny maternice tenkým katétrom. K samotnému oplodneniu vajíčka dochádza potom prirodzene v tele ženy konkrétne v jej vajcovode, teda podobne, ako je to pri pohlavnom styku.“
A čo metódy umelého oplodnenia. Aj tie sa od seba líšia?
„Existuje viacero postupov samotného IVF, čiže mimotelového oplodnenia, ale podstata je rovnaká. Pri tzv. cykle umelého oplodnenia žena užíva krátky čas lieky vo forme injekcií, ktorými donútime jej vaječníky, aby v nich dozrelo viacero vajíčok, čiže nie jedno, ako sa to normálne deje pri ovulácii. Približne v polovici menštruačného cyklu tenkou ihlou v krátkej anestéze poodsávame vajíčka mimo tela pacientky. Tie naši embryológovia oplodnia najkvalitnejšími spermiami. Zvyčajne takto vzniknú viaceré embryá, čiže zárodky. Po päťdňovej kultivácii potom postupne zavádzame hotové embryá priamo do maternice.“
Aká je pravdepodobnosť, že po absolvovaní liečby u vás si žena nájde na tehotenskom teste vytúžené dve čiarky?
„Pravdepodobnosť, že žena bude mať po zavedení jedného embrya do maternice pozitívny tehotenský test, je približne 50 percent. Samozrejme, ak má tých embryí viacej, šanca sa kumulatívne zvyšuje s počtom následných transferov nad 90 percent, že žena odíde po pár mesiacoch z nášho centra tehotná.“
Ak sa žena rozhodne navštíviť centrum asistovanej reprodukcie, potrebuje k tomu odporúčanie od iného lekára?
„Zvyčajne pacientky odosielajú obvodní gynekológovia s výmenným lístkom, ale máme aj páry, ktoré si konkrétne centrum sami vyhľadajú najčastejšie na internete. Výmenný lístok v tomto prípade nie je podmienkou. Pánov k nám často odosielajú aj urológovia, alebo špecialisti z iných odborov.“
Ako vyzerá prvá návšteva v špecializovanom centre asistovanej reprodukcie?
„Prvá návšteva pozostáva z voľného rozhovoru, odberu krvi obom partnerom, ultrazvuku ženy, prípadne vyšetrenia spermiogramu partnera. Pri úvodnom rozhovore sa lekár snaží zistiť napríklad v akom prostredí obaja partneri žijú, aké ochorenia prekonali, aké vyšetrenia už absolvovali. Po ultrazvukovom vyšetrení, prípadne po orientačnom vyšetrení spermiogramu vieme páru povedať aspoň orientačne, aké má šance na otehotnenie pri pohlavnom styku. V krátkosti si preberieme aj možnosti od najjednoduchších po tie najkomplikovanejšie, ako by sa im dalo pomôcť. Často používame aj názorné pomôcky a obrázky.“
Problém s neplodnosťou je asi mnohokrát beh na dlhé trate – na koľko návštev sa má pár pripraviť?
„Záleží od toho, ako závažný je problém a trochu aj od šťastia. Niektorým párom stačí vysvetliť, ako si plánovať plodné dni pri jednej návšteve, iným zase po dvoch návštevách a jednej inseminácii sa podarí docieliť tehotenstvo. Ak sa páru nedarí otehotnieť jednoduchšími metódami a potrebujú umelé oplodnenie, je často potrebných aj sedem návštev v priebehu jedného IVF cyklu.“
Existuje nejaký presný harmonogram, aké formy asistovanej reprodukcie sa budú postupne odporúčať? Je aj na partneroch, pre akú formu sa rozhodnú alebo ide o tom rozhoduje lekár?
„Pre každý pár existuje individuálny harmonogram, ale vždy postupujeme, ak je to možné, od najjednoduchších po najzložitejšie a teda aj finančne nákladnejšie metódy. Zvyčajne po obdržaní výsledkov vyšetrení doporučí lekár najvhodnejšiu liečbu, alebo metódu umelého oplodnenia s najvyššou úspešnosťou. Ak pár s danou liečbou nesúhlasí ponúkne im alternatívu s nižšou úspešnosťou. Konečné rozhodnutie je, ale vždy na oboch partneroch.“
A čo ak partner liečbu odmieta? Ako postupujete?
„Úvodný pohovor, vyšetrenia, alebo prípadnú hormonálnu liečbu môže u nás partnerka podstúpiť aj sama. Ak sa však žena rozhodne podstúpiť insemináciu, alebo samotné umelé oplodnenie, vždy s tým musí súhlasiť aj jej partner.“
Článok vyšiel v týždenníkoch MY na východnom Slovensku.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári