PREŠOV. Prírodné kúpalisko Delňa je počas horúcich letných dní vyhľadávanou lokalitou.
V posledných týždňoch sa niekoľko rekreantov sťažovalo na svrbivé vyrážky, ktoré sa im objavili po kúpaní v Delni. Ich príčina je však záhadou.
„Na Delni sme boli 4. 8. 2017 a ešte dodnes máme vyrážky. Kvôli deťom sme boli na konci v malej vode. Boli sme siedmi, z toho štyri deti. V ten deň sme nemali žiaden problém. Začalo to až v noci, kedy sa deti sťažovali, že ich všetko svrbí. Ráno mali po celom tele štípance, najviac na nohách,“ opisuje nepríjemný problém Tatiana Ištvánová.
Rovnaké vyrážky sa objavili deťom aj dospelým.
Podobný scenár sa zopakoval aj u Prešovčanky Lucie.
„Kúpať na Delňu sme sa chodievali niekoľko dní po sebe. Každý deň sme sa zdržiavali v inej časti. Deti boli väčšinou pri brehu ja osobne som vo vode nebola. Mali sme päť detí, u troch z nich a aj u švagrín sa objavili vyrážky,“ hovorí mladá žena, ktorá s problémom zašla aj k lekárke.
„Tá to vyhodnotila buď na sinice alebo na nejaké parazity,“ vysvetľuje Lucia, ktorá z ambulancie odišla s antibiotickou masťou, tekutým púdrom a antihistaminikami.
Rozbory príčinu neodhalili

S otázkami na kvalitu vody sme sa obrátili na mesto aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove.
Podľa kompetentných je voda v prírodnom kúpalisku Delňa pravidelne monitorovaná.
„V zmysle platných predpisov sa rozbor vody robí pravidelne, každé dva týždne. Realizuje ho certifikované laboratórium so sídlom v Košiciach a po jeho vyhotovení sa zverejňuje na webovom sídle, pri vstupe do areálu a zasiela sa aj hygienikom,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny-Gazdová.
Hoci posledný rozbor vody zo začiatku augusta dopadol dobre, po našich otázkach si mesto overilo kvalitu vody opäť.
„Výsledky ukázali, že voda je v súlade s požiadavkami vyhlášky ministerstva zdravotníctva 308/2012, kde namerané hodnoty sú ďaleko pod limitami,“ uvádza radnica.
Kvalitu vody v Delni potvrdil aj RÚVZ so sídlom v Prešove.
Vyrážky mali aj v Košiciach

S podobným problémom svrbivých vyrážok, ktoré sa kúpajúcim sa objavili na tele niekoľko hodín po pobyte v prírodných vodách, riešili pred pár dňami aj v Košiciach.
Tam však rozbory vody z Jazera potvrdili prítomnosť cerkárií.
Ide o vývojové štádium motolíc, ktoré parazitujú na vodnom vtáctve, napríklad na kačkách.
Človek je pre nich nežiadúcim hostiteľom. Ak na neho natrafia, zavŕtajú sa mu do kože a spontánne zomierajú.
Pokožka človeka na to môže zareagovať červenou svrbivou vyrážkou, ktorá vyzerá podobne ako alergická reakcia na premnožené sinice.
Potvrdzuje to aj ďalšia Prešovčanka, ktorej sa niekoľko hodín po kúpaní sa v Delni objavila na koži reakcia.
„Štípance mám na vnútorných stranách lakťov smerom ku ramenám, zopár po stranách chrbta, na stehnách a lýtkach len zopár. Majú široký priemer alergickej reakcie asi tak 6 cm,“ opisuje Katarína Zakutná, ktorá navštívila aj lekárku.
„Doktorka so sestričkou svorne skonštatovali, že som už tretia s takýmto problémom, ktorá hlási návštevu Delne,“ hovorí Prešovčanka.
Problém registrujú aj hygienici
Aj RÚVZ v Prešove zaznamenal podobné sťažnosti.
„Zaznamenali sme telefonické požiadavky občanov o informáciu, aká je kvalita vody v prírodnom kúpalisku, kedy bola sledovaná kvalita vody. Dôvodom otázok bolo zistenie, že ich deti dostali nejaké vyrážky a spájali tento stav s návštevou prírodného kúpaliska. Pracovníci RÚVZ odporučili navštíviť odborného lekára a dokladovať, že alergická reakcia resp. vyrážka má súvis s vodou v prírodnom kúpalisku Delňa. Nik z týchto občanov nedoniesol lekársku správu o vyšetrení a odbornom potvrdení, že ide o cerkárie,“ vysvetľuje hygienička Tatiana Miščíková a dodáva, že svrbivá vyrážka môže byť aj dôsledkom alergie.
Môže ísť o cerkárie?

Dokázať, že naozaj ide o vyrážku spôsobenú cerkáriami, nie je jednoduché.
„Cerkárie v koži je možné dokázať len tak, že by sa musel otvoriť pupienok a laboratórne preskúmať jeho obsah a to do 48 hodín od infekcie,“ opisuje Miščíková.
Cerkárie sa však dajú zistiť z vody. Bežným rozborom sa tieto parazity vo vode nesledujú.
A aj keby rozbory ich prítomnosť vo vode potvrdili, kúpanie na Delni zakázané nebude.
„Cerkárie sa nenachádzajú vo Vyhláške MZ SR č. 308/2012 Z. z. o požiadavkách na kvalitu vody, kontrolu kvality vody a o požiadavkách na prevádzku, vybavenie prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na prírodnom a na umelom kúpalisku. Citovaná vyhláška určuje maximálne limity mikrobiologických a biologických ukazovateľov, ktoré sú pre zdravie kúpajúcich nebezpečné – a to Escherichia coli, črevné enterokoky, cyanobaktérie, akútna toxicita,“ píše sa v stanovisku hygienikov.
Cerkárie v Delni však neodhalili ani minulotýždňové rozšírené rozbory z dvoch vzoriek vody.
Rozbory vody v košickom Jazere boli spočiatku tiež v poriadku. Vo vode ich odhalili až po opakovaných sťažnostiach kúpajúcich sa.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny, číslo 32, v predaji od 15. 8. do 21. 8.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári