PREŠOV. Diskusná relácia žMYykáreň, ktorú pripravuje týždenník MY Prešovské noviny v spolupráci s Wave Clubom, priniesla vo svojom treťom pokračovaní tému nezávislých divadiel.
Do svojho zákulisia pozvali nahliadnuť Prešovské národné divadlo, Divadlo Portál – komorné divadlo bez opony a Divadelný kabinet východňara.
Divadelné prázdniny nie sú stále prázdninami
Keďže posledné stretnutie Žmykárne si našlo v diári augustový termín, ľudia z divadla žili zväčša ešte prázdninami. Takmer.
„Viacero hercov natáča filmy, seriály, dovolenkujú a naberajú sily na novú sezónu,“ opísala tajomníčka Prešovského národného divadla (PND) Michaela Zakuťanská.
Tá momentálne venuje svoj čas príprave novej autorskej knihy, ktorá by mala vyjsť na prelome marca a apríla. Počas tejto jesene PND plánuje šnúru predstavení, hrať budú nielen v Prešove, ale i Trenčíne, Košiciach, Bratislave či Banskej Bystrici.

Hrajú i počas leta
Divadlo Portál – komorné divadlo bez opony má tento rok značne pozmenenú letnú sezónu, keďže sa nevenujú len svojim rodinám.
„Tento rok je to v lete výnimka, že každý týždeň 2 až 3-krát hráme, čo je dosť nezvyčajné, ale tešíme sa z toho. Chystáme sa na jubilejnú 10. sezónu, budeme oprašovať, nové predstavenia. A tiež budeme zabŕdať do vôd pre dospeláckeho diváka,“ prezradil čosi z plánov riaditeľ Divadla Portál Lukáš Maťufka.
Nezaháľa ani Divadelný kabinet východňara.
„Máme polotehotný súbor, niektorí dovolenkujú, poniektorí robia prerábky,“ vymenoval režisér a autor Divadelného kabinetu východňara Stanislav Bilý.
Cez prázdniny stihli napríklad čítačku vo Wave klube, ktorý je ich domovskou scénou. A ako na prezradil Peter Medviď, dramaturg Divadelného kabinetu východňara, čoskoro sa pustia do písania novej hry, ktorej premiéru však zatiaľ neprezradili.
Témy lokálne do prevedenia nadregionálneho
V Prešove je okrem štátnych divadiel – Divadla Jonáša Záborského (DJZ) a Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) – aj viacero inštitúcií s týmto zameraním.
Tie síce fungujú bez podpory štátu, ale na poloprofesionálnej báze. Patria medzi ne i Bábkové divadlo Babadlo, Divadlo Komika či Divadlo Drak.
Je možné témy, neraz spracované ako provinčné, uchopiť aj u divákov za hranicami okresu?
„My sme začínali tými prešovskými témami. Ale z regionálnych narážok v texte, ktoré často za hranicami regiónu nie sú zrozumiteľné, sa už postupne presúvame do novej roviny. To už bolo pri hre Deň, keď zomrel Gott i teraz pri novej hre,“ vysvetlila Michaela Zakuťanská, podľa ktorej sa dá prešovské preložiť aj ako malomestské a tento kontrast funguje univerzálne.
Ich hry sa tak stávali zrozumiteľnými aj počas uvedenia v Maďarsku či Poľsku.
Robia sondu do vnútra východniara
Divadelný kabinet východňara vraj svojím názvom mierne zavádza k tomu, že sú úzko zameraní na východniarske témy.
„Sme zameraní na západ,“ opísal Peter Medviď, podľa ktorého vraj pri výbere bratislavského názvu by boli ďalší v dave, takto sú jedineční.
Filozofia ich tvorby je tiež jasná.
„Východniar, to je nejaký pohľad na svet, cítenie, také, ktoré má človek,“ povedal Medviď.
„A ja si myslím, že ten istý východniar, ktorý figuruje v našom názve, žije trošku inak ako ľudia na západ od nás, kde sú podmienky k životu jednoduchšie. Ale na druhej strane, práve toto nás obohacuje, sme bohatí na národnostní menšiny, na kultúru, preto môže mať Prešov tak veľa neštátnych divadiel,“ vysvetlil Peter Medviď.

Hosťujú v prenajatých priestoroch
Nezávislé divadlá si však vzájomne vypomáhajú i s DJZ a DAD-om.
Herci z týchto divadiel hrávajú aj v Divadelnom kabinete východňara či v Prešovskom národnom divadle. Tomu napríklad tiež u Duchnoviča pomohli s uskladnením scény v začiatkoch vzniku PND.
Nezávislé divadlá totiž fungujú bez vlastnej strechy nad hlavou. Prešovské národné divadlo hráva v DAD-e, Divadlo Portál tiež v ich priestoroch, ale posledný rok najmä v Literárnej kaviarni Viola a Divadelný kabinet východňara má priestory vo Wave clube.
Sú kočujúci, u detí obľúbení
Divadlo Portál je profilované v prvom rade ako kočovné divadlo.
„Sme zájazdové divadlo, ktoré chodí za svojím divákom. Je mnoho miest, ktoré nemajú divadlá. Práve tam suplujeme kultúru pre detského diváka. To je veľmi milé, ak prídeme napríklad do Humenného a tam sme pre menej ako 200 detí ešte nehrali,“ prezradil Lukáš Maťufka.
Veľmi ich teší, ak na ich predstavenia do Prešova prídu napríklad mladí z Gelnice či Spišskej Novej Vsi. Aj napriek tomu, že sú kočovné divadlo, chcú mať svoj priestor aj v Prešove, kde pravidelne hrávajú. Nedávno mali predstavenie napríklad v Piešťanoch.

Nie o peniazoch, ale o zápale
Robiť dobré divadlo bez istej pravidelnej finančnej podpory nie je jednoduché. Vždy je to o zápale a oddanosti myšlienke.
„My sme si prvé tri roky nedali žiaden honorár kvôli výške projektov. Teraz to stúpa, ale zo začiatku to bola smiešna suma, divadlo je drahá záležitosť,“ opísala Michaela Zakuťanská.
Lukáš Maťufka zas začínal pri Divadle Portál tiež zo svojho vrecka.
„My sme s manželkou odkladali z výplat a postavili sme si inscenáciu Červená Čiapočka. A z toho postupne začal generovať zisk, ale boli potrebné počiatočné financie, nikto nepríde a nedá vám peniaze,“ vysvetlil.
Svoje peniaze vrážajú do divadelnej idey aj ľudia, ktorí stoja za Divadelným kabinetom východňara.
„Doteraz sme nežiadali o žiaden grant,“ potvrdili.
„Ak človek robí a robí to s presvedčením, nerozmýšľa, koľko do toho dal a čo ho to stálo. Jednoducho v tých záležitostiach buď je pre to zapálený alebo nie,“ vysvetlil Peter Medviď.
Stálou vlastnou scénou by však nepohrdol nikto z divadelníkov.
„Ak by sme mali stálu scénu, mohli by sme sa posunúť dramaturgicky, častejšie reprízovať. Cieľ je sa zlepšovať, vyzerať lepšie aj po tej vizuálnej stránke, chceme rozvíjať koncept divadla,“ vysvetlila Miška Zakuťanská. Ich prenájom v DAD-e totiž tiež nie je zadarmo.
„DAD nám pomohol, ale aj my platíme divadlu nájom. Ten je pre naše divadlo, keď zaplatíme za generálkový týždeň, tá najvyššia položka zo všetkých,“ opísala Zakuťanská.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári