PREŠOV. Šarišan na Šarišu. Akcia so silným nádychom lokálpatriotizmu sa počas prvého septembrového dňa premiérovo presunula spod Šarišského hradu do 4 Sport areálu (Jazdeckého areálu) v Prešove.
Tento ročník stavili na folklórnu strunu, hostia výber ocenili.
Najlepšie z najlepšieho z celého kraja
Podujatie sa koná raz za dva roky, tentoraz napísalo svoju štvrtú kapitolu.
Kým predošlé ročníky boli ladené do rôznych žánrov, tentokrát ostali len pri folklóre.
Na pódiu sa vystriedali kolektívy z rôznych kútov regiónu – FS Magura z Kežmarku, FS Vranovčan z Vranova nad Topľou, Detský folklórny súbor Makovička zo Svidníka, Folklórna skupina Raslavičan z Raslavíc i Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) z Prešova.
Zahrali a zaspievali aj Ľudová hudba Stana Baláža a o dobrú náladu sa postaral rozprávač Jožko Jožka.
Ako hodnotili presun?
Publikum bolo počas celého popoludnia fantastické, potleskom nešetrilo.
„Myslím si, že toto rozhodnutie bolo správne, pretože v Prešove sme našli adekvátny priestor,“ potvrdila vedúca odboru kultúry PSK Veronika Fitzeková.
Ďalším plusom bol podľa nej aj fakt, že nemuseli všetko budovať „na zelenej lúke“, ale mali už určité zázemie.
Areál nebol vybraný náhodou. Ako Fitzeková zdôraznila, v tomto priestore našli komplexnosť služieb aj pokiaľ ide o zábavu pre deti či občerstvenie, čo umožňuje stráviť tu bez problémov aj celý deň.
„Veľmi pozitívne hodnotím, že sme sa udržali na ľudovej nôte. Tento región je typický práve svojím jedinečným folklórom, svojimi ľudovými tradíciami a my sme dnes ukázali to najlepšie, čo v Prešovskom kraji je,“ hodnotila Fitzeková.
Bude teda ešte čo ponúknuť do budúcna?
„Zistili sme, že tu chceme mať top z kraja. A trúfnem si povedať, že dnes tu bol folklórny výkvet z celého kraja, ale ja nepochybujem, že majú množstvo nasledovníkov a množstvo iných súborov, o ktorých možno ešte v tejto chvíli nevieme, ale potrebujú čas a priestor, aby sa predrali na povrch,“ skonštatovala Fitzeková. A kto je jej top medzi folklórnymi kolektívmi?
„Neviem, či by som to mala prezrádzať, ale pre mňa je top Raslavičan,“ povedala s úsmevom.
Ocenili jubilanta
Počas podujatia si pripomenul 50. výročie svojho pôsobenia Folklórny súbor Šarišan.
Z rúk župana si vedúci súboru Jozef Karahuta, známy ako Cipisek, prevzal pamätnú medailu predsedu PSK.
Folkloristi svojím programom dôstojne oslávili krásne polstoročie fungovania.
Šéf umeleckej rady Šarišanu Ľubo Šimčík na pódiu nemohol chýbať.
„Ďakujeme krásne za ocenenie, že ste na nás nezabudli. Súbor výročie ešte len začína oslavovať a oslavy končíme na budúci rok v marci,“ prezradil Šimčík.
Čerešnička z Banskej Bystrice
Hosťom, ktorý zavŕšil skvelý program, bola kapela Rusín Čendeš Orchestra z Banskej Bystrice.
Svojím temperamentným a živelným vystúpením predstavili folklór v inom šate, s precíznou profesionalitou.
„Mňa veľmi láka táto kapela, je to taká moja srdcovka,“prezradila Monika Balážová, ktorá mala na starosti réžiu programu.
„Poznáme sa, spolupracujeme, viem, čo robia a vážim si to, čo robia, lebo je to niečo nové a je to poctivá robota. Sú to páni muzikanti,“ skonštatovala Balážová.
Ako povedala, v hre boli aj iné populárne kapely, tie sa však nepodarilo do programu zaradiť kvôli obsadeným termínom. To však na atmosfére ani náhodou neubralo.
„Je to môj prvý ročník, prijala som to s bázňou, pokorou, že čo ďalej. Ale mala som výborný materiál, tak som veľmi rada, že kolektívy prišli a obecenstvo vydržalo do konca. Mám pocit, že folklór určite nezanikne,“ povedala s úsmevom Monika Balážová.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny, číslo 35, v predaji od 5. do 11. 9.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári