PREŠOV. Levočan Ernest Rusnák je autorom viacerých kníh s tématikou východného Slovenska, predovšetkým jeho hôr.
V roku 2014 spolu s kolektívom autorom zmapoval útulne východnej časti Slovenska v knihe Ako vznikali turistické chaty a útulne na Slovensku.
Zatiaľ čo turistické útulne v minulosti slúžili predovšetkým ako ochranný bod pred nepriaznivým počasím, miesto oddychu a jednorazového nocľahu, v súčasnosti sa ich využívanie rozšírilo.
Okrem ľudí, ktorí priestory útulní vyhľadávajú na oddych počas turistiky, môže človek na týchto miestach naraziť napríklad aj na oslavujúcu mládež.
Motivácia, usmernenie a výchova
Podľa Rusnáka je predovšetkým na starších turistoch, aby sa mladí ľudia v útulniach správali akosa žiada. „Treba ich viesť, správne motivovať a usmerniť,“ tvrdí.
Správanie mládeže sa podľa neho mení k lepšiemu hlavne pri značených turistických chodníkoch.

„Pred približne dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi najmä mládež ničila turistické značenie, smerovníky a smerovky. Dnes už môžem smelo povedať, že nastal obrat k lepšiemu,“ vysvetľuje Rusnák, ktorý je aj aktívnym značkárom peších turistických chodníkov a cyklotrás.
„Útulní na východe, ale aj na celom Slovensku, nemáme veľa. Mládež, ktorá sa chce ísť vyblázniť do lesa, si aj tak nájde spôsob. Ak nemá útulňu, potom v prírode stanuje. Prípadne na prenocovanie využije rôzne prístrešky a altánky,“ premýšľa Rusnák.
V tomto prípade podľa neho zohráva dôležitú úlohu aj majiteľ lesov. Práve ten by mal vedieť, kde sa môže podobná mládež zdržiavať mal by ju kontrolovať a v prípade potreby usmerniť.
U mladých ľudí je však podľa neho stále potrebné pestovať lásku k prírode, to by mohla byť aj cesta k pochopeniu skutočného zmyslu útulní.
Problémové skúsenosti s poľovníkmi
Rusnák však vidí problém v pokojnej turistike aj niekde inde.
Prikláňa sa viac k názoru, že problémom sú skôr poľovníci, poľovné združenia a vlastníci pozemkov, ktorí nemajú všade úplne pochopenie pre rozvoj turistiky.
Ak by sa mal problém s poľovníkmi eliminovať, bolo by potrebné rozvinúť medzi nimi a turistami hlavne vzájomné pochopenie a toleranciu k pobytu v prírode.
„Aj poľovné spolky by mali pochopiť, že pre nich je taktiež lepšie, ak sa turisti pohybujú po vyznačených chodníkoch, ako keď idú voľne po lese. Voľný pobyt v prírode, okrem chránených území, stále platí,“ premýšľa Rusnák.
Dielo nadšencov
Každý turista sa poteší peknej a zachovanej útulni v prírode. Ich stavba a udržiavanie však nie sú jednoduché a garantované.

Stavba a údržba každej útulne je podľa Rusnáka dielom fanatizmu a záujmu jednotlivcov v konkrétnej oblasti.
„Nie sú to zárobkovo činné aktivity, preto sa o ich stavbu málokto zaujíma,“ dodáva.
Dôležitú úlohu zohráva majiteľ pozemku, ktorý musí ako prvý dať ako prvý súhlas na stavbu útulne.
Stavba útulní je zdĺhavý proces s nutným dodržaním zákonov. Aj preto je dôležité ich zachovávanie v dobrom stave zo strany návštevníkov.
Chystá rozšírenú knihu
Výskyt starých aj nových útulní na Slovensku je zmapovaný v spomínanej knihe.
Rusnák sa ďalším študovaním starej turistickej literatúry dostáva k ďalším, prevažne už neexistujúcim útulniam na Slovensku.
Jeho cieľom je napísať druhé, rozšírené vydanie publikácie mapujúcej turistické útulne.
„Druhé vydanie by som chcel rozšíriť aj o územie Zakarpatska na Ukrajine. Dá sa povedať, že v medzivojnovom období to bolo „naše“ územie. Od Javorníka až po Hoverlu tu bolo aj niekoľko pekných turistických chát a útulní,“ vysvetľuje.
Rusnák nemá na východnom Slovensku vyslovene obľúbenú útulňu.
„Som odmalička turista, mám rád a veľmi dobre poznám všetky slovenské pohoria a s obľubou navštevujem aj ostatné pohoria v okolitých štátoch,“ vysvetľuje.
V posledných rokoch sa zameral na chaty v rakúskych Alpách a Zakarpatskej oblasti. Aj v týchto prípadoch študuje ich históriu a začiatky budovania.
„Preto sa snažím zmapovať aj na východe Slovenska nové útulne a chaty, ktoré už neexistujú, ale v minulosti boli obľúbeným miestom výletov,“ dodal Rusnák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári